Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

ČEZ se zbaví některých tureckých aktiv, hotovo má být do konce roku

Větrné elektrárny (ilustrační foto)
iStock
 ČTK

Polostátní energetická skupina ČEZ by mohla do konce letošního roku dokončit prodej svých distribučních a prodejních aktiv v Turecku, která drží v rámci společnosti Akcez Enerji. Dohodnuto už je financování a převzetí záruk firmy kupujícím.

Reklama

Česká společnost se zároveň chce zbavit i svého podílu v další turecké firmě Akenerji, která v zemi provozuje několik elektráren, a rovněž svých černouhelných elektráren v Polsku. O těchto transakcích ale zatím stále jedná, uvedl finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Na turecký energetický trh ČEZ vstoupil v roce 2008 V současnosti tam drží asi padesátiprocentní podíl ve společnosti Akcez Enerji, jejímž prostřednictvím má aktiva ve distribučních a prodejních firmách Sakarya Elektrik. Firma má dále zhruba čtyřicetiprocentní podíl ve společnosti Akenerji Elektrik Üretim, která provozuje několik vodních elektráren, větrný park Ayyildiz a paroplynovou elektrárnu Egemer na východě Turecka.

Zlevňování benzínu v Česku se po pár týdnech bezdůvodně zastavilo

Lukáš Kovanda: Zlevňování benzínu v Česku se po pár týdnech bezdůvodně zastavilo

Průměrná cena benzínu v ČR po předchozích pěti týdnech poklesu se přestala v uplynulých sedmi dnech snižovat. Benzín se tak jako o týden dříve včera prodával průměrně celorepublikově za 38,85 koruny za litr. Nafta pak zlevnila o deset haléřů na litr, na 39,31 koruny za litr, píše ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Prodej Akcez Enerji zahájila společnost loni v létě a brzy by jej měla dokončit. „Hlavní kámen úrazu v této transakci bylo financování pro kupujícího, ale to už by mělo být vyřešeno. Dohodnuto bylo také převzetí záruk, které tam ČEZ má,“ řekl Novák. Věří, že obchod by měl být dokončen do konce roku. Finanční podrobnosti ani jméno kupujícího neuvedl.

ČEZ v Turecku zůstane

I poté bude ovšem ČEZ v Turecku stále aktivní. Prodej druhé firmy Akenerji Elektrik Üretim zatím tak blízko není. Rovněž u ní ovšem chce ČEZ řešit její budoucnost. „Je to nyní spíš otázku trhu,“ podotkl Novák. Výkonnost tureckých firem podle něj pokrývá jejich provoz, nelze však z nich očekávat zásadní přínos. Novák v této souvislosti připomněl, že Turecko je složitý trh, zejména kvůli tamní vysoké inflaci a úpadku turecké liry.

Spolu s tureckými podniky se chce ČEZ dál zbavit i svých výrobních aktiv v Polsku, kde má černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów. Důvodem je strategie firmy do budoucna omezit výrobu z uhlí. V minulosti se už ČEZ snažil polské elektrárny prodat, kvůli neatraktivním nabídkám však transakci před dvěma lety zastavil.

Ministerstvo vydalo územní rozhodnutí pro dva nové jaderné bloky v Dukovanech

Nabídky finišují. Ministerstvo vydalo územní rozhodnutí pro dva nové jaderné bloky v Dukovanech

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vydalo územní rozhodnutí pro nové jaderné bloky v Dukovanech. Rozhodnutí by mělo umožnit výstavbu až dvou nových reaktorů. Podle úřadu jde o signál pro všechny uchazeče o stavbu nového bloku, kteří mají podat své finální nabídky do úterý. První nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Přečíst článek

„Žádný oficiální proces tam v současné době neběží. Dochází k bilaterálním jednáním, ale žádný prodejní proces teď na stole není. Stále ale platí, že se těchto aktiv v Polsku zbavit chceme,“ dodal Novák. Polský trh však ČEZ úplně opustit nechce, podle Nováka plánuje dál expandovat v takzvaných ESCO službách, což jsou moderní energetické služby.

ČEZ v současné době působí kromě České republiky ještě v dalších šesti zemích, a to na Slovensku, v Německu, Francii, Polsku, Rumunsku a Turecku. Do budoucna chce společnost v zahraničí rozvíjet zejména moderní energetiku v rámci ESCO služeb a také výrobu z obnovitelných zdrojů energie.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme