Reklama

Miláček investorů. Berlínský výrobce veganských sýrů chystá globální expanzi

pizza
iStock

Rostlinné náhražky všeho druhy jsou magnetem na peníze investorů. Na trendu se svezl i berlínský start-up Forno vyrábějící veganské sýry, od investorů na globální expanzi obdržel 50 milionů dolarů. Věří v úspěch v Asii.

Začínající společnost vyrábějící sýry mozzarella a ricotta bez krav získala rekordní finanční částku od investorů, kteří chtějí využít růstu trhu s ekologickými alternativami mléčných výrobků. Společnost Forno obdržela 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun), což je v Evropě rekordní částka pro potravinářský technologický podnik, uvedla agentura Bloomberg.

Firma peníze využije k rozšíření sortimentu o vyzrálé a zrající sýry, jako je čedar a švýcarský tvrdý sýr gruyère. Rozšíří si rovněž technologii přesné fermentace.

„Mluvíme o produktu, který musí jít na masový trh nebo se musí vyrábět ve velkém objemu, takže nyní pracujeme na rozšíření,” uvedl spoluzakladatel a výkonný ředitel firmy Raffael Wohlgensinger. „Chceme rozšířit naše zaměření a skutečně ujistit, že jsme schopni pokrýt téměř všechny typy sýrů, které si dokážete představit.”

Veganská alternativa vyrobená z mycelia.

Amerikou se šíří veganství, i díky celebritám. Prodej „zelené” slaniny roste

Americký trh začínají dobývat značky nabízející veganskou alternativu tradiční slaniny. Za rok 2020 se jí prodalo za 267 milionů dolarů, což je ve srovnání s rokem 2019 o 20 procent víc.

Přečíst článek

Magnet na peníze investorů

Investoři vkládají peníze do nové generace začínajících firem, které se snaží napodobit požitek z konzumace sýra bez toho, aby chov hospodářských zvířat měl dopad na globální oteplování. V posledních týdnech si peníze zajistila například americká společnost Miyoko's Creamery nebo švédská Stockeld Dreamery. Větší firmy, jako je třeba Oatly, pak vidí tuto oblast jako novou příležitost k rozšíření produktů.

Reklama

Společnost Forno byla dříve známá jako Legendairy Foods. Jejím cílem je okopírovat u svých produktů stejnou chuť a strukturu, jakou mají skutečné sýry. Její technologie přesné fermentace využívá mikroby, které vytvářejí proteiny. Ty jsou pak základem sýrů.

„Naše produkty obsahují skutečné mléčné bílkoviny, nezískáváme je však od krav,” uvedla spoluzakladatelka a vědecká ředitelka firmy Britta Winterbergová. „Získáváme je od našich mikroorganismů.”

Bioprodukty

Kouzelné slovo eko. Obliba těchto produktů mezi Čechy roste

Velké řetězce s drogerií nabízejí stále více možností, jak nakupovat ekologičtější produkty. Zájem je také o zboží bez obalu.

Přečíst článek

Společnost se zaměřuje na trhy, kde může nejdříve získat schválení od regulačních úřadů. Patří mezi ně Singapur, následovat má Izrael, Blízký východ a nakonec Evropa. Protože výrobky nebudou obsahovat laktózu, budou atraktivní zvláště pro asijský trh, kde se častější objevuje nesnášenlivost na laktózu, dodal Wohlgensinger.

Izraelská Future Meat Technologies má první závod na světě na produkci buněčného masa.

První továrna na maso „ze zkumavky” na světě. Staví ji izraelská Future Meat

Izraelská společnost Future Meat Technologies otevřela závod, který je podle ní prvním průmyslovým závodem na výrobu buněčného masa na světě. Závod má být schopen vyprodukovat 500 kilogramů umělého masa denně, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Související

Pomerančová marmeláda s rakytníkem

Marmeláda z rakytníku nebo rajčatové pesto. Které další české výrobky získaly gastro Oscara?

Přečíst článek
nákup (ilustrační foto)

Čtvrtka másla přes padesát korun. Ceny základních potravin opět trhají rekordy

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme