Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Energie od ledna zdraží také E.ON. Většina klientů bude na cenovém stropu

E.ON
ČTK
 ČTK

Dodávky elektřiny a plynu zdraží od nového roku také energetická společnost E.ON. Stejně jako u ostatních dodavatelů bude většina zákazníků platit zastropované ceny energií. Klienti s běžnou spotřebou si tak měsíčně připlatí asi 300 korun měsíčně.

Reklama

Zdražení se podle mluvčího firmy Romana Špěrňáka netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. E.ON je s 1,4 milionu zákazníků druhým největším dodavatelem elektřiny v ČR.

Zdražení elektřiny od příštího roku už oznámily například také ČEZ nebo Pražská energetika, chystají to i další dodavatelé. Očekává se, že ceny na úrovni cenového stropu bude mít většina domácností.

Vláda v říjnu stanovila uvedené cenové stropy, a to 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Premiér Petr Fiala (ODS) tehdy uvedl, že náklady na toto opatření budou činit kolem 130 miliard korun.

elektroměr, elektřina

ČEZ ohlásil rekordní zisk a hned poté zdražil elektřinu na příští rok

Polostátní energetická společnost ČEZ od začátku příštího roku zdraží elektřinu. Většina zákazníků bude od ledna platit vládou zastropované ceny, klienti si u nejběžnějších sazeb měsíčně připlatí kolem 300 korun. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou, uvedl mluvčí společnosti Roman Gazdík. Firma vyšší ceny oznámila v den, kdy zveřejnila výsledky, podle kterých ji kvůli vyšším cenám energií stoupl do září zisk osminásobně. Nové ceníky se zastropovanými cenami pro příští rok ohlásili i další dodavatelé energií.

Přečíst článek

Reklama

„Ač jsou reálné tržní ceny energií na příští období vyšší, než je stanovený strop, dopad na zákazníky bude vždy jen do výše cenového stropu, který určila svým rozhodnutím vláda. Oproti nynějšku si tak klient, který používá elektřinu jen pro běžnou spotřebu, připlatí v průměru zhruba 300 korun měsíčně,“ řekl místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný.

Společnost uvedla, že ke zdražení ji donutila současná situace na energetickém trhu, kde ceny elektřiny a plynu na burzách během roku dosahovaly extrémní úrovně. Cenový strop za energie tak budou od nového roku platit zhruba dvě třetiny zákazníků E.ON. Ještě na začátku listopadu se týkal jen 7000 klientů.

„Zákazníky, kterých se dotkne od přelomu roku cenový strop, budeme informovat dopisem nebo e-mailem, podle toho, jak jsou zvyklí. Ve druhé polovině listopadu dostanou také nový rozpis záloh, který aktuální situaci zohlední," popsal další postup Špěrňák. Podle něj ale většina zákazníků společnosti má už v tuhle chvíli nastavené zálohy tak, že cenový strop pokryjí.

Úprava ceníku se nebude týkat klientů s fixovaným cenami, což je asi třetina zákazníků E.ON. Do konce roku podle firmy skončí smlouva s fixovanými cenami asi 100 tisíc klientů.

Nové ceníky pro příští rok připravují i ostatní dodavatelé energií. Zdražení od nového roku už oznámil například ČEZ, u něhož bude rovněž většina klientů nově platit zastropované ceny. Běžný klient ČEZ si tak za elektřinu připlatí kolem 300 korun za měsíc. Ceny plynu naopak zůstanou u ČEZ stejné, protože už nyní jsou na hladině cenového stropu. Na cenový strop zdraží elektřinu a plyn od ledna také Pražské energetika, u níž si průměrná pražská domácnost měsíčně připlatí nižší stovky korun měsíčně.

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Vláda schválila cenové stropy pro výrobní ceny elektřiny

Vláda ve středu schválila zavedení tržního stropu pro výrobní ceny elektřiny. Částka nad stanovený strop bude podléhat odvodu, ze kterého chce kabinet financovat kompenzace za vysoké ceny energií. Cenové stropy se budou lišit podle jednotlivých výrobních technologií, odvodu nebudou podléhat výrobci s výkonem do jedné megawatthodiny. Opatření by podle návrhu mělo začít fungovat od letošního prosince.

Přečíst článek

Vše k energetické krizi čtěte zde 

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Jozef Síkela: Státy EU se neshodly na cenovém stropu pro plyn

Dalibor Martínek: Vláda nezvládá boj s drahou energií. Má špatné rádce, teď ji vypakovali i v Bruselu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme