Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Meta přestane v USA a v Austrálii platit vydavatelům za zpravodajský obsah

Meta přestane v USA a v Austrálii platit vydavatelům za zpravodajský obsah
ČTK
 ČTK

Společnost Meta Platforms v dubnu odstraní ve Spojených státech a v Austrálii svou záložku na síti Facebook věnovanou zpravodajskému obsahu (Facebook News) a přestane platit vydavatelům za zpravodajský obsah. Zatímco v případě USA Meta od licenčních smluv s vydavateli upustila před dvěma roky, v Austrálii teprve nyní dobíhají tříleté smlouvy.

Reklama

„Nebudeme v těchto zemích uzavírat nové obchodní smlouvy na tradiční zpravodajský obsah a nebudeme nabízet nové produkty sítě Facebook určené speciálně pro vydavatele zpravodajství,” uvedla Meta v prohlášení. Firma také připomněla, že loni záložku zrušila v Británii, Francii a Německu.

Rozhodnutí o ukončení licenčních smluv Facebooku je ve Spojených státech, kde od nich podnik upustil před dvěma lety, známé. V případě Austrálie se ale ruší 70 milionů dolarů, v přepočtu 1,6 miliardy korun, ročně, které firma platila médiím jako Sky News Australia, News Corp, Seven, Nine a The Guardian, napsal server The Verge.

Záložku Facebook News firma spustila v roce 2019, americkým vydatelům z ní plynuly milionové poplatky. V případě listu The New York Times server The Verge píše bez určení časového období o 20 milionech dolarů, tedy 234,3 milionu korun, u CNN zmiňuje tři miliony dolarů.

Nová bitva s Canberrou

Podle agentury Reuters tak začíná nová bitva s Canberrou, která ostatní země inspirovala zákonem, jenž přinutil internetové giganty uzavírat licenční smlouvy. Toto rozhodnutí staví společnost Meta proti australské vládě a jejímu zákonu z roku 2021. Největší australská média ho odsoudila a označila za útok na odvětví.

Reklama

Vydavatelé zpráv a vlády, například právě ta australská, argumentují tím, že Facebook a Google nespravedlivě těží z příjmů z reklamy, když se na jejich platformách objevují odkazy na zpravodajské články. Meta propagaci zpravodajského a politického obsahu omezuje a tvrdí, že odkazy na zprávy nyní tvoří pouze zlomek obsahu. Místo placení vydavatelům bude Meta „muset zaměřit svůj čas a zdroje na věci, které uživatelé chtějí na platformě vidět více, včetně krátkých videí”, uvedla firma.

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg

Balík pro Zuckerberga. Jeho Meta mu z dividendy přihraje stovky milionů dolarů ročně

Dobré čtvrtletí americké internetové společnosti Meta, která v něm ztrojnásobila čistý zisk na více než 14 miliard dolarů (zhruba 320 miliard korun), se projeví i na odměnách pro akcionáře. A na pořádný balík peněz se může těšit šéf společnosti Mark Zuckerberg.

Přečíst článek

Smlouvy s médii letos vyprší

„Myšlenka, že jedna společnost může profitovat z investic ostatních, a to nejen z investic do kapitálu, ale i z investic do lidí, z investic do žurnalistiky, je nespravedlivá," řekl novinářům premiér Anthony Albanese. Vláda se ohledně dalšího postupu poradí s ministerstvem financí a australským úřadem pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů ACCC.

Podle zákona z roku 2021 musí vláda země rozhodnout, zda určí zprostředkovatele, který stanoví poplatky společnosti Meta a případně jí uloží pokutu, pokud nebude spolupracovat. Většina smluv společnosti Meta s australskými médii byla uzavřena na tři roky a jejich platnost letos vyprší.

Z britského vicepremiéra „ministrem zahraničí“ Facebooku. Jak vypadá neveřejná tvář Mety?

Z britského vicepremiéra „ministrem zahraničí“ Facebooku. Jak vypadá neveřejná tvář Mety?

Jak vypadá práce nejvýše postavených lidí v mateřské společnosti Facebooku? Britský novinář se podíval na působení bývalého britského vicepremiéra, kterého nazval „Machiavellim firmy Meta“.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme