Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

České spořitelně klesl letos zisk, mateřské Erste Group se ale daří

ilustrační foto
ČTK
 ČTK

České spořitelně klesl za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 2,9 procenta na 14,6 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o 15 procent na 18,6 miliardy korun a provozní výnosy o 5,6 procenta na 35,7 miliardy korun. Vyplývá to z konsolidovaných výsledků hospodaření, které spořitelna zveřejnila na svých internetových stránkách. Bance meziročně vzrostly vklady i úvěry, hrubý objem klientských úvěrů přesáhl bilion korun.

Reklama

„Finanční i obchodní výsledky České spořitelny zůstávají velmi dobré. Ve 3. čtvrtletí roku 2023 dosáhla spořitelna pozoruhodného milníku – objem úvěrového portfolia vůbec poprvé v historii přesáhl tisíc miliard korun,”uvedl Ivan Vondra, člen představenstva  zodpovědný za finanční řízení.

Hrubý objem klientských úvěrů, který byl ovlivněn akvizicí Sberbank CZ, meziročně vzrostl o osm procent na 1006,3 miliardy korun. Úvěry domácnostem v meziročním srovnání stouply o 8,7 procenta na téměř 635 miliard korun. Objem úvěrů firmám vzrostl o 6,4 procenta na 367,2 miliardy. Závazky ke klientům vzrostly v meziročním porovnání o 1,7 procenta na 1414,8 miliardy korun.

Za poklesem provozního zisku je podle banky kombinace nižších provozních výnosů a vyšších provozních nákladů. „Provozní výnosy se snížily v meziročním porovnání o 5,6 procenta v důsledku vyšších úrokových nákladů vyplacených za vklady a ztrátou z odúčtování finančních nástrojů vykázaných v reálné hodnotě do zisku nebo ztráty,” uvedla Česká spořitelna.

Čistý úrokový výnos se od ledna do září meziročně snížil o 7,9 procenta a dosáhl 25,4 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí vzrostl o devět procent na 7,8 miliardy korun a čistý zisk z obchodních operací stoupl o 21,4 procenta na 3,5 miliardy korun.

Česká spořitelna je největší banka v Česku podle počtu klientů, kterých měla ke konci letošního září 4,5 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je hlavní společností na bankovním trhu střední a východní Evropy.

ilustrační foto

Čistý zisk bank v prvním pololetí rostl, šestici největších ale zasáhla daň z mimořádných zisků

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí stoupl meziročně souhrnný čistý zisk o 1,1 miliardy na 55,7 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Aktiva bank podle nich činila ke konci června 9,982 bilionu korun, což je o 1,076 bilionu více než na konci minulého roku.

Přečíst článek

Úvěry na vzestupu

Erste Group Bank zvýšila v prvních třech kvartálech čistý zisk meziročně o 40 procent na 2,31 miliardy eur, tedy zhruba 57 miliard korun. Firma poukázala na výrazné zlepšení provozních výsledků, ke kterému přispěl růst objemu úvěrů i úrokových sazeb.

„Celkové ekonomické podmínky se v průběhu roku výrazně zhoršily. Přesto se nám v uplynulých devíti měsících podařilo zvýšit objem úvěrů,” uvedl šéf podniku Willi Cernko. „Kvalita našeho úvěrového portfolia zůstává skvělá a podíl nesplácených úvěrů se nachází na historicky nízké úrovni,” dodal.

Čisté příjmy z úroků se meziročně zvýšily o téměř 24 procent na 5,4 miliardy eur. Provozní zisk vzrostl o téměř 45 procent na 4,18 miliardy eur. „Za prvních devět měsíců jsme vykázali silné provozní výsledky. Stojí za tím vyšší objem úvěrů při vyšších úrokových sazbách,” uvedl finanční ředitel podniku Stefan Dörfler.

Umělá inteligence pomůže bankám ještě lépe poznat své klienty

Služby přesně na míru díky dokonalé znalosti potřeb klienta, banka provázející své zákazníky na každém kroku v online světě nebo velmi rychlé uvádění nových produktů – to a ještě mnohem víc dnes bankám umožňují technologie.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme