Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Slabší duben zanechal na letošním růstu akciových indexů zatím jen malý zub

Wall Street
ČTK
 ČTK

Světové akciové indexy letos rostou, kvůli horším dubnovým výsledkům však některé z nich sestoupily z rekordních úrovní. Nejsledovanější americký indikátor S&P 500, panevropský Stoxx Europe 600, čínský Hang Seng či technologický index Nasdaq Composite letos vzrostly o zhruba šest procent, vyplývá z burzovních statistik. Na maximum se v dubnu dostal britský index FTSE 100.

Reklama

"Na akciový trh zaplavený pozitivní náladou dorazila během dubna kapka nervozity. Americké i evropské akciové indexy klesly ze svých historickým maxim, ale od začátku roku stále drží solidní zisky," řekl analytik investiční společnosti XTB Štěpán Hájek. Obavy investorů se podle něj koncentrují především ve Spojených státech, a to z dalšího vývoje úrokových sazeb.

Wall Street

Týden tradera: Turbulentní období na burzách. Pohodu vystřídala krušnější tržní realita

Uplynulý týden byl opět znovu velmi intenzivní. Volatilita se projevovala vysokými nárůsty i opětovnými poklesy na světových burzách. Hlavní americký index S&P 500 se tak pohyboval v širším cenovém rozpětí mezi 4900 až 5100 bodů. Pohodu a růst prvního čtvrtletí tedy vystřídala o něco krušnější tržní realita. Hlavními tématy investorů byla probíhající sezóna zveřejňovaných hospodářských výsledků nebo údaje o americkém HDP.

Přečíst článek

"Duben se nesl na akciových trzích ve znamení mírného ústupu z historických maxim," doplnil analytik investiční platformy Portu Marek Malina. Klíčové světové akciové indexy jako S&P 500, Nasdaq Composite s letošním růstem o šest procent, panevropský Stoxx Europe 600 s růstem 5,5 procenta nebo japonský Nikkei 225 s růstem 15 procent se nadále obchodují poblíž rekordních úrovní. Na nové maximum v dubnu vystoupil další důležitý index, a to britský FTSE 100, který stoupl o 5,8 procenta. Silnou druhou polovinu měsíce měl podle Maliny konečně i čínský Hang Seng.

Index S&P 500 rostl od začátku roku o 6,2 procenta. Nejrůstovější akcií je podle Hájka jeho nový člen společnost Super Micro Computer, která těží z nadšení kolem umělé inteligence (AI) a od začátku roku přidala 211,9 procenta. Hned za ní je další AI společnost Nvidia, která vyrábí nejvýkonnější AI čipy pro výstavbu cloudové infrastruktury nové generace. Akcie Nvidie rostly od začátku roku o 82,2 procenta.

Jedny z nejztrátovějších akcií v indexu jsou akcie Tesly, které od začátku roku ztratily 21,9 procenta nebo akcie Boeingu, které jsou od začátku roku o 31 procenta níže.

Mírné zisky si připsaly také společnosti Microsoft a Amazon, když investoři ocenili jejich kroky v oblasti umělé inteligence a dobrému výkonu cloudu, uvedl Malina. Naopak akcie Netlifxu prudce klesly, přestože počet jeho uživatelů vzrostl dvojnásobně více, než očekávali analytici.

Solidní zisky si od začátku roku drží řada evropských indexů. Irský index ISEQ přidal od začátku roku 14,2 procenta. Nizozemský AEX přidal 12,1 procenta. Ještě lépe jsou na tom dánské akcie, kde index OMX 20 táhne farmaceutický gigant Novo Nordisk a od začátku roku přidal index 19,7 procenta. "Žádné zásadní ztráty napříč globálními indexy nevidíme. Čínské akcie efektivně smazaly ztráty, které od začátku roku nabraly. Za zmínku stojí brazilský index IBRX, který od začátku roku ztratil 5,5 procenta," upozornil Hájek.

Reklama

Související

Karin Šoóšová: Rozkolísaný a rozmanitý akciový trh přeje aktivnímu investování

Přečíst článek
Jeden ze symbolů burzy na newyorské Wall Street

Pár burzovních pouček od zkušeného harcovníka: V akciích si kupujete zítřek za dnešní peníze

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme