Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Brněnská PBS otestovala první proudové motory sestavené v USA, chce je tam vyrábět

letectví
PBS Group/užito se svolením

Půl miliardy korun chce investovat PBS do výroby proudových motorů v USA:

Reklama

Skupina PBS otestovala na Floridě první proudové motory, které byly sestavené ve Spojených státech amerických. Byly z dílů dodaných ze závodu ve Velké Bíteši na Žďársku. I výrobu těchto dílů se skupina chystá zavést v USA. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti.

Proudové motory z PBS jsou využívané v řadě leteckých aplikací, včetně střel, cvičných terčů, vysokorychlostních dronů a bojových bezpilotních letounů. Testování motorů navazuje na dřívější oznámení skupiny o plánovaném výběru lokality pro výrobu proudových motorů ve Spojených státech.

"Úspěšné dokončení testů představuje nejen významný krok pro PBS GROUP, ale také pro naše aktivity v USA, kde se již nepřetržitě blížíme k lokalizaci výroby," uvedl výkonný ředitel Pavel Čechal. Na americký trh směřuje přibližně čtvrtina produkce PBS, skupina tam už působí prostřednictvím své dceřiné firmy PBS Aerospace.

Pro výrobu v USA teď skupina vytváří podmínky a buduje dodavatelský řetězec. "Naším cílem je plně montovat a testovat motory z dílů vyrobených ve Spojených státech už v roce 2025. Je to pro nás zásadní zlom, který má strategický význam pro celou skupinu PBS Group, a je to také důležitý signál pro naše americké zákazníky, se kterými máme dlouholeté dohody o výrobě proudových motorů," uvedl Pavel Čechal.

Reklama

Na Floridě byly zatím testované výkonnostně nižší řady motorů, následovat budou testy motorů vyšších výkonnostních řad, uvedla skupina. Testování bylo zaměřené na výkon, spolehlivost a bezpečnost motorů.

První brněnská strojírna (PBS) Velká Bíteš vyvíjí a vyrábí motory pro různé druhy bezpilotních prostředků, lehké letouny a vrtulníky. Výrobcům letecké techniky dodává rovněž pomocné energetické jednotky, klimatizační systémy, letecké přístroje a komponenty. Patří například také mezi přední evropské slévárny přesného lití. Vloni měla tato firma podle výroční zprávy tržby za výrobky a služby 1,58 miliardy korun, v závodě pracovalo přes 600 lidí.

PBS  již působí ve Spojených státech prostřednictvím své dceřiné společnosti PBS Aerospace a dlouhodobě se zaměřuje na inovace v oblasti letectví a energetiky.

Kanaďané usilují o opravárny na pražském letišti. Stojí proti českým miliardářům

Kanadská společnost Drayton Aerospace předložila nabídku na privatizaci většinového podílu v Czech Airlines Technics (CSAT), která je dceřinou firmou Letiště Praha a provádí těžkou i lehkou údržbu a opravy letadel. Zájemci jsou i mezi českými miliardáři.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme