Reklama

spotřebitelé - informace o tématu

va měsíce důvěra v českou ekonomiku rostla, ale v květnu se trend otočil.

Květnový propad. Důvěra v českou ekonomiku klesla u podnikatelů i spotřebitelů

Dva měsíce důvěra v českou ekonomiku rostla, ale v květnu se trend otočil. Meziměsíční pokles je o 3,1 bodu na 94,1 bodu. Víru v ekonomiku ztráceli podnikatelé i spotřebitelé. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně je celková důvěra také nižší, loni v květnu činila 102 bodů.

Přečíst článek

Už žádné falešné slevy ani eshopy jako bezplatné půjčovny. Online nákupy se změní. Již brzy

Přečíst článek
Plyn, ilustrační foto

Němci se bojí, že nebudou mít čím topit. Spotřebitelská důvěra je na rekordním minimu

Spotřebitelská nálada v Německu v srpnu klesne na další rekordní minimum. Na základě svého průzkumu to předpokládá německý institut GfK. Německé spotřebitele již delší dobu znepokojují problémy v dodavatelských řetězcích, válka na Ukrajině a růst cen energií a potravin. Nyní se k těmto obávám připojil strach z nedostatečných dodávek plynu v zimních měsících, uvedl GfK.

Přečíst článek
Walmart

Strašák inflace drtí důvěru amerických spotřebitelů. Ta je na rekordním minimu

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v červnu klesla na rekordní minimum. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu Michiganské univerzity. Američané se nyní potýkají s rostoucí inflací, panují ale rovněž obavy z příchodu hospodářské recese, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek
Inflace, ilustrační foto

Inflace se za březen přiblížila 13 procentům. A zdražování se jen tak nezastaví, míní ekonomové

Odhady březnové inflace připomínají kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině sázku do loterie. Nejistý je podle redakcí oslovených ekonomů i dlouhodobější výhled. Jisté každopádně je, že zdražování se nezastaví. Přesný údaj o inflaci zveřejní Český statistický úřad zítra.

Přečíst článek
Slunečnicové pole, ilustrační foto

Španělská vláda kvůli válce na Ukrajině omezuje nákupy slunečnicového oleje nebo mléka

Španělská vláda vyšla vstříc obchodním řetězcům a umožnila jim omezovat nákupy u některých položek. Týká se to například mléka nebo slunečnicového oleje, který do země dováží z Ukrajiny.

Přečíst článek
Rusové vybírají hotovost v obavách ze sankcí západu.

Život v Rusku je s každým dalším týdnem invaze nákladnější. Ceny potravin rostou i o desítky procent

Dopady Putinovy invaze na Ukrajinu pociťují Rusové čím dál tíživěji. Nová data ministerstva hospodářství ukázala, že cena běžných surovin jen za poslední týden poskočila o 14 procent. A kvůli oslabování rublu bude podle CNN inflace v Rusku dál narůstat.

Přečíst článek
Stavebnictví se nedaří nastartovat.

Čeští podnikatelé porážejí strach z inflace. Do nového roku vkročili v dobré náladě

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila, a to zejména díky zlepšení nálady na straně podnikatelského sektoru, uvedli statistici.

Přečíst článek
potraviny

Blíží se velké podzimní zdražování potravin. Postihne vše

Potraviny se dosud držely spíše stranou velké vlny zdražování, která zalila Českou republiku. Celková inflace ale může ještě do konce letošního roku atakovat úroveň až sedmi procent, skoro nejvyšší za čtvrtstoletí, a potraviny už tak stranou nezůstanou.

Přečíst článek
Škoda Auto, ilustrační foto

Důvěra v ekonomiku klesla. Průmysl trápí chybějící díly, spotřebitele inflace

Důvěra v českou ekonomiku v červenci po třech měsících růstu otočila. Proti červnu se snížila o 4,3 bodu na 99,7 bodu, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Pokles byl vyvolán nedostatkem a zdražováním materiálů a zařízení v průmyslu.

Přečíst článek
Reklama

News box

Evropský parlament by mohl v době chystaného maďarského předsednictví výrazně omezit spolupráci na přijímání norem s členskými státy EU. Tvrdí to europoslanci připravující rezoluci, v níž se ve čtvrtek chystají vyzvat k odebrání předsednické role v Radě EU Maďarsku🟥⬜🟩. Budapešť by podle nich neměla ve druhé polovině příštího roku reprezentovat členské země kvůli problémům maďarské vlády s právním státem a jejímu rezervovanému postoji k podpoře Ukrajiny🟦🟨. Někteří maďarští zástupci v EP tuto snahu označují za porušování unijních pravidel.
Francouzská společnost Framatome bude dodávat jaderné☢ palivo Slovensku, aby snížila jeho závislost na Rusku. Vyplývá to podle agentury AFP z memoranda o porozumění, které během dnešní návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Bratislavě podepsala společnost Framatome s firmou Slovenské elektrárne (SE). Číst více
Živnostníkům a firmám s dluhy na sociálních odvodech, kteří je uhradí do konce letošního listopadu, stát odpustí penále, úroky z prodlení a náklady na vymáhání dluhů. Počítá s tím zákon, který schválil Senát hlasy 5️⃣8️⃣ ze 67 přítomných členů. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Senát má ještě schvalovat podobnou úpravu, který se týká dluhů na daních. Úpravy, které ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nazval „milostivým podzimem", mají pomoci lidem s oddlužením.

Nový prezident Hospodářské komory ČR (HK ČR) Zdeněk Zajíček oznámil, že rezignuje na post místopředsedy ODS. S aktivní politikou chce skončit, řekl na podvečerní tiskové konferenci. Rezignace podle něj začne platit k dnešní půlnoci. To, že z postu místopředsedy ODS v případě zvolení prezidentem HK ČR odstoupí, Zajíček avizoval už dříve. V současné době je mimo jiné také zastupitelem hlavního města Prahy nebo poradcem premiéra Petra Fialy (ODS) pro digitalizaci a eGovernment. Všechny tyto funkce se Zajíček rozhodl zastávat i nadále. 

Ukrajinská státní plynárenská společnost Naftogaz se dohodla s investory na restrukturalizaci eurobondů splatných v letech 2022 a 2026. Přiblížila se tak k ukončení několik měsíců trvající platební neschopnosti. Oznámil to generální ředitel Oleksij Černyšov.
Koruna dnes znovu oslabila k euru, a to o čtyři haléře na 2️⃣3️⃣,7️⃣5️⃣ koruny za euro💶. Slabší byla naposledy na začátku minulého týdne. Vůči dolaru💲 si pak česká měna ve srovnání s úterním závěrem pohoršila o 18 haléřů. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 2️⃣2️⃣,2️⃣8️⃣ koruny za dolar.

Pražská burza počtvrté v řadě oslabila. Index PX dnes klesl📉 o 0️⃣,1️⃣7️⃣ procenta na 1296,67 bodu. Je tak nejslabší od konce letošního března. K oslabení burzy opět přispělo hlavně zlevnění akcií energetické⚡ firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Cenné papíry ČEZ zlevnily o 1,63 procenta na 998,50 koruny, což je jejich nejnižší cena od začátku března.

Škoda Auto chce ještě v letošním roce umožnit placení za palivo u čerpacích stanic⛽ přímo z displeje umístěného ve voze🚘. V současnosti jedná s velkými sítěmi, jako je OMV, Benzina nebo MOL, ale i menšími provozovateli o spolupráci. Na tiskové konferenci to uvedl Jaroslav Pelant ze společnosti Škoda X, na kterou se přejmenovala Škoda DigiLab.

Číst více
Ceny ropy dnes pokračují v poklesu. Dolů je tlačí silnější kurz amerického dolaru a slabé údaje o čínské ekonomice. Severomořská ropa Brent kolem 16:30 SELČ ztrácela zhruba 1,3 procenta na 7️⃣2️⃣,6️⃣0️⃣ dolaru za barel🛢. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o 1,4 procenta na 6️⃣8️⃣,5️⃣0️⃣ dolaru za barel🛢. V úterý se cena Brentu i WTI propadla o více než čtyři procenta.

Lídr republikánské většiny v americké Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy očekává, že kompromisní návrh o dluhovém stropu a úpravě vládních výdajů bude schválen. Řekl to několik hodin před očekávaným hlasováním kongresmanů, které může USA přiblížit k zažehnání hrozby platební neschopnosti. McCarthy a americký prezident Joe Biden se po víkendové dohodě snaží pro návrh zajistit potřebnou podporu v Kongresu.

Reklama
Reklama
Doporučujeme