Kanaďané začali stahovat americký alkohol z pultů

Kanadské provincie v čele s Ontariem stahují z prodeje americký alkohol v reakci na cla uvalená administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na dovoz kanadského zboží do USA. Informoval o tom zpravodajský server BBC.
Liquor Control Board of Ontario (LCBO), jedna z největších distribučních společností na světě, oznámila, že od úterý přestala prodávat americké lihoviny. Lawson Whiting, šéf společnosti Brown-Forman, která vyrábí whisky Jack Daniel’s, označil tento krok za horší než cla. Obává se zejména toho, že kanadského příkladu by mohlo následovat i Mexiko.
Podle Whitinga představuje Kanada pouhé jedno procento celkových prodejů společnosti, a proto očekává, že se firma s dopady bojkotu vyrovná. Přesto bude podle něj Brown-Forman situaci monitorovat. Problém by byl, pokud by se bojkot rozšířil i na mexický trh, který generuje sedm procent tržeb tohoto výrobce.
Značné dopady na výrobce
Premiér Ontaria Doug Ford uvedl, že LCBO ročně prodá americký alkohol za téměř miliardu dolarů, což znamená, že dopady na americké výrobce mohou být značné. „Od dnešního dne jsou všechny tyto produkty pryč z regálů,“ oznámil Ford.
Lihovarníci kritizují měsíc bez alkoholu, kdy někteří lidé dodržují takzvaný suchý leden nebo suchý únor. Kromě poklesu prodejů, které jsou v únoru až poloviční oproti běžným měsícům, jim vadí podle nich špatně nastavená kampaň a „démonizace“ destilátů. Nepodporují měsíční omezení, ale naopak „rozumnou konzumaci“.
Abstinující Češi děsí lihovarníky, Suchej únor jim bere peníze. Destiláty se zbytečně démonizují, tvrdí
Zprávy z firem
LCBO je hlavní velkoobchodní distributor v Ontariu, takže rozhodnutí ovlivní i restaurace a bary, které nebudou moci doplňovat zásoby amerického alkoholu.
Kanadská reakce následovala po uvalení 25procentních cel na dovoz zboží z Kanady a Mexika do USA. Kanada v odvetě oznámila vlastní 25procentní cla na dovoz z USA v hodnotě 30 miliard kanadských dolarů (487 miliard korun) a v případě potřeby se zaměří na zboží za dalších 125 miliard kanadských dolarů (dva biliony korun) do 21 dnů.
Americká cla jsou podle představitelů Kanady a Mexika neodůvodněná. Ottawa si již ve středu oficiálně stěžovala u Světové obchodní organizace (WTO). Kanadský premiér Justin Trudeau se nechal slyšet, že Trumpovým cílem je zruinovat kanadskou ekonomiku. Zároveň varoval, že obchodní válka může mít dalekosáhlé důsledky pro vztahy mezi oběma zeměmi. Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová rovněž reagovala na Trumpovy poznámky o možném připojení Kanady jako „51. státu USA“ s tím, že takové komentáře považuje za závažné.
Stravovací přístup Bryana Johnsona, podnikatele-biohackera, jehož cílem je žit věčně, je většinou hodnocen jako extrémní a dlouhodobě neudržitelný. Jak konkrétně to vypadá a jak se normální smrtelníci mohou jeho dietou inspirovat?
Biohacking: Takhle jí miliardář, který hledá recept na nesmrtelnost
Enjoy
Data kanadského statistického úřadu ukazují, že loni do USA směřovalo 75,9 procenta veškerého kanadského vývozu. Do Kanady potom směřovalo předloni kolem 18 procent celkového vývozu z USA.
Trump se rozhodl zavést 25procentní cla na dovoz z Kanady a Mexika se zdůvodněním, že z těchto zemí se do USA dostává droga fentanyl a také značné počty migrantů bez dokladů. Trump volá po tom, aby obě země dělaly více proti nelegální migraci a pašování drog. V první věci přitom Mexiko i Kanadu opakovaně v posledním týdnu chválil Trumpův ministr obchodu Howard Lutnick.
V loňském finančním roce bylo podle údajů amerického celního úřadu na hranici s Kanadou zabaveno v přepočtu 19,5 kilogramu fentanylu, zatímco na hranici s Mexikem to za stejné období bylo 9,5 tuny.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.