V Polabí, jednom z nejúrodnějších regionů České republiky, pokračuje sklizeň raných brambor. Ta začala zhruba o týden později než v loňském roce a pěstitelé očekávají průměrné až mírně nadprůměrné výnosy. „Jarní podmínky byly velmi slušné a pokud nás v létě nezaskočí extrémní sucho, úroda brambor bude odpovídat dlouhodobému průměru,“ uvedl při startu sklizně Josef Králíček, předseda Českého bramborářského svazu.
Prvotní odhady sklizní k letošnímu 10. červnu, které zveřejnil Český statistický úřad, vedou k závěru, že úroda základních obilovin bude letos poměrně slabá, alespoň na poměry posledních let. Sklidit by se totiž mělo 6,82 milionu tun obilí, zatímco v předchozích pěti letech se vždy sklízelo přes sedm milionů tun.
V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 tisíc tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Sklizeň základních obilovin letos ve srovnání s loňskou nadprůměrnou úrodou klesne o 8,1 procenta na 6,955 milionu tun, uvedl ve svém prvním odhadu Český statistický úřad. Snížit by se měla úroda pšenice, ječmene, ovsa i žita. Řepky by měli zemědělci sklidit 1,223 milionu tun, což je proti loňsku nárůst o 4,9 procenta. Statistici údaje o sklizni během léta ještě několikrát zpřesní.
Statisíce severokorejských vojáků se mobilizují na pomoc při pěstování a sklizni plodin. Armáda země přestavuje některé své muniční továrny na výrobu traktorů a mlátiček a zároveň přeměňuje některá letiště na skleníky. Po vojácích se prý chce, aby si prodloužili službu o tři roky a ty pak strávili na farmách. Směrnice přišly přímo od severokorejského vůdce Kim Čong-una, který vyzval, aby se jeho armáda stala „hybnou silou“ při zvyšování produkce potravin v době krize, kterou kritici označují za nejhorší za jeho dvanáctileté vlády, napsal deník The New York Times.
Jeden z největších světových obchodníků se zemědělskými komoditami, americká nadnárodní společnost Cargill, začala vyvážet z válkou zmítané Ukrajiny tamní novou úrodu včetně obilí. To je dobrá zpráva pro světový potravinářský trh, protože vývoz by mohl přispět k dalšímu poklesu globálních cen základních potravin, které se ještě před několika měsíci pohybovaly na rekordech, napsala agentura Bloomberg.
Sklizeň chmele byla letos v Česku nejhorší za deset let a hektarový výnos byl dokonce nejnižší od roku 2000, pouze 0,9 tuny. Celkově se letos sklidilo 4452 tun chmele proti loňským 8306 tunám. Důvodem špatné úrody byla dlouhá období sucha spojená s vysokými teplotami, které se střídaly s krátkými a intenzivními srážkami, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.
Jablka z Chile, Polska nebo Jižní Afriky jsou běžnou nabídka českých supermarketů, která tak vytěsňuje prodeje českého ovoce. Podle zjištění Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR z takové situace mnozí pěstitelé vidí východisko v samosběrech, které by mohly zvýšit lokální prodeje. „Začala sklizeň jablek a pěstitelé tohoto ovoce dosud nevědí, zda se vyplatí plody jejich několikaleté práce sklízet a uskladnit,“ uvedla mluvčí Agrární komory Barbora Pánková.
Zatímco svět a zejména rozvojové země bojují s nedostatkem obilí a jeho vysokými cenami, Rusko se dostává do opačné situace. Podle odhadů tamní poradenské firmy SovEcon letos dosáhne úroda pšenice rekordních 100 milionů tun. Jenže kvůli potížím s exportem – na který se u obilí sankce nevztahují, ale mnohé země se přesto obávají s Ruskem kvůli jeho invazi na Ukrajinu obchodovat – se obilí hromadí v Rusku a na vývoz zatím čeká, napsala agentura Bloomberg.
Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně vzrůst o 22 procent na 133 895 tun. Šlo by o nejvyšší sklizeň od roku 2018, kdy úroda dosáhla téměř 145 tisíc tun. Hrušek bude letos oproti loňsku méně. Vyplývá to z odhadu sklizně Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Jablka jsou nejpěstovanějším ovocným druhem v zemi. Minulý týden ovocnáři uvedli, že část úrody jablek může letos kvůli zvyšujícím se nákladům na skladování zůstat nesklizená.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron si poprvé po téměř třech letech ☎ telefonovali, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Tématem hovoru byla podle něj situace na Ukrajině či dodávky obilí. Telefonát vzápětí potvrdil i Elysejský palác.
Senát Spojených států schválil ✔ návrh zákona republikánského prezidenta Donalda Trumpa o daních a výdajích, informují tiskové agentury. Republikány ovládaný Senát hlasoval v poměru 50 ku 50, o schválení návrhu známého také jako „velký, krásný zákon“ svým hlasem následně rozhodl americký viceprezident J.D. Vance.
Číst více
Společnosti mmcité, která v Uherském Hradišti vyrábí městský mobiliář, vyplatí za loňský rok dividendu 4️⃣ koruny na akcii. Celkem tak firma mezi akcionáře rozdělí přes 14,6 milionu korun.
Ceny ropy 🛢 na počátku nového měsíce mírně ↗ rostou. Investoři čekají na rozhodnutí skupiny OPEC+, která by na svém nadcházejícím zasedání měla oznámit další zvýšení těžby od srpna. Trh také sleduje vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy a jejich hlavními partnery, která by mohla zlepšit výhled poptávky.
Největší česká textilka Juta ze Dvora Králové nad Labem loni ↗ zvýšila čistý zisk na 641 milionů korun z předloňských 635 milionů. Tržby podnik loni zvedl o 6,3 procenta na 8,05 miliardy korun. Počet zaměstnanců Juta zvýšila o 36 na průměrných 1888 a lidi nabírá i letos. Vyplývá to z výroční zprávy.
Hlavní index pražské burzy dnes odepsal část svého pondělního zisku. Klesl ↘ o 0,28 procenta na 2151,25 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie energetické skupiny ČEZ a banky Moneta. Vyplývá to z údajů o obchodování na webu burzy.
Koruna po více než čtyřech letech zavřela pod hranicí 21 korun za dolar. K dolaru dnes ve srovnání s pondělním závěrem 💪 zpevnila o 13 haléřů na 20,93 koruny. Silnější byla naposledy v červnu 2021. Česká měna dále posiluje i vůči euru, dnes to bylo o pět haléřů.
Výrobce elektromobilů 🚘 Tesla v červnu zvýšil prodej ve Španělsku a v Norsku. Zájem byl o modernizovaný vůz Model Y. Akcie americké automobilky ale dnes prudce oslabují v reakci na další střet šéfa firmy Elona Muska s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Číst více
Firmy i živnostníci (OSVČ) mohou i v dalších dnech bez sankcí hlásit Českému rozhlasu 📻 počet zaměstnanců, který je rozhodující pro placení rozhlasového poplatku. Kvůli velkému náporu uživatelů zaznamenal v minulých dnech až do dnešního rána web rozhlasu technické problémy.
Švédský prodejce nábytku 💺 IKEA v Česku za účetní rok od 1. září 2023 do loňského 31. srpna ↘ snížil meziročně čistý zisk o 13,8 procenta zhruba na 1,16 miliardy korun. Vyplývá to z účetní uzávěrky zveřejněné ve Sbírce listin.