Reklama

GALERIE: Český solárník Sobotka staví sluneční elektrárny v Chile

solární elektrárny
iStock

Česká energetická skupina Solek Holding SE podnikatele Zdeňka Sobotky loni téměř zdesetinásobila výnosy. Po Latinské Americe chce víc elektráren stavět i v Evropě.

Reklama

Česká energetická skupina Solek Holding SE, která se zabývá projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren, měla loni zisk 69 milionů korun. Výnosy firmy byly téměř 649 milionů korun. Firma působí především v Chile. V roce 2019 Solek podle výroční zprávy uložené v elektronické sbírce listin skončil se ztrátou 11,6 milionu korun při obratu 66,8 milionu korun. Loni se tak obrat firmy téměř zdesetinásobil.

V Chile dokončil holding Solek ke konci loňského roku 15 projektů a v současnosti disponuje elektrárnami o výkonu 100 megawatt (MW). V příštím roce se chce Solek zaměřit vedle Latinské Ameriky také na státy jižní Evropy.

Kromě Kypru, kam firma vstoupila už letos, by mezi nové trhy mohlo patřit Maďarsko, Řecko nebo Francie, kam už firma vyslala svůj tým. „Nadále ale platí, že téměř 90 procent výkonu skupiny Solek tvoří elektrárny v Chile, zbylých deset procent připadá na Rumunsko, Česko nebo Slovensko,” uvádí firma.

Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě.

Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě. A bude hůř

České domácnosti čeká razantní zdražení elektřiny i zemního plynu. Za energie Češi při zohlednění odlišné kupní síly platí nejvyšší cenu v Evropě. A bude hůř. Fixace cen se domácnostem rozhodně vyplatí.

Přečíst článek

Cílem společnosti je mít do dvou let 500 MW celkového instalovaného výkonu. Pomoci by jí v tom mohla spolupráce s francouzskou investiční bankou Natixis, která letos na jaře poskytla holdingu 85 milionů dolarů (v přepočtu 1,8 miliardy korun) na elektrárny v Chile o výkonu 110 MW.

Holding Solek založil v roce 2010 podnikatel Zdeněk Sobotka. Hlavní sídlo společnosti je v Praze, zastoupení má v jedenácti zemích. Elektrárny provozuje ve čtyřech zemích Evropy a Jižní Ameriky. Firma zaměstnává přes 210 lidí. Více než polovina působí v Chile.

>>>>>>Zajímají vás odpovědné investice? Sledujte naši rubriku ESG<<<<<<

Elektrárna Počerady

Doba levné elektřiny a tepla končí. Kdo včas zareaguje, bude ve výhodě

Do konce tohoto desetiletí bude v Česku odstavena pětina všech provozovaných elektráren. Do roku 2040 pak zmizí až 40 procent aktuálně instalovaného výkonu. Bez nových zdrojů se Česko z exportéra elektřiny stane jejím dovozcem.

Přečíst článek

Dukovany

Přehledně: Nové Dukovany a obnovitelné zdroje. Jak chtějí strany řešit útlum uhlí

Česko nyní část elektřiny exportuje, situace se ale po plánovaném útlumu uhelných elektráren a odstavení starších jaderných bloků změní. Jaké jsou energetické plány jednotlivých stran?

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme