Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Musk popírá, že loni u Krymu vypnul Starlink. Služba není určena k dronovým útokům, brání se

Musk podle svých slov původně Starlink Ukrajině poskytl, "aby lidé mohli sledovat Netflix, odpočívat a připojit se k on-line vyučování a k dalším dobrým mírovým věcem, ne k dronovým útokům"
Profimedia
 ČTK

Americký miliardář Elon Musk popřel, že by loni v reakci na chystaný ukrajinský útok na ruskou námořní flotilu na Krymu v oblasti vypnul internetovou službu Starlink vlastněnou jeho společností SpaceX.

Reklama

Tvrzení se podle stanice CNN objevuje v nové Muskově biografii, která se začne prodávat příští týden. Musk na síti X, bývalém twitteru, reagoval prohlášením, že Starlink nad Krymem vypnout nemohl, protože tam nikdy aktivovaný nebyl.

Ukrajinské úřady podle Muska kdysi v loňském roce „nouzově žádaly“ o zapnutí služby Starlink pro území až do krymského Sevastopolu. Ten Rusko anektovalo v roce 2014 a v jeho přístavech nyní kotví ruská Černomořská flotila, na kterou ukrajinská armáda údajně loni cílila ponorkami bez lidské posádky s nákladem výbušnin.

Podvodní drony se přiblížily k ruské flotile, pak ale „ztratily spojení a moře je vyplavilo na břeh, aniž způsobily nějaké škody“, uvádí Walter Isaacson, autor Muskovy biografie. Amerického podnikatele k údajnému rozhodnutí Starlink vypnout podle jeho slov přivedl strach, že Rusko by na takový ukrajinský útok mohlo odpovědět jadernými zbraněmi.

Musk nyní tvrdí, že Starlink nevypnul, protože v oblasti původně vůbec nebyl aktivovaný. Na žádost ukrajinských úřadů jej však aktivovat odmítl, „protože kdybych souhlasil, SpaceX by byla přímým spoluviníkem velkého válečného činu a eskalace konfliktu“, napsal Musk na své síti X.

Indonésie láká nejchytřejší mozky světa. První zlaté vízum dostal průkopník umělé inteligence Sam Altman.

Indonésie láká nejchytřejší mozky světa. První zlaté vízum dostal průkopník umělé inteligence Sam Altman

Největší ekonomika jihovýchodní Asie spustila projekt udělování „zlatých víz“ pro přilákání zahraničních investic a technologií. Prvním držitelem se stal zakladatel OpenAI, která změnila svět svým ChatGPT s umělou inteligencí, Sam Altman.

Přečíst článek

Služba Starlink nadále hraje v konfliktu na Ukrajině důležitou roli, uvádí CNN. Musk podle svých slov původně Starlink Ukrajině poskytl, „aby lidé mohli sledovat Netflix, odpočívat a připojit se k on-line vyučování a k dalším dobrým mírovým věcem, ne k dronovým útokům“. O svém rozhodnutí však začal pochybovat, když se Starlink stal užitečným nástrojem ukrajinské armády. Musk podle Isaacsona o věci komunikoval s vysokými představiteli Bílého domu i ukrajinským vicepremiérem Mychajlem Fedorovem.

To, že se američtí a ukrajinští představitelé ocitli v nové situaci, kdy byli ohledně komunikačních systémů odkázáni na milost nepředvídatelného podnikatele, loni na podzim vedlo ke sporům, kdo bude platit za terminály Starlinku. Musk nejdříve tvrdil, že projekt nemůže dále financovat, a žádal o převzetí americkou vládu. Později obrátil a uvedl, že internetové služby na Ukrajině společnost SpaceX platit bude. Isaacson připomíná, že firma se nakonec dohodla s americkou vládou a některými evropskými vládami, že tito spojenci Kyjeva zaplatí dodávky dalších 100 tisíc terminálů Starlink.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Musk podle nové biografie loni vypnul Starlink u Krymu, Ukrajinci nemohli útočit

Musk loni vypnul Starlink u Krymu, chtěl zabránit útoku na ruskou flotilu, píše se v jeho nové biografii

Přečíst článek
Zvrat ve válce? Ukrajina zahájila hlavní úder protiofenzivy, chce odříznout Krym

Zvrat v rok a půl trvající válce? Ukrajina zahájila hlavní úder protiofenzivy, chce odříznout Krym

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme