Reklama

Česká zbrojovka za hranicemi boduje, hlásí překotný růst tržeb i zisku

CZG -
Vojtěch Resler, poskytnuto CZG

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) vykázal za první letošní pololetí výnosy 4,7 miliardy korun. Jde o meziroční nárůst o 40,6 procenta. Čistý zisk meziročně vzrostl o 54 procent na 587,9 milionu korun.

Ze zveřejněných konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu vyplývá, že jeho hospodaření pozitivně ovlivnily zejména vyšší prodeje zbraní v USA, Africe a Asii. Projevila se na nich také akvizice společnosti Colt a konsolidace jejích výnosů do celkového hospodaření CZG od letošního 21. května.

Podle prezidenta a předsedy představenstva Jana Drahoty má za sebou skupina CZG další rekordní pololetí. „Poptávka po našich produktech je i nadále vysoká a převyšuje naše současné výrobní kapacity. Máme silnou pozici na cestě k vytváření dlouhodobě udržitelných hodnot pro zaměstnance, zákazníky, obchodní partnery, akcionáře i celou společnost,” uvedl Drahota.

Počet zbraní prodaných CZG se za prvních šest měsíců roku 2021 ve srovnání s loňským prvním pololetím zvýšil o 33,3 procenta. Skupina prodala 304 322 zbraní. Na celkových výnosech holdingu se od ledna do konce června ze 62,5 procenta podílely výnosy v USA. Dalších 10,7 procenta činily výnosy v Evropě s výjimkou České republiky, přímo v ČR byl podíl na celkových výnosech 2,9 procenta. Podíl výnosů v Africe dosáhl 10,5 procenta, Asie činila 6,1 procenta, Kanada 3,3 procenta a ostatní státy světa čtyři procenta.

České bankovky, ilustrační foto

České podniky vydaly v prvním kvartále bondy v objemu jako za celý rok 2020

České firmy vydaly v letošním prvním čtvrtletí korporátní korunové dluhopisy v celkovém objemu 30,6 miliardy korun. Šlo o stejný objem jako za celý loňský rok. Objem táhly zejména velké emise. Vyplývá to z Bond indexu společnosti Deloitte, který poskytuje přehled o českému dluhopisovém trhu.

Přečíst článek

Ukazatel EBITDA společnosti vzrostl za první pololetí ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 o 12,5 procenta na 984,1 milionu korun, a to zejména z důvodu významného růstu globálních prodejů především na kontinentech mimo Evropu. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů.

Reklama

Vzhledem k příznivému vývoji hospodaření CZG management očekává, že celkové letošní výnosy skupiny by se měly pohybovat v rozmezí 10,34 až 10,64 miliardy korun. Předpokládaná výše ukazatele EBITDA by podle vedení holdingu mohla dosáhnout v letošním roce 1,99 až 2,19 miliardy korun.

Za celý loňský rok vykázal holding CZG výnosy 6,8 miliardy korun, provozní výsledek hospodaření přesáhl 1,056 miliardy korun. Skupina vyrábí ruční palné zbraně pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. Prodává je pod značkou CZ (Česká zbrojovka), která má více než osmdesátiletou historii, a dále také pod značkami CZ-USA, Colt, Colt Canada, Dan Wesson, Brno Rifles a 4M Systems.

Věda a byznys Josefa Tučka

Zvýší sílu i výkon: exoskelet si hledá nový trh

Technologie to měla být pro vojáky, ale moc z ní ještě neměli. Exoskelet však zvolna proniká do mnohdy až nečekaných oborů a oblastí. Třeba mezi rekreační běžce.

Přečíst článek

Kromě České zbrojovky do skupiny patří společnosti Colt Manufacturing Company, Colt Canada Corporation, CZ-USA, Brno Rifles, 4M Systems a CZ Export Praha. Holding drží také menšinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně. Skupina zaměstnává přibližně 2000 lidí v České republice, USA, Kanadě a Německu. Skupinu CZG vlastní z 81,2 procenta holding Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 18,8 procenta tvoří veřejně obchodované akcie.

Netflix, ilustrační foto

Netflix zahájil novou éru. Koupil prvního vývojáře her

Americká společnost Netflix koupila herní studio Night School Studios. Jde o první převzetí firmy, která se specializuje na vývoj videoher. A cena? Ta zůstala utajená. Videohry jsou nicméně horkou sázkou Netflixu, který si jejich zařazením do nabídky chce udržet své vedoucí postavení mezi streamovacími platformami.

Přečíst článek

Reklama
Doporučujeme