Která země má nejvyšší koncentraci talentů v AI? Síť LinkedIn sestavila žebříček

Dvě třetiny vedoucích pracovníků organizací tvrdí, že by nepřijali nikoho bez dovedností v oblasti umělé inteligence. Podle zprávy společností Microsoft a LinkedIn za rok 2024 je to pro ně prioritou.
S nástupem umělé inteligence se společnosti po celém světě předhánějí v získávání silných talentů v oblasti umělé inteligence a snaží se své zaměstnance v této technologii vzdělávat. Podle zprávy společností Microsoft a LinkedIn za rok 2024, o níž píše CNBC, je to pro vedoucí pracovníky organizací prioritou. Dvě třetiny z nich tvrdí, že by nepřijali nikoho bez dovedností v oblasti umělé inteligence, 71 procent uvádí, že by raději přijali někoho méně zkušeného s dovednostmi v oblasti umělé inteligence než zkušenějšího kandidáta, který tyto dovednosti nemá.
Ve snaze sledovat nabídku talentů v oblasti umělé inteligence v jednotlivých zemích po celém světě zveřejnila společnost LinkedIn svou metriku „koncentrace talentů v oblasti umělé inteligence“, která vychází z údajů o profilech členů shromážděných na této profesní síti. Průzkum se uskutečnil mezi 31 000 lidmi v 31 zemích.
LinkedIn za AI talenty považuje jak inženýrské dovednosti v oblasti AI, jako je strojové učení nebo zpracování přirozeného jazyka, tak i dovednosti v oblasti AI gramotnosti, jako je ChatGPT a GitHub Copilot.
Nejvyšší koncentrace talentů v oblasti umělé inteligence ve srovnání s celosvětovým průměrem je podle LinkedInu v těchto deseti zemích:
- Izrael (1,98 %)
- Singapur (1,64 %)
- Lucembursko (1,44 %)
- Estonsko (1,17 %)
- Švýcarsko (1,16 %)
- Finsko (1,13 %)
- Irsko (1,11 %)
- Německo (1,09 %)
- Nizozemsko (1,07 %)
- Jižní Korea (1,06 %)
V roce 2024 se na první místo žebříčku dostal Izrael, kde je nabídka talentů v oblasti umělé inteligence 1,98krát vyšší než celosvětový průměr. Na druhém místě následuje Singapur, neboť tento městský stát se může pochlubit nabídkou talentů v oblasti umělé inteligence, která je 1,64krát vyšší než celosvětový průměr. Na třetím místě je Lucembursko, které vykazuje nabídku, jež je 1,44krát vyšší než celosvětový průměr.
„Mnohé z těchto zemí s nejvyšší koncentrací talentů v oblasti umělé inteligence – Izrael, Singapur, Lucembursko, Estonsko – jsou relativně malé z hlediska počtu obyvatel a geografické rozlohy, ale v rychlém rozvoji talentů v oblasti umělé inteligence mají navrch,“ uvedl Chua Pei Ying, jeden z hlavních ekonomů společnosti LinkedIn. „Může to být díky budování prosperujícího ekosystému, kde se o talenty pečuje,“ řekl Chua v rozhovoru pro CNBC Make It.
Do první desítky zemí s největší koncentrací talentů v oblasti umělé inteligence se v roce 2024 sice nedostala Indie, ale tato země zaznamenala v letech 2016 až 2024 ohromující 252procentní nárůst této metriky. Podle společnosti LinkedIn to signalizuje, že indičtí odborníci „aktivně budují své dovednosti související s AI“.
K efektivní práci s nástroji generativní umělé inteligence, jako je například ChatGPT, potřebují mít lidé kritické myšlení. V rozhovoru to řekl Marek Urban z Psychologického ústavu AV ČR. Hlavní riziko práce s generativní umělou inteligencí podle něj spočívá v tom, že vytváří informace, které mohou být zavádějící.
Účinná práce s umělou inteligencí vyžaduje kritické myšlení, říká vědec
Zprávy z firem
Během příštího desetiletí bude pokrok v oblasti umělé inteligence natolik překotný, že pro některé profese už nebudou lidé potřeba, myslí si jeden z nejbohatších lidí planety Bill Gates.
Bill Gates: Do deseti let nahradí umělá inteligence mnoho lékařů i učitelů
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.