Ze sešlé herky vykřesali Češi jednorožce. Groupon je kandidátem na comeback roku

Společnost Groupon, kdysi pionýr v online slevách, prochází zásadní proměnou. Novou kapitolu píše česká investiční skupina Pale Fire Capital (PFC). A poměrně dost úspěšně. Akcie od ledna posílily o 100 procent, slušně na tom vydělal i fond J&T.
PFC začala akcie Grouponu skupovat v roce 2021, kdy firmu tížily strukturální problémy a ztráta relevance. Češi v ní ale viděli potenciál – podobně jako dříve u Slevomatu. Do začátku 2023 se PFC s 25procentním podílem stala největším akcionářem a začala ovlivňovat směřování firmy.
V březnu 2023 se prozatímním šéfem stal spoluzakladatel PFC Dušan Šenkypl (na úvodním snímku), v květnu 2024 už trvale. Přivedl zkušený tým, který spustil zásadní restrukturalizaci: škrtání nákladů, propouštění, odchod z nevýdělečných trhů a návrat k lokálnímu byznysu.
Změna obchodního modelu
Groupon, který je praotcem všech „slevomatů“, se pod českým vedením mění ze slevového portálu na zážitkový marketplace inspirovaný Slevomatem. Nabízí zážitkové balíčky v gastronomii, wellness a cestování. Transformace stojí na osmi pilířích – od modernizace uživatelského prostředí po budování exekutivního týmu. Firma cílí na dlouhodobou udržitelnost, ne rychlý růst.
Růst akcií a první výsledky
Strategie začíná fungovat. Analytik Lukáš Raška z Portu označuje akcie Grouponu za comeback roku: „Ještě v listopadu 2024 stály akcie pod 9 dolarů, teď je to přes 25. Růst není jen spekulace – firma pod Šenkyplem reálně ukazuje výsledky.“ Jen od začátku roku se cena akcií více než zdvojnásobila. Groupon tak patří k nejrychleji rostoucím akciovým titulům na technologické burze Nasdaq. A jeho tržní kapitalizace už překročila hranici jedné miliardy dolarů.
Slušně na růstu vydělal i fond J&T Opportunity, který už všechny akcie Grouponu prodal. „Vydělali jsme pět dolarů na akcii, tedy 40 procent,“ říká portfolio manažer Michal Semotan, který ocenil práci manažerů z PFC. Dodal však, že za raketovým růstem stálo také uzavírání spekulativních pozic – spousta investorů nevěřila, že PFC Groupon vzkřísí, a spekulovala tak na pokles akcií. Fond J&T Opportunity měl podle Semotana v Grouponu zainvestváno asi 100 milionů korun, tedy dvě až tři procenta investičního kapitálu fondu.
V prvním čtvrtletí letošní roku sice tržby a hrubý zisk meziročně klesly, ale překonaly odhady. Očištěná EBITDA dosáhla téměř 16 milionů dolarů a firma očekává kladné volné cash flow – poprvé po letech.
Stále riskantní sázka
Navzdory pozitivním signálům zůstává Groupon podle Rašky rizikovou investicí: „Tržby klesají, konkurence je tvrdá. Otázkou je, zda pozitivní vývoj vydrží.“ Přesto vnímá práci českých investorů jako důvod k opatrnému optimismu: „Trpělivost investorů se začíná vyplácet, ale cesta ještě bude náročná,“ uzavírá Raška.