Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) chce do novely energetického zákona zapracovat povinnost dodavatelů energií sdělovat Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) skutečné ceny energií, za které je prodávají koncovým zákazníkům. Síkela to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. ERÚ a Český statistický úřad dosud mohly podle něj pracovat jen s ceníkovými cenami, které podle Síkely platí méně než 2,5 procenta obyvatel. Proto podle něj Česko v porovnání s ostatními evropskými zeměmi patřilo ve druhém pololetí loňského roku mezi nejdražší země v Evropě.
Mnozí tuzemští dodavatelé plynu a elektřiny domácnostem, nejnověji společnost innogy, začínají zlevňovat. Zohledňují tak dramatický pokles burzovních cen napříč EU, k němuž dochází od loňského srpna. Referenční cena plynu v EU, jež je určující i pro dodavatele v ČR a která je klíčová také pro ceny elektřiny, klesla od druhé poloviny loňského srpna do dneška, tedy za zhruba půl roku, o více než 85 procent, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Někteří tuzemští dodavatelé plynu a elektřiny domácnostem, například E.ON, začínají zlevňovat. Zohledňují tak dramatický pokles burzovních cen napříč EU, k němuž dochází od loňského srpna. Lidé by však neměli brát první nabídku, neboť při víceleté fixaci a očekávaném propadu cen se nevyplatí, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Vláda zvažuje zavést opět jen dvě sazby daně z přidané hodnoty (DPH), letos chce přinést návrh důchodové reformy a pracovat na snížení rozpočtového deficitu v příštím roce. A to i díky tomu, že letošní rok by měl být po tom loňském přece jen klidnější. „Teď chceme pokračovat v tom, abychom udrželi nižší ceny energií a dlouhodobě je dokázali zachovat. Od toho se odvíjí to, co musíme dělat v Česku se zastropováním cen. Možná nic, protože to bude fungovat. Možná strop ani nebude do budoucna potřeba,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru pro ČTK.
Ministři zemí EU zodpovědní za energetiku se v pondělí odpoledne průlomově dohodli na úrovni zastropování burzovních cen plynu v EU, a to nižšího, než původně navrhovala Evropská komise. Některé země v čele s Německem byly proti, neboť se obávají, že stejně jako v Maďarsku v případě zastropování cen benzinu a jeho následného nedostatku hrozí podobný scénář i v unii s plynem, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
Česko by v roli předsedající země Evropské unie mohlo v pondělí na Radě EU pro energetiku přikročit k přehlasování Německa v otázce zastropování cen plynu. Na brífinku v Bruselu to ve středu naznačil český premiér Petr Fiala. Doufá ale, že dohody bude dosaženo shodou a o stanovení maximálních cen plynu nebude nutno rozhodnout na základě kvalifikované většiny.
Vláda rozhodla od ledna zastropovat ceny energií pro velké podniky, a to na stejných cenových úrovních, jaké budou platit pro domácnosti, tedy na úrovni 6000 korun za jednu megawatthodinu včetně DPH v případě elektřiny a 3000 korun včetně DPH v případě plynu.
Maďarský trh s pohonnými hmotami se v těchto hodinách hroutí nevídaným způsobem. Vláda premiéra Viktora Orbána se tak ocitá pod dosud nejsilnějším tlakem, aby zrušila své více než rok trvající zastropování cen paliv. Kabinet údajně v těchto chvílích věc řeší. U čerpacích stanic přitom panikařící motoristé tvoří podle informací agentury Bloomberg dlouhé fronty – čítající až stovky metrů. Zpravidla však nenakoupí žádaný objem pohonné hmoty, neboť odběr na jeden automobil je omezený, třeba na deset litrů. Benzín i nafta jsou tak v zemi již nyní vlastně „na příděl“.
Palivová krize v Maďarsku přechází do kritické fáze. Vládní ministr Gergely Gulyas ve středu uvedl, že zprávy o nedostatku pohonných hmot v zemi jsou „vskutku znepokojivé“. To, zda vláda dále zachová stávající zastropování cen pohonných hmot, podle něj závisí na tom, zda se petrochemickému podniku MOL podaří zajistit dostatek dodávek paliv. O čemž ovšem lze pochybovat.
Česko i Německo přistoupilo od příštího roku k zastropování cen energií, jejich koncepce jsou však zásadně odlišné. Zatímco český systém cenových stropů omezí náklady na energie hlavně domácnostem, v Německu by měl z opatření těžit více průmysl. Česko navíc na rozdíl od Německa a dalších okolních zemí zastropování nelimituje spotřebou. Který přístup je lepší? Analytici se neshodnou.
Skutečně zvláštním způsobem řešíme v Česku problém s drahými energiemi, které dostávají do kolen tisícovky domácností i firem. Je konec roku, firmy přemýšlejí, jestli po Novém roce ještě otevřou. Řada z nich možná už ne.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron si poprvé po téměř třech letech ☎ telefonovali, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Tématem hovoru byla podle něj situace na Ukrajině či dodávky obilí. Telefonát vzápětí potvrdil i Elysejský palác.
Senát Spojených států schválil ✔ návrh zákona republikánského prezidenta Donalda Trumpa o daních a výdajích, informují tiskové agentury. Republikány ovládaný Senát hlasoval v poměru 50 ku 50, o schválení návrhu známého také jako „velký, krásný zákon“ svým hlasem následně rozhodl americký viceprezident J.D. Vance.
Číst více
Společnosti mmcité, která v Uherském Hradišti vyrábí městský mobiliář, vyplatí za loňský rok dividendu 4️⃣ koruny na akcii. Celkem tak firma mezi akcionáře rozdělí přes 14,6 milionu korun.
Ceny ropy 🛢 na počátku nového měsíce mírně ↗ rostou. Investoři čekají na rozhodnutí skupiny OPEC+, která by na svém nadcházejícím zasedání měla oznámit další zvýšení těžby od srpna. Trh také sleduje vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy a jejich hlavními partnery, která by mohla zlepšit výhled poptávky.
Největší česká textilka Juta ze Dvora Králové nad Labem loni ↗ zvýšila čistý zisk na 641 milionů korun z předloňských 635 milionů. Tržby podnik loni zvedl o 6,3 procenta na 8,05 miliardy korun. Počet zaměstnanců Juta zvýšila o 36 na průměrných 1888 a lidi nabírá i letos. Vyplývá to z výroční zprávy.
Hlavní index pražské burzy dnes odepsal část svého pondělního zisku. Klesl ↘ o 0,28 procenta na 2151,25 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie energetické skupiny ČEZ a banky Moneta. Vyplývá to z údajů o obchodování na webu burzy.
Koruna po více než čtyřech letech zavřela pod hranicí 21 korun za dolar. K dolaru dnes ve srovnání s pondělním závěrem 💪 zpevnila o 13 haléřů na 20,93 koruny. Silnější byla naposledy v červnu 2021. Česká měna dále posiluje i vůči euru, dnes to bylo o pět haléřů.
Výrobce elektromobilů 🚘 Tesla v červnu zvýšil prodej ve Španělsku a v Norsku. Zájem byl o modernizovaný vůz Model Y. Akcie americké automobilky ale dnes prudce oslabují v reakci na další střet šéfa firmy Elona Muska s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Číst více
Firmy i živnostníci (OSVČ) mohou i v dalších dnech bez sankcí hlásit Českému rozhlasu 📻 počet zaměstnanců, který je rozhodující pro placení rozhlasového poplatku. Kvůli velkému náporu uživatelů zaznamenal v minulých dnech až do dnešního rána web rozhlasu technické problémy.
Švédský prodejce nábytku 💺 IKEA v Česku za účetní rok od 1. září 2023 do loňského 31. srpna ↘ snížil meziročně čistý zisk o 13,8 procenta zhruba na 1,16 miliardy korun. Vyplývá to z účetní uzávěrky zveřejněné ve Sbírce listin.