Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Snímkování Země vynáší. Globální trh stoupne do roku 2033 na osm miliard dolarů

Snímek z Mezinárodní vesmírné stanice na pobřeží západní Austrálie
ČTK
 nst
nst

Nárůst ze současných pěti miliard dolarů přičítá společnost Novaspace přibývajícím zakázkám na obranu a zvyšující se dostupnosti snímkování s vysokým rozlišením.

Reklama

Globální trh pozorování Země (Earth Observation, EU) je na dobré cestě k tomu, aby do roku 2033 překonal hodnotu osmi miliard ze současných pěti miliard dolarů. Podle agentury Reuters to uvádí nová zpráva společnosti Novaspace, která vznikla fúzí firem Euroconsult a SpaceTec Partners.

Boom má z velké části na svědomí nárůst zakázek na obranu a zvyšující se dostupnost snímkování s vysokým rozlišením a 3D schopností, které rozšiřují rozsah a kvalitu monitorování Země, uvádí zpráva.

Technologie pozorování Země, která poskytuje kritická data pro průmyslová odvětví od zemědělství po monitorování životního prostředí a obranu, je jedním z nejlukrativnějších sektorů v komercializaci vesmírných technologií.

Dominantním hráčem na trhu zůstává Severní Amerika. V roce 2023 přispěje k celosvětovým příjmům 44 procenty. Následuje Evropa s 22procentním podílem, uvedla Novaspace.

Reklama

Nejvýraznější růst se však podle zprávy očekává z Asie. Předpokládá se, že tento region bude do roku 2033 tvořit 23 procent celosvětového trhu. Přispějí k tomu veřejné zakázky, rostoucí investice do vesmírné infrastruktury a zvyšující se poptávka z jihovýchodní Asie a Středního východu.

Masivní investice

Země po celém světě začínají do technologií pozorování země více investovat, aby lépe monitorovaly vše od vegetace a klimatických změn až po své hranice.

Například Indie na tento sektor sází, aby vyhrála globální závod v komercializaci vesmíru. Kanada zase loni uvedla, že v příštích 15 letech investuje 1,01 miliardy kanadských dolarů (741 milionů dolarů) do satelitní technologie, aby rozšířila soubor dat, která používá ke sledování lesních požárů a dalších ekologických pohrom.

„Růst trhu není jen o nahrazení leteckých geolokačních systémů,“ řekl Alexis Conte, hlavní autor zprávy. „Jde o rozšiřování možností monitorování tak, aby poskytovalo užitečné informace.“

SpaceX provedla šestý test lodi Starship, nosná raketa se zřítila do moře

Americká společnost SpaceX v úterý provedla šestý testovací let svého obřího vesmírného dopravního systému Starship. Nosná raketa Super Heavy po startu z texaského kosmodromu v Boca Chica, kterému přihlížel nově zvolený prezident USA Donald Trump spolu se šéfem SpaceX Elonem Muskem, neočekávaně dopadla do Mexického zálivu, místo aby se pokusila o návrat na startovací rampu. Samotná loď skončila v souladu s plánem v Indickém oceánu, informovala agentura AP.

Přečíst článek

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka

David Ondráčka: Česko teď není připravené dávat čtyři procenta HDP na obranu

Zvolení Trumpa logicky otevřelo úvahy po větší strategicky bezpečnostní kapacitě Evropy, a tím i Česka. Může tedy Česko dávat 4 procenta HDP na obranu? Může, ale musí na to připravit administrativní kapacity na ministerstvu obrany. Ty zatím nejsou dostatečné, aby se takové peníze daly efektivně využít a obřích akvizic a investic kvalitně a bez větších problémů zvládnout.

Přečíst článek

Reklama

Související

Trump už činí Ameriku velkou. Tamní fondy od voleb nabobtnaly o 140 miliard dolarů

Přečíst článek
Wall Street

Americké akciové trhy letos šlapou. Může však přijít velký obrat

Přečíst článek
Pražská burza

Pražská burza nabobtná. Vstoupit by mohly až tři nové firmy, uvedl šéf burzy Koblic

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme