Reklama

Francouzská TotalEnergies přestane odebírat ruskou ropu a plyn. Podíly v ruských společnostech si ale ponechá

TotalEnergies, ilustrační foto
ČTK/AP
 ČTK

Francouzská energetická skupina TotalEnergies informovala, že neobnoví smlouvy na dodávky ruského plynu a ropy pro svou německou rafinerii. Místo toho bude odebírat plyn ze Saúdské Arábie a ropu z Polska.

Reklama

Ukončení dlouhodobých smluvních dodávek z Ruska znamená, že poslední ropa a ropné produkty budou dovezeny do konce tohoto roku. Firma, která má podíly v několika ruských společnostech a projektech, se stala terčem kritiky poté, co se nepřidala ke svým konkurentům Shell a BP, kteří kvůli ruské invazi na Ukrajinu plánují odprodej svých aktiv v Rusku.

Shell, přeprava

Shell se odstřihl od ruské ropy i plynu. Za poslední nákup se veřejně omluvil

Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell přestane kupovat ruskou ropu a zemní plyn. V Rusku uzavře své čerpací stanice a ukončí tam i veškeré další podnikatelské aktivity.

Přečíst článek

Francouzská firma si však podíly v ruských společnostech a projektech ponechá. Kritizovala ji za to mimo jiné organizace Greenpeace anebo anglikánská církev. Evropské sankce a ruské zákony kontrolující zahraniční investice brání společnosti TotalEnergies najít pro svá aktiva jiného než ruského kupce, uvedla firma. „Opuštění těchto podílů by obohatilo ruské investory, což je v rozporu s účelem sankcí,“ dodala.

Podíly v ruských společnostech si TotalEnergies ponechá

Francouzský energetický podnik vlastní podíl 19,4 procenta společnosti Novatek, která je největším ruským producentem zkapalněného zemního plynu (LNG). Má také podíl v závodě na výrobu LNG na ruském Jamalském poloostrově, v projektu Arctic LNG 2, který je stále ve výstavbě, a dále podíly v ropných a plynových polích.

Fronta lidí, kteří přišli o dodavatele energií a v rámci režimu Dodavatel poslední instance se obrátili například na Pražskou plynárenskou.

Pražská plynárenská požádala Prahu o pomoc ve výši dvou miliard korun, má potíže s cash flow

Pražská plynárenská požádala Prahu o pomoc ve výši dvou miliard korun. Informaci serveru Seznam Zprávy ČTK potvrdil pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Podle něj jde o pomoc s vyrovnáním peněžních toků, takzvaného cash flow. Ve hře je několik variant řešení včetně půjčky, řekl Chabr.

Přečíst článek

Reklama

TotalEnergies na počátku března uvedla, že nebude poskytovat kapitál na nové projekty v Rusku. V pondělí informovala, že už nebude počítat s prokázanými zásobami z projektu Arctic LNG 2 a neposkytne další kapitál na jeho rozvoj.

V souladu s rozhodnutím Evropské unie pokračovat v nákupu ruského plynu společnost uvedla, že bude i nadále dodávat do regionu zkapalněný plyn ze závodu na Jamalském poloostrově, a to v rámci dlouhodobých smluv. Na krátkodobém trhu ruský plyn kupovat nebude.

Stop plynu, stop invazi

Lukáš Kovanda: Nejúčinnější „sbírkou“ pro Ukrajinu je odstřižení Západu od ruských energií

Vlnu české solidarity s Ukrajinci kalí účty vystavené Rusy za dodaný plyn a ropu.

Přečíst článek

Vladimir Putin, prezident Ruska

Další splátka ruského dolarového dluhu proběhla. Věřitelé na svých 66 miliard ještě čekají

Rusko dodrželo další závazky. V pondělí splatilo úroky z dolarových dluhopisů ve výši 66 miliard dolarů. Platbu zpracovala banka JPMorgan Chase & Co, uvedla agentura Reuters. Věřitelé platbu zatím neobdrželi.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Dodávky ruského plynu do EU letos klesly o třetinu. Putin hrozí, že Evropu odstřihne úplně

Přečíst článek
Jan Palaščák

Jan Palaščák: Celoevropské řešení energetické krize nečekejme. Bude to spíš rámec

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme