Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hořkosladké výsledky Křetínského EPH. Firma hlásí pokles zisku, ale i rekord jedné z divizí

Daniel Křetínský
Profimedia
 ČTK

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského v loňském roce snížil svůj provozní zisk (EBITDA) na 3,6 miliardy eur (zhruba 90,7 miliardy korun). Meziročně jde o pokles o 17 procent.

Reklama

Do hospodaření se promítl pokles cen energií na trhu. Kompletní energetická divize Křetínského skupiny EP Corporate Group (EPCG) zaznamenala provozní zisk 7,3 miliardy eur (skoro 184 miliard korun). To je podle skupiny nejvyšší zisk, který kdy měla některá česká společnost, uvedl mluvčí holdingu Daniel Častvaj. Energetická sekce EPCG vznikla loni, její výsledky tak není možné meziročně porovnat.

Energetickou divizi EP Corporate Group tvoří zejména skupiny EPH a loni založená EP Energy Transition. S tím jsou spojeny i některé loňské majetkové změny uvnitř celé skupiny, kdy se německá skupina LEAG přesunula z EPH do EP Energy Transition.

Olaf Scholz, německý kancléř

Situace je vážná. Problémy německé ekonomiky znepokojují sousední země

Problémy německé ekonomiky znepokojují sousedy Německa, a to od Švýcarska až po Polsko. Někteří zahraniční ekonomové Berlín vyzývají k reformám, aby se krize dál nešířila, píše agentura Reuters.

Přečíst článek

Zřejmě hlavním faktorem, který vedl k poklesu zisku EPH, bylo snížení cen silové elektřiny na trhu v loňském roce. Vedle zisku tak poklesly i tržby EPH, meziročně o 34 procent na 24,2 miliardy eur (téměř 610 miliard korun). Naopak přesun LEAG se ve výsledcích neprojevil, protože hospodaření německé firmy v předchozích letech nebylo do výsledků EPH zahrnuto.

„Během roku Skupina (EPH) pokračovala v naplňování své strategie vedoucí k dosažení dříve stanovených ambiciózních cílů v oblasti životního prostředí a udržitelnosti,“ uvedl Častvaj.

Připomněl, že EPH za loňský rok odvede do evropských veřejných rozpočtů přibližně 2,2 miliardy eur (přes 55,4 miliardy korun) na dani z příjmu právnických osob a za emisní povolenky. Z toho 376 milionů eur (9,48 miliardy korun) bylo jako součást daně z příjmu zaplaceno v Česku.

Radovan Vítek

Vítkova CPI se v Česku zbaví několika nemovitostí. Včetně nákupního centra

Realitní společnost CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka podepsala smlouvu o prodeji šesti nemovitostí v České republice. Budovy kupuje rakouská firma S Immo, ve které CPI Property vlastní většinový podíl.

Přečíst článek

Skupina EPH zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Součástí holdingu jsou například energetické společnosti EP Infrastructure a EP Power Europe. Majoritním vlastníkem skupiny je jeden z nejbohatších Čechů Křetínský. V roce 2020 se do akcionářské struktury vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč.

Mateřskou skupinou je EPCG, do ní kromě energetické sekce patří také například mediální skupina Czech Media Invest (CMI) nebo EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií a zbylých 10,7 procenta skupina manažerů EPH.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme