Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Miliardáři cítí peníze v chytré energetice

Americký miliardář Jeff Bezos
ČTK
Tereza Zavadilová
tzv

Převratný pokrok v technologiích mění řadu sektorů a energetika je v centru dění. Bill Gates, Jeff Bezos investovali do firmy, která zkoumá chytrou těžbu vzácných minerálů.

Živelný rozvoj umělé inteligence  a robotiky i tlak na ekologii v podobě bezemisní dopravy a výroby nese palčivou potřebu: energii. To je nejvzácnější průmyslová komodita dneška. Miliardáři Jeff Bezos z Amazonu a zakladatel Microsoftu Bill Gates to vědí, oba již investují po boku jiných vizionářů například do malých jaderných reaktorů. Podporují také firmu, která kombinuje těžařství s umělou inteligencí. Ta nyní získala další balík peněz na rozvoj. 

 KoBold Metals, která se chce stát klíčovým hráčem v závodě o kritické minerály potřebné pro energetickou transformaci, uvedla, že aktuální kolo financování série C ocenilo firmu na 2,96 miliardy dolarů. Kolo svolal stávající investor, fond T Rowe Price, ke kterému se přidal Durable Capital Partners. V nejnovějším kole financování nyní dle Financial Times záskala 537 milionů dolarů. A nechybí zvučná jména. 

Další stávající investoři, včetně Gatesova fondu Breakthrough Energy Ventures a americké skupiny rizikového kapitálu Andreessen Horowitz, se rovněž zúčastnili kola spolu s novými investory, mezi něž patří private equity skupina StepStone.

Americký start-up KoBold chce konkurovat čínským rivalům ve výrobě kovů, jako je měď, lithium a nikl, což jsou materiály, které se používají v celé řadě oblastí, od baterií pro elektromobily až po obranný průmysl. Energetická bezpečnost je velké téma dneška a západní vlády  usilují o diverzifikaci dodavatelských řetězců, kterým dosud dominovala Čína.

Chladicí věže jaderné elektrárny

Chcete zbohatnout? Kupujte jaderné akcie

Bill Gates, Jeff Bezos, Sam Altman, zakladatelé Googlu. Největší mozky dneška a těžké váhy byznysu zlákal sektor jaderné energetiky.

Přečíst článek

Amerika proto financuje obnovu železniční trati Lobito, která bude přepravovat klíčové minerály napříč částmi Afriky a propojí Kongo se Zambií a Angolou. 

Zase lithium

KoBold využívá umělou inteligenci k analýze historických a vědeckých dat s cílem identifikovat dosud neobjevená ložiska minerálů. Loni v únoru takto objevila obrovské ložisko mědi v Zambii. Velká část nově upsaného kapitálu má jít právě do tohoto projektu. Chce také hledat nové doly v Etiopii i Finsku a sází na těžbu lithia v Kanadě.

„Ze strany velkých těžařů existuje poptávka po spolupráci s KoBoldem, takže to evidentně dělají správně,“ uvedl David George z Andreessen Horowitz. KoBold na projektech spolupracuje s těžebním gigantem BHP v západní Austrálii, také s Rio Tinto a norským těžařem Equinor. KoBold je svým způsobem sofistikovanou investicí do realit. Po dokončení průzkumných prací nakupuje těžební práva a uzavírá partnerství s velkými těžebními společnostmi, se kterými si pak dělí příjmy. V severním Quebecu získala práva na téměř 200 tisíc akrů půdy.

Miliardářům se investice může hodně vyplatit - KoBold má v úmyslu ve střednědobém horizontu vstoupit na burzu. 

Carmichael Roberts, řídící partner Breakthrough Energy Ventures, uvedl, že přístup KoBoldu využívající umělou inteligenci k průzkumu minerálů vytvoří bezpečnější, cenově dostupnější a čistší "energetickou budoucnost pro všechny."

Bezos, Gates a Andreessen Horowitz investovali do KoBoldu již v předchozích kolech. 

Donald Trump a Elon Musk

Elon Musk a jeho kamarádi zažili fantastický rok. Kdo všechno "políbil prsten"?

Technologický vizionář Elon Musk je nejen nejbohatším, ale i nejvlivnějším mužem světa. A svou moc již dokazuje. Kdo jsou ale další miliardáři, kteří na Trumpově prezidentování vydělají? 

Přečíst článek

 

Související

Pokud Jihokorejci svěří českým firmám jen dvacetiprocentní podíl na rozšíření Dukovan, je to prohra Česka

Přečíst článek
Doporučujeme