Jsou to nejnebezpečnější týdny války, uvedl po telefonátu s Putinem na síti X Orbán. Počínání maďarského premiéra kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země se brání ruské vojenské agresi už třetím rokem.
Vláda Spojených států oznámila, že připravila pro Ukrajinu nový balík vojenské pomoci v hodnotě 725 milionů dolarů (17,4 miliardy korun). Na poměry posledních měsíců nezvykle objemnou dodávku potvrdil podle agentury Reuters šéf americké diplomacie Antony Blinken. Podle informací agentury AP posílají USA mimo jiné systémy proti dronům a munici do raketometů HIMARS.
Izraelská vláda večer schválí dohodu o příměří s libanonským hnutím Hizballáh. Prohlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle něhož izraelská armáda rázně odpoví na jakékoli porušení chystaného klidu zbraní ze strany Hizballáhu. Izraelská televize Channel 12 krátce před premiérovým vystoupením podle agentury Reuters informovala, že dohoda již schválil užší bezpečnostní kabinet.
Evropská unie navrhuje uvalit sankce na čínské firmy, které podle ní pomohly ruským společnostem vyvinout útočné drony nasazené v bojích na Ukrajině. Evropská komise (EK) coby výkonný orgán EU také zvažuje další omezení na ruské ropné tankery, aby Moskvě více zkomplikovala obcházení stávajících restrikcí. S odvoláním na příslušné dokumenty k těmto návrhům to uvedla agentura Bloomberg.
Rusko stupňuje útočnou politiku vůči Ukrajině a západnímu světu. Buduje koalici, na které se podílí Írán, podporuje ji Čína, a dokonce se fyzicky přidala i severokorejská armáda. Na zahájení velitelského shromáždění to řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka.
Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh se dohodly na podmínkách příměří, napsal server Axios s odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického činitele. Mluvčí izraelské vlády podle agentury Reuters uvedl, že válčící strany „směřují k dohodě, ale stále zbývá některé otázky vyřešit“.
Ceny potravin v Rusku stále dramaticky rostou. Jen máslo od prosince loňského roku zdražilo o třetinu. Slunečnicový olej a zelenina patří k dalším položkám, které zaznamenávají pokračující růst cen. Ruská centrální banka minulý měsíc zvýšila úrokové sazby na 21 procent, což je nejvyšší úroveň za více než 20 let, ale vysoké sazby zatím inflaci nesnížily. K situaci se vyjádřil i prezident Vladimir Putin, který popřel, že by Rusko vyměnilo máslo za zbraně. Z růstu cen viní šéf Kremlu „nepřátelské země“.
Ruský prezident Vladimir Putin měl podle bývalé německé kancléřky Angely Merkelové vždy diktátorské rysy, nemyslí si ale, že už od nástupu do prezidentské funkce v roce 2000 plánoval útok na Ukrajinu. Řekla to v rozsáhlém rozhovoru s magazínem Der Spiegel, který poskytla u příležitosti vydání svých memoárů.
V Rusku začala sériová výroba mobilních protijaderných krytů, oznámila ruská média s odvoláním na komuniké výzkumného ústavu civilní obrany. Kryty se vyrábějí ve městě Dzeržinsk v Nižegorodské oblasti, ke spuštění sériové výroby pomohla podpora státu, napsal list Kommersant na svém webu.
Rusko si uvědomuje, že proti spojenému Západu nemůže uspět vojensky ani ekonomicky, proto se snaží rozložit každou zemi zvlášť. Na sněmovní konferenci o ruském subverzním působení to řekl vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn. Evropa podle něj musí mít stejnou vůli jako Rusko, protože ve všem ostatním ho zvládne porazit. Evropskou pomoc Ukrajině, která čelí ruské invazi zhruba tisícovku dní, označil za nedostatečnou.
Podnikatel Mychajl Popovyč obviněný v korupční kauze motolské nemocnice zůstává ve vazbě. Soud odmítl žádost o jeho propuštění kvůli obavě, že by mohl utéct ze země. Uvedl to server Odkryto.cz. Už před časem soud zamítl propuštění někdejšího ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka, jeho bývalého náměstka Pavla Budinského a advokáta a bývalého šéfa České unie sportu Miroslava Jansty.
Novým výkonným ředitelem Raiffeisen stavební spořitelny se od 1. července stal Ondřej Hák. Nahradil Pavla Čejku, který v čele společnosti stál od roku 2020. Hák by se měl zaměřit na těsnější propojení bankovních a stavebních služeb ve skupině Raiffeisen, uvedla Raiffeisen stavební spořitelna.
Americký hudebník a rapper, který dříve vystupoval pod přezdívkou Kanye West a dnes používá pseudonym Ye, přišel o vízum do Austrálie kvůli písni oslavující německého nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Uvedl to australský ministr vnitra a pro migraci Tony Burke, píší média a agentura AFP. Z Austrálie pochází hudebníkova manželka Bianca Censoriová.
Evropská komise navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit.
Číst více
Dopravní a logistická skupina C.S.Cargo 🛤loni navýšila svůj provozní zisk meziročně o devět procent na 766 milionů korun. Jde o rekordní zisk firmy. Tržby podniku oproti předloňsku vzrostly o 11 procent na 8,6 miliardy korun.
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v květnu podle sezonně přepočtených údajů činila 5,9 procenta. Zůstala tak na stejné hodnotě jako v dubnu. Ve srovnání s loňským květnem se snížila o 0,1 procentního bodu. Uvedl to ve své dnešní zprávě evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší byla nezaměstnanost na Maltě a v Česku. Eurostat používá odlišnou metodiku než Úřad práce ČR.
Českobudějovický soud povolil prodej jindřichohradecké úzkokolejky brněnské společnosti Gepard Express. Gepard Express nabídkou 83 milionů korun minulý týden porazil konkurenta ve výběrovém řízení a věřitelský výbor Jindřichohradeckých místních drah s nabídkou souhlasil. Majitel Gepard Expressu Albert Fikáček by chtěl zprovoznit alespoň část dráhy co nejdříve.
Číst více
Ceny komodit letos na světových trzích spíše rostou 📈, v prvním pololetí nejvíce zdražily drahé kovy, měď a hovězí maso. Naopak výrazně zlevnily cukr, kakao, zemní plyn, ropa a pomerančový džus. Komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku zaznamenal růst o 3,3 procenta, ukazují burzovní statistiky.
Antimonopolní úřad potrestal šest firem pokutami v celkové výši 157,7 milionu korun za sérii kartelových dohod při zakázkách týkajících se oprav, úprav nebo modernizací signalizačních a zabezpečovacích zařízení na přejezdech a v železničních stanicích. Potrestanými firmami jsou společnosti ATE, AŽD Praha, EPLcond, MONZAS, První SaZ Plzeň a STARMON, z nich nejvyšší pokuta 52,5 milionu korun připadá na AŽD Praha.
Česká národní banka (ČNB) varuje před působením takzvaných černých bank, tedy institucí, které bez licence přijímají od veřejnosti vklady. Podle ní těchto případů přibývá, často přitom společnosti obcházejí pravidla, když přijímání vkladů zakrývají smlouvami o půjčce. ČNB letos kvůli tomuto jednání uložila pokutu 15 milionů korun pardubické firmě CFIG, svou sankční politiku hodlá nadále zpřísňovat.