Dubnové výsledky konjunkturálních průzkumů signalizují mírné zhoršení nálady v tuzemské ekonomice. Souhrnný indikátor poklesl o 2,8 bodu na hodnotu 96,7 a nadále tak setrvává pod svým dlouhodobým průměrem. V podobném rozsahu poklesla důvěra také v podnikatelském sektoru (96,5), o něco méně pak mezi tuzemskými spotřebiteli (97,7).
Lidem v Česku se vrací důvěra v ekonomiku. Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu vykázal letos v červnu hodnotu 98 bodů. Jedná se o nejvyšší údaj od června 2022. Zároveň jde o údaj, jenž je jen poměrně těsně pod úrovní dlouhodobého průměru let 2003 až 2023, který odpovídá hodnotě 100 bodů.
Růst mezd v Česku v letošním prvním čtvrtletí překonal očekávání. Reálný meziroční vzestup průměrné měsíční mzdy, činící 4,8 procenta, je nejvýraznější od třetího čtvrtletí roku 2019.
Řada západních podniků, včetně firem Avon Products, Air Liquide a Reckitt, stále zůstává v Rusku, a to navzdory dříve ohlášeným plánům na odchod z tohoto trhu. Důvodem jsou rostoucí překážky pro opuštění Ruska, ale i fakt, že aktivita ruských spotřebitelů se zotavuje. Informuje o tom na svých internetových stránkách list Financial Times.
Temu se ohrazuje proti stížnostem evropské spotřebitelské organizace BEUC, podle níž čínský internetový obchod s levnou módou využívá manipulativní praktiky a dostatečně nechrání spotřebitele.
Spotřebitelské ceny v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšily o 2,6 procenta, inflace tak zůstala na březnové úrovni. Ještě před rokem přitom meziroční růst spotřebitelských cen činil 8,1 procenta.
Spotřebitelé v Česku jsou nečekaně silně při chuti utrácet. Letos v březnu tržby maloobchodu reálně stouply o 6,1 procenta. Čekal se přitom růst ani ne poloviční, píše ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Březnové zlepšení důvěry v tuzemskou ekonomiku ukazuje, že české hospodářství začíná ožívat. Shodují se na tom analytici při hodnocení čerstvých údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vyzdvihují především optimismus spotřebitelů, který podle nich může podpořit spotřebu domácností. Ta by podle analytiků letos měla táhnout hrubý domácí produkt (HDP).
Česká ekonomika loni meziročně klesla podle zpřesněného odhadu o 0,4 procenta po nárůstu o 2,4 procenta v roce 2022. Český statistický úřad (ČSÚ) tak nyní potvrdil svůj první odhad z konce ledna. V posledním čtvrtletí loňského roku hrubý domácí produkt (HDP) meziročně klesl o 0,2 procenta, oproti třetímu čtvrtletí naopak stoupl o 0,2 procenta. I tato čísla se shodují s předchozím odhadem statistiků.
Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku letos v prosinci klesla nejníže od začátku roku. Propadla se – poměrně výrazně – na 84,9 bodu, a to z listopadové úrovně 90,7 bodu. Znamená to, že důvěra spotřebitelů v ekonomiku je nyní na úrovni necelých 85 procent dlouhodobého průměru období let 2003 až 2022. Na spotřebitele v prosinci nepříznivě dolehla zejména debata o zdražování regulované složky cen energií od ledna 2024.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu zrychlilo na 3,7 z červencových 3,2 procenta. Ve své zprávě to uvedlo americké ministerstvo práce. Nárůst inflace je větší, než očekávali analytici. Zároveň je to největší nárůst za déle než rok. Vyšší jsou ceny energií i mnoha výrobků. Takzvaná jádrová inflace vyšla ale nižší, než se čekalo. To by podle analytiků mohlo americkou centrální banku (Fed) přimět, aby ponechala příští středu úrokové sazby beze změny.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron si poprvé po téměř třech letech ☎ telefonovali, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Tématem hovoru byla podle něj situace na Ukrajině či dodávky obilí. Telefonát vzápětí potvrdil i Elysejský palác.
Senát Spojených států schválil ✔ návrh zákona republikánského prezidenta Donalda Trumpa o daních a výdajích, informují tiskové agentury. Republikány ovládaný Senát hlasoval v poměru 50 ku 50, o schválení návrhu známého také jako „velký, krásný zákon“ svým hlasem následně rozhodl americký viceprezident J.D. Vance.
Číst více
Společnosti mmcité, která v Uherském Hradišti vyrábí městský mobiliář, vyplatí za loňský rok dividendu 4️⃣ koruny na akcii. Celkem tak firma mezi akcionáře rozdělí přes 14,6 milionu korun.
Ceny ropy 🛢 na počátku nového měsíce mírně ↗ rostou. Investoři čekají na rozhodnutí skupiny OPEC+, která by na svém nadcházejícím zasedání měla oznámit další zvýšení těžby od srpna. Trh také sleduje vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy a jejich hlavními partnery, která by mohla zlepšit výhled poptávky.
Největší česká textilka Juta ze Dvora Králové nad Labem loni ↗ zvýšila čistý zisk na 641 milionů korun z předloňských 635 milionů. Tržby podnik loni zvedl o 6,3 procenta na 8,05 miliardy korun. Počet zaměstnanců Juta zvýšila o 36 na průměrných 1888 a lidi nabírá i letos. Vyplývá to z výroční zprávy.
Hlavní index pražské burzy dnes odepsal část svého pondělního zisku. Klesl ↘ o 0,28 procenta na 2151,25 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie energetické skupiny ČEZ a banky Moneta. Vyplývá to z údajů o obchodování na webu burzy.
Koruna po více než čtyřech letech zavřela pod hranicí 21 korun za dolar. K dolaru dnes ve srovnání s pondělním závěrem 💪 zpevnila o 13 haléřů na 20,93 koruny. Silnější byla naposledy v červnu 2021. Česká měna dále posiluje i vůči euru, dnes to bylo o pět haléřů.
Výrobce elektromobilů 🚘 Tesla v červnu zvýšil prodej ve Španělsku a v Norsku. Zájem byl o modernizovaný vůz Model Y. Akcie americké automobilky ale dnes prudce oslabují v reakci na další střet šéfa firmy Elona Muska s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Číst více
Firmy i živnostníci (OSVČ) mohou i v dalších dnech bez sankcí hlásit Českému rozhlasu 📻 počet zaměstnanců, který je rozhodující pro placení rozhlasového poplatku. Kvůli velkému náporu uživatelů zaznamenal v minulých dnech až do dnešního rána web rozhlasu technické problémy.
Švédský prodejce nábytku 💺 IKEA v Česku za účetní rok od 1. září 2023 do loňského 31. srpna ↘ snížil meziročně čistý zisk o 13,8 procenta zhruba na 1,16 miliardy korun. Vyplývá to z účetní uzávěrky zveřejněné ve Sbírce listin.