Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Kde se berou peníze na válku? Západní podniky působící v Rusku tam zaplatily tři miliardy dolarů na daních

Ruský prezident Vladimir Putin
ČTK
 ČTK

Nadnárodní podniky sídlící v členských státech Evropské unie v roce 2023 zaplatily v Rusku na dani z příjmu zhruba tři miliardy dolarů (téměř 74 miliard korun). Uvádí to studie, kterou tento týden zveřejnila organizace B4Ukraine. Od amerických podniků Rusko podle studie předloni na dani ze zisku obdrželo zhruba 1,2 miliardy dolarů.

„Navzdory rozsáhlým ruským zvěrstvům a více než 150 tisícům zdokumentovaných válečných zločinů na Ukrajině působí nadále v Rusku příliš mnoho západních podniků, což podporuje jeho válečnou ekonomiku,“ uvedla organizace B4Ukraine. „Je načase, aby odešly,“ dodala.

Podle studie předloni 827 firem z EU utržilo v Rusku 81,4 miliardy dolarů. Z těchto podniků v Rusku na dani z příjmu nejvíce zaplatily firmy sídlící v Německu, a to 692,5 milionu dolarů. Na druhém místě byly společnosti z Rakouska, za kterými následovaly firmy z Francie.

Nejvíce peněz do ruského rozpočtu na dani z příjmu v roce 2023 ze zahraničních podniků podle studie zaplatila bankovní skupina Raiffeisen, a to 491 milionů dolarů. Za ní následovaly čínská automobilka Cherry a americká tabáková společnost Philip Morris.

Ruský prezident Vladimir Putin

Rusové zařadili na seznam teroristických organizací web, který prosazuje rozpad Ruské federace

Ruská tajná služba FSB zařadila na seznam teroristických organizací dvě mediální platformy - Komi Daily a Asiaté Ruska, je to poprvé, co takto označila média. Napsal to server The Moscow Times. Podle něj FSB jako důvod uvedla údajné napojení portálů na iniciativu nazvanou Fórum svobodných národů po Rusku, která prosazuje rozpad Ruské federace. Obě média napojení na fórum popřela, uvedl server.

Přečíst článek

Americký miliardář Elon Musk

Číňané přemýšlí, že prodají TikTok Muskovi

Čínští představitelé posuzují možnost, že pokud ve Spojených státech nebude odložena platnost zákona zakazujícího sociální síť TikTok, mohl by její provoz v USA převzít Elon Musk. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Podle loňského odhadu analytiků Bloombergu se hodnota amerických aktivit TikToku pohybuje mezi 40 a 50 miliardami dolarů (983 miliard až 1,23 bilionu korun). TikTok serveru BBC News sdělil, že jde o čiré spekulace.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme