Akcie Alphabetu i pro drobné investory. Vedení ohlásilo plán jejich štěpení v poměru 20:1

Závěrečné čtvrtletí loňského roku dopadlo pro americkou společnost Alphabet nad očekávání dobře. Management firmy jde vstříc drobným investorům. Plán na dělení akcií v poměru 20:1 musí ještě schválit akcionáři.
Americká společnost Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk meziročně o více než třetinu na 20,6 miliardy dolarů (444 miliard korun). Čtvrtletní tržby překonaly očekávání, protože reklamní, cloudové i hardwarové aktivity podniku ve vánočním období těžily z růstu internetového prodeje, napsala agentura Reuters.
Čtvrtletní tržby stouply téměř o třetinu na rekordních 75,3 miliardy dolarů, zatímco analytici je podle průzkumu firmy Refinitiv v průměru odhadovali pouze na 72 miliard dolarů. Akcie Alphabetu si po zveřejnění výsledků připisovaly více než devět procent a společnost se tak přiblížila tržní hodnotě dvěma bilionům dolarů (bezmála 43 miliard korun).
Společnosti Apple a Microsoft přivítaly do klubu nejhodnotnějších firem dalšího z Big Tech hráčů. Firma Alphabet, která je mateřskou společností Googlu, dnes díky růstu akcií překonala tržní hodnotu dvou bilionů dolarů (43,6 bilionu korun). Pomohly jí k tomu rostoucí příjmy z digitální reklamy a cloudových služeb.
Matka Googlu pokořila další metu. Je z ní dvoubilionová firma
Zprávy z firem
Management při příležitosti zveřejnění výsledků také ohlásil plán štěpení akcií společnosti v poměru 20:1. Důvodem ke štěpení je lepší dostupnost i pro drobné investory. Navrhovaným rozhodným dnem je 1. červenec 2022. Titul v poobchodní fázi přidal 9,2 procenta na 3010 dolarů.
Většinu tržeb společnosti Alphabet tvoří příjmy z reklamy, které se ve čtvrtletí zvýšily také téměř o třetinu na 61,2 miliardy dolarů. Poptávka po službách podniku v poslední době rostla, protože pandemie covidu-19 vedla k rozšíření práce z domova a přiměla lidi trávit více času na internetu. Google je největší internetový vyhledávač na světě a jedničkou na světovém trhu s internetovou reklamou.
V celém loňském roce čistý zisk společnosti Alphabet stoupl o téměř 90 procent na 76 miliard dolarů (přes 1,6 bilionu korun). Celoroční tržby podniku vzrostly o více než dvě pětiny na téměř 258 miliard dolarů.
Index Nasdaq 100, v němž jsou akcie nejznámějších technologických společností, každý den ztrácel 1 procento hodnoty, uvedla agentura Bloomberg. Tak špatný týden populární sektor nezažil dvacet let. Tehdy přitom splaskla takzvaná dotkom bublina.
Technologické akcie zažily nejhorší týden za dvacet let. Hrozí prasknutí bubliny?
Money
Akcie v USA v úterý zavřely se ztrátou. Investoři totiž byli obezřetní před výsledky hospodaření předních technologických firem. Ty ovšem nezklamaly, dokázaly, že i v pandemii se jim až nezvykle daří.
Techno obři a čtvrtletní výsledky. Apple, Microsoft i Google ukázaly, že se jim daří
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.