Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

růst cen - informace o tématu

máslo

Záhada drahého másla. Kdo si mastí kapsu? Nikdo, zjistil antimonopolní úřad

Zdražování másla ve druhé polovině loňského roku bylo způsobené objektivními příčinami, především značným růstem nákladů na jeho výrobu, uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu. Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců.

Přečíst článek

Inflace byla v listopadu nižší, než se čekalo. A to i přes výrazné zdražení vajec

Přečíst článek

Potraviny v Česku opět zdraží. Zářijová inflace zaskočila ČNB i většinu ekonomů

Přečíst článek
Umírněný růst cen výrobců zatím nepředstavuje riziko pro spotřebitelskou inflaci

Umírněný růst cen výrobců zatím nepředstavuje riziko pro spotřebitelskou inflaci

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Růst cen v dubnu překvapil, tempo snižování sazeb se nejspíše zpomalí

Růst cen v dubnu překvapil, tempo snižování sazeb se nejspíše zpomalí

Celková inflace za duben vyskočila na 2,9 procenta v meziročním srovnání, je tedy výrazně výše oproti predikci ČNB i tržním očekáváním. Bankovní radě se tak potvrzuje důvod pro opatrnost ve snižování úrokových sazeb, přičemž uvolňování měnové politiky pravděpodobně zpomalí, píše hlavní ekonom ING David Havrlant.

Přečíst článek
Míra inflace v Evropské unii v dubnu mírně klesla, z březnové hodnoty 8,3 procenta se dostala na 8,1 procenta a je nejníže za poslední rok.

Míra inflace v EU je nejnižší za rok. Pro Česko to neplatí

Míra inflace v Evropské unii v dubnu mírně klesla, z březnové hodnoty 8,3 procenta se dostala na 8,1 procenta a je nejníže za poslední rok. Naproti tomu v zemích eurozóny inflace o desetinu procentního bodu vzrostla a je na sedmi procentech. Česká republika se ale i přes výrazný pokles inflace na 14,3 procenta z březnových 16,5 procenta drží mezi zeměmi, kde ceny rostou nejrychleji.

Přečíst článek
Téměř třetina Čechů žije jen s minimální finanční rezervou, která nepokryje ani jeden měsíc jejich průměrných životních nákladů.

Každý třetí Čech má finanční rezervu na méně než měsíc života, ukazuje průzkum

Téměř třetina Čechů žije jen s minimální finanční rezervou, která nepokryje ani jeden měsíc jejich průměrných životních nákladů. Každá desátá domácnost v Česku žije bez jakékoli finanční rezervy, dvě třetiny z nich přitom v minulosti byly schopné finanční rezervu tvořit. Vyplývá to z průzkumu Index finančního zdraví Čechů, který představila Česká spořitelna se Sociologickým ústavem AV ČR a portálem Evropa v datech.

Přečíst článek
Větrné elektrárny (ilustrační foto)

Rok 2023 v energetice o moc klidnější nebude. Češi budou proto stále víc vyhledávat alternativní zdroje

Rok 2022 v energetice byl podle podnikatelských a energetických svazů pod vlivem války na Ukrajině, která ukázala závislost ČR na dodávkách energetických surovin z Ruska. Jedním z hlavních důsledků krize byl skokový růst cen energií, což podle svazů zbrzdilo i další hospodářský rozvoj. Krize naopak rozšířila využívání obnovitelných zdrojů energie, poptávka po nich by měla růst i v příštím roce. Rok 2023 bude hlavně ve znamení bezpečnosti dodávek komodit, vyplývá z komentářů svazů a komor.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Nedostatek peněz, ilustrační foto

Chudí Češi dál chudnou. Většina nemá ani na základní potřeby

Výrazný růst cen způsobuje, že 81 procent takzvaných nízkopříjmových Čechů zažívá zhoršení své finanční situace. Pouze 16 procent lidí s nízkým příjmem má takové výdělky, že bez problémů zaplatí své základní životní potřeby. Vyplývá to z červnového průzkumu Provident Financial mezi 800 respondentů pro projekt Neviditelní. Na 1,153 milionu Čechů je podle analýzy součástí nízkopříjmových domácností. Už dříve žili často od výplaty k výplatě a nyní se jejich situace významně zhoršila.

Přečíst článek
nepokoje v Ekvádoru

REPORTÁŽ: V Ekvádoru to vře. Tisíce lidí v ulicích Quita demonstrují proti růstu cen

Hlavní město Ekvádoru Quito už přes dva týdny paralyzují demonstrující davy. Tisíce nespokojených a inflací „ožebračených“ občanů vyšly do ulic. Požadují větší sociální pomoc a odchod prezidenta Guillerma Lassa, píše spolupracovnice Newstreamu z místa Martina El Kooli.

Přečíst článek
Inflace - ilustrační foto

Inflace v květnu byla 16 procent. Růst cen táhly potraviny

Spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 16 procent, což bylo o 1,8 procentního bodu více než v dubnu. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Inflace opět překonala očekávání ekonomů. Ti se shodují, že se tak schyluje k agresivnějšímu růstu sazeb ze strany ČNB.

Přečíst článek
Walmart

Inflace v USA zpomalila, ale stále je poblíž 40letého maxima

Inflace v USA v dubnu zpomalila na 8,3 procenta z březnových 8,5 procenta. Pokles spotřebitelských cen je pomalejší, než odhadovali analytici. Inflace stále zůstává poblíž 40letého maxima, uvedlo americké ministerstvo práce.

Přečíst článek
Inflace, ilustrační foto

Inflační paradox. Explozi cen brzdí obavy z další vlny koronaviru

Vývoj inflace je jedním z nejvážnějších témat, o kterém se ve světě v řadách ekonomů i bankéřů letos hovoří a spekuluje. Objevující se názory varující, ale také uklidňující. Jasno přitom není.

Přečíst článek

News box

Americký prezident Donald Trump prosazuje na veškeré zboží z Evropské unie minimální clo 15 až 20 procent. Odmítá také, aby se snížila sektorová cla na automobily z EU, která nyní činí 25 procent. Uvádějí to zdroje deníku Financial Times (FT).

Pražská burza v uplynulém týdnu potřetí v řadě posílila, index PX stoupl 📈 o 0,9 procenta na 2188,7 bodu. Nejvíce se opět zhodnotily akcie bankovní skupiny Erste, naopak nejvýraznější oslabení zaznamenaly akcie Kofoly. 
Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP. Číst více
Německý výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche plánuje další kolo tvrdých úsporných opatření. Zatím však není jasné, zda budou tato opatření zahrnovat také snižování počtu zaměstnanců, píše agentura DPA s odvoláním na dopis, který zaměstnancům rozeslal předseda představenstva Porsche Oliver Blume. Číst více
Společnost Heimstaden Czech, největší soukromý poskytovatel nájemního bydlení v Česku, zvýšila loni tržby z pronájmu o 578 milionů na 5,44 miliardy korun. Náklady na poskytované služby a provoz nemovitostí jí vzrostly o 207 milionů na 2,26 miliardy korun. Čisté tržby z pronájmu pak stouply o 373,6 milionu na 3,22 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy. Číst více
Aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp, kterou vlastní americká společnost Meta Platforms, by se měla připravit na odchod z ruského trhu, protože bude s velkou pravděpodobností zařazena na seznam zakázaného softwaru. Na platformě Telegram to napsal poslanec Anton Gorelkin.
Švédská zbrojovka Saab ve druhém čtvrtletí zvýšila provozní zisk na 1,98 miliardy švédských korun (SEK, 4,32 miliardy Kč) z 1,33 miliardy SEK před rokem. Výrobce stíhacích letadel Gripen a zbraní tak překonal odhady analytiků. Firma na pozadí prudkého růstu vojenských výdajů v Evropě a v očekávání ještě vyšších tržeb v letošním roce zvýšila celoroční výhled. Číst více
Ruské banky v červnu zvýšily čistý zisk meziměsíčně o 32,4 procenta na 392 miliard rublů (106 miliard korun). Za celé první pololetí vydělaly 1,7 bilionu rublů (459 miliard korun), což je zhruba stejně jako ve stejném období loni. S odkazem na sdělení ruské centrální banky to uvedla agentura Reuters. Zdroje agentury Bloomberg zároveň tvrdí, že ruským bankám přibývá špatných úvěrů. Číst více
Současný postup Izraele v Pásmu Gazy je nepřijatelný. Na tradiční letní tiskové konferenci to řekl německý kancléř Friedrich Merz. Německo podle něj Izrael podporuje, kancléř ale odmítl, že by tato podpora byla bezpodmínečná.
Budapešť ve stále viditelnějším rozkolu mezi Evropskou unií a Spojenými státy dává přednost Washingtonu před Bruselem, řekl podle agentury PAP maďarský premiér Viktor Orbán. Dodal, že může nastat situace, ve které už členství v EU nebude pro Maďarsko smysluplné. Číst více
Doporučujeme