Evropa se chystá na válku, výrobce Gripenů si mne ruce. A investoři s ním

Švédská zbrojovka Saab ve druhém čtvrtletí zvýšila provozní zisk na 1,98 miliardy švédských korun (SEK; 4,32 miliardy českých korun) z 1,33 miliardy SEK před rokem. Výrobce stíhacích letadel Gripen a zbraní tak překonal odhady analytiků. Firma na pozadí prudkého růstu vojenských výdajů v Evropě a v očekávání ještě vyšších tržeb v letošním roce zvýšila celoroční výhled.
Saab rekordně roste, prodeje mu meziročně stouply o 30 procent, což je také lepší výsledek, než se čekalo. Analytici v anketě společnosti LSEG v průměru odhadovali, že provozní zisk zbrojovky ve druhém čtvrtletí dosáhne 1,71 miliardy švédských korun. Nakonec to bylo ještě 270 milionů víc.
Saab vyrábí vojenské vybavení od raket a pokročilé elektroniky až po ponorky. Společnost nově v letošním roce očekává růst porovnatelných tržeb o 16 až 20 procent, dříve počítala s růstem o 12 až 16 procent.
Skupina zvyšuje výrobu v souvislosti s rostoucími vojenskými výdaji v Evropě, kde generuje více než polovinu svých příjmů. Reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu a náznaky, že region bude muset převzít větší odpovědnost za vlastní obranu. Členové Severoatlantické aliance se navíc zavázali k posílení obranných rozpočtů, částečně na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Akcie zbrojařských podniků proto prudce posilují. Jen akcie Saabu mají letos k dobru přes 135 procent a dnes po poledni přidávaly asi 13 procent.
Saab konkuruje americké firmě Lockheed Martin, francouzské Dassault Aviation a britské BAE Systems. Švédský podnik přijal tisíce nových zaměstnanců, přestože se jako některé další firmy obává dopadů amerických cel, uvedla agentura Reuters.
Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal loni rekordní výnosy téměř 22,38 miliardy korun. Meziročně vzrostly o 50,6 procenta. Upravený čistý zisk zbrojařské skupiny za loňský rok po zdanění přesáhl 1,93 miliardy korun, ve srovnání s rokem 2023 klesl o 5,7 procenta. Vyplývá to z předběžných konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu.
Evropa se vyzbrojuje a Coltu to královsky vynáší
Zprávy z firem
Zbrojařská a strojírenská skupina Czechoslovak Group (CSG) prodala rizikové dluhopisy, tzv. junk bonds, za jednu miliardu eur (24,7 miliardy korun) a za jednu miliardu dolarů (21,2 miliardy korun). Jde o více než dvojnásobek původního záměru.
Strnadův úspěch. CSG prodala dluhopisy za jednu miliardu eur a za jednu miliardu dolarů
Trhy
Letos firma, která vyrábí i obrněnce Pandur, oznámila, že chce do svého rozvoje během čtyř let investovat až miliardu korun.
Tatře Defence Vehicle ze Strnadova impéria CSG loni klesly tržby. Zisk byl o třetinu vyšší
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.