Nemovitosti v zemích eurozóny jsou předražené, někde až o extrémních šedesát procent, zní z ECB. K vyfouknutí cenové bubliny na realitním trhu by podle zprávy evropské měnové autority mohlo dojít, pokud úroky u hypoték porostou rychleji než inflace.
Vývoj nejméně jednoho z nových vlajkových přístrojů iPhone společnosti Apple pro letošní rok se zpozdil kvůli pandemickým omezením v Číně, píše japonský list Nikkei, který se odvolává na několik zdrojů obeznámených se situací.
Růst cen v Británii spolu se zhoršující životní úrovní jejich občanů bude mít letos dopad do hospodaření firem v maloobchodu. Marks & Spencer nebude výjimkou. Řetězci budou navíc chybět výdělky z ruského trhu, který po 17 letech působení opouští.
Německé hospodářství v prvním letošním čtvrtletí vykázalo proti předchozím třem měsícům růst o 0,2 procenta. Po poklesu v posledním čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt (HDP) i přes následky pandemie nemoci covid-19 a ruské invaze na Ukrajinu dokázal vrátit k růstu. Na celý letošní rok německá vláda počítá s růstem HDP o 2,2 procenta.
Americká společnost Airbnb, která poskytuje ubytování v soukromí, se v létě stáhne z čínského trhu. Firma si podle zdrojů ponechá v zemi pobočku, aby se mohla soustředit na cesty Číňanů do zahraničí.
Ekonomická elita světa se po dvouleté pauze způsobené protikoronavirovými opatřeními sešla na tradičním Světovém ekonomické fóru ve švýcarském Davosu. Svět se ale mezitím výrazně změnil – globální ekonomika se přes dva roky potýká s dopady covidu a poslední měsíce i s bující inflací, propady akciových trhů a následky ruské invaze na Ukrajinu. I proto mezi vystupujícími na dálku je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nad tím vším se vznáší letošní téma, které má zlověstný podtext: „Historie v bodě zvratu“, napsala agentura Bloomberg.
Zatímco pandemie covidu přivedla na svět více než pětistovku nových miliardářů, tak její následky v kombinaci s válkou na Ukrajině uvrhnou do extrémní chudoby až 263 milionů lidí, upozorňuje server CNBC na prognózu mezinárodní neziskové organizace Oxfam.
Technologické akcie mají za sebou nejdelší ztrátovou sérii od splasknutí internetové bubliny v roce 2001. Klesají již sedm týdnů v řadě, píše CNBC. Akcie velkých společností, měřeno indexem Dow Jones, klesají již osm týdnů po sobě. To je nejdéle od roku 1932, tedy blízko vrcholu Velké hospodářské krize.
„Vrátili se lidi do hospod?“ „Do těch dobrých ano. Do těch, kde se o pivo dobře starají. Lidem rozhodně není jedno, co pijí.“ Otázku jsem položila Lucii Janečkové, která dohlíží na kvalitu piva i výčepních v podnicích známých pod značkou Lokál. Po covidové krizi lidé víc řeší, za co platí, týká se to nejen jídla, ale i piva. Tenhle trend je víc než zjevný.
Pouhé dva týdny stačily na to, aby se v jedné z nejvíce prestižních aukčních světa Sotheby´s prodalo umění za 2,5 miliardy dolarů (asi 58,7 miliardy korun). Rekordní týden přinesl jedenáct aukčních rekordů, z toho šest od ženských umělkyň. Značkou část ovšem tvoří výtěžek z druhé aukce rozvádějících se manželů Mackloweových ve výši téměř čtvrt miliardy dolarů. Trh s uměním je v době covidových opatření a protiruských sankcí omezujících ekonomiky světa neprůstřelná investice, napsal deník The New York Times.
Omezení pohybu v Číně kvůli pandemii covidu zřejmě budou znamenat, že tempo růstu čínské ekonomiky bude letos poprvé od roku 1976 nižší, než tempo růstu ekonomiky Spojených států, uvedla agentura Bloomberg. Podle jejích ekonomů druhá největší ekonomika světa letos vzroste pouze o dvě procenta, zatímco hrubý domácí produkt USA se má letos zvýšit o 2,8 procenta.
Rodinná společnost Petrof Hradec Králové, která je předním evropským výrobcem pian a klavírů, loni zvedla tržby o čtvrtinu na 318 milionů korun. Šlo tak o největší prodej za posledních 13 let. Zisk podnik znásobil na 34,5 miliony korun z předloňských 9,9 miliony korun. Letos podnik očekává tržby i zisk nižší, řekla prezidentka a majitelka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová.
Jeden z největších akcionářů automobilky Tesla a známý asertivní investor Leo Koguan vyzval vedení firmy, aby z trhu zpětně odkoupila akcie v hodnotě 15 miliard dolarů (asi 351 miliard korun). Cílem návrhu je zastavit propad akcií Tesly v poslední době, která letos přišla již o 30 procent hodnoty, uvedl server CNBC.
Akcie na asijských trzích ve čtvrtek oslabily, a navázaly tak na masivní výprodej, který ve středu zasáhl newyorskou Wall Street. Investoři se obávají zejména dopadů inflace na hospodaření firem a pokračujícího zvyšování úrokových sazeb, které podle nich nepříznivě ovlivní výhled hospodářského růstu.
Americký prezident Donald Trump doufá, že bude moci ještě dnes večer či v noci východoamerického času podepsat 📝 zákon ukončující rekordně dlouhou platební neschopnost federální vlády. Na tiskové konferenci to řekla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) znovu zrušil start rakety 🚀 New Glenn společnosti Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose. Důvodem je tentokrát sluneční bouře, píší dnes agentury. Raketa měla vynést do vesmíru dvě sondy, které se měly podílet na výzkumu Marsu v rámci mise EscaPADE. Ta má mimo jiné za cíl prověřit možnost cesty na rudou planetu.
Irský úřad pro regulaci mediálního sektoru zahájil vyšetřování internetové sítě X 🌐 amerického miliardáře Elona Muska s cílem zjistit, zda firma neporušuje nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.
Číst více
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu k europoslancům potvrdila ústupky v návrhu příštího sedmiletého rozpočtu EU 💶. Reagovala tak na obavy europoslanců, kteří hrozili, že celý víceletý finanční rámec odmítnou. Ústupky se týkají zejména role regionů a rovněž regionálních a zemědělských plateb z rozpočtu, které byly podle členů EP nedostatečné.
Japonská automobilka Toyota Motor zahájila výrobu ve své nové továrně na baterie 🔋 ve Spojených státech za 13,9 miliardy dolarů (290,6 miliardy korun). Slíbila také, že v příštích pěti letech investuje do výroby v zemi dalších deset miliard dolarů, napsala agentura Reuters.
Gruzínská prokuratura obvinila bývalého premiéra Giorgiho Gachariu, který je nyní vůdcem jedné z opozičních stran a pobývá v exilu, z překročení pravomocí a způsobení újmy na zdraví více osobám v roce 2019, kdy byl ministrem vnitra. Expremiérovi hrozí v případě odsouzení až 13 let vězení, oznámila média.
V čele sněmovního zahraničního výboru bude jeho někdejší předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). V tajných volbách dnes obdržel deset z 15 odevzdaných hlasů. Protikandidátka Gabriela Svárovská (Piráti/Zelení), která působila mimo jiné na ministerstvu zahraničí, obdržela zbylých pět hlasů.
Ceny ropy klesají 📉 o více než tři procenta. Mohou za to obavy z nadměrné nabídky na trhu, které vyvolala zpráva OPECu. Výhled kartelu zastínil i zprávu o možném brzkém znovuotevření americké vlády. Cena severomořské ropy Brent klesá o 3,2 procenta na 63,11 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ztrácí 3,5 procenta a prodávala se za 58,85 dolaru za barel.
Koruna po několikadenním posilování mírně oslabila, k oběma hlavním světovým měnám ztratila oproti předchozímu závěru shodně dva haléře. K euru v uzavřela na 24,25 Kč/EUR, k dolaru se obchodovala za 20,92 Kč/USD.
Pražská burza pošesté v řadě vylepšila historické maximum 🔝. Index PX stoupl 📈 o 0,75 procenta na 2502,88 bodu. Burza posílila navzdory tomu, že většina hlavních emisí oslabovala, či stagnovala. Nahoru pražský akciový trh táhly hlavně cenné papíry bank.