Ruští oligarchové nejspíše předem věděli o datu invaze ruských vojsk na Ukrajinu, zahájené loni 24. února, a rychle přepisovali svá aktiva na děti a obchodní partnery, aby majetek uchránili před očekávanými sankcemi. Uvádí to zpráva agentury FinCen, která se v rámci amerického ministerstva financí věnuje boji proti finančním zločinům.
USA uvalí sankce na dvě dospělé dcery prezidenta Vladimira Putina jako součást nového balíčku sankcí proti Rusku za jeho postup na Ukrajině. Nové postihy se zaměří také na dvě největších ruských bank. Bílý dům hovoří o odvetě za ruská „zvěrstva na Ukrajině“, která se mimo jiné odehrála v městě Buča. Nové postihy oznámila také Británie, naopak lídři Evropské unie se dnes na další podobě sankcí neshodli.
Nejde o osobní nepohodlí ani ztrátu majetku, jde o životy desítek, spíš stovek tisíc lidí, jejichž obživa je v ohrožení. Popsal pro ruský list Kommersant dopady „nepřátelství na Ukrajině“ třetí nejbohatší oligarcha a většinový majitel ocelářského gigantu Novolipetsk Vladimir Lisin. V nečekaně otevřeném rozhovoru pak detailně popsal největší problémy, které Rusku způsobují sankce a varuje před schvalováním překotných zákonů omezujících fungování vnitřního trhu.
Ruští oligarchové hledají útočiště před západními sankcemi. Kromě Dubaje je vítá i Turecko. Obě dvě země ale deklarují, že vše musí probíhat "v souladu s mezinárodním právem".
Ruský prezident Vladimir Putin osobně schválil zapojení miliardáře Romana Abramoviče do mírových rozhovorů Ruska s Ukrajinou, píše s odvoláním na své zdroje list Financial Times (FT).
Zatímco se mediálním prostorem šíří zprávy o zabavování superjachet ruských oligarchů, jeden z výrobců těchto plavidel se v tichosti chystá na burzu. Načasování nemusí být zrovna šťastné, válka na Ukrajině solidně otřásla s akciemi takových výrobců.
Majetek ruských oligarchů není kvůli ruské invazi na Ukrajinu už nikde v Evropě v bezpečí. Úřady se zaměřily na luxusní vily, jachty i private jety ruských miliardářů. Jejich nejnovějším „úlovkem“ je jedna z největších jachet na světě, 130 metrů dlouhá loď Crescent, která má patřit šéfovi ruského ropného koncernu Rosněfť Igoru Sečinovi, píše Reuters.
Zabavené jachty, luxusní nemovitosti nebo sportovní kluby zřejmě nebudou podle agentury Bloomberg dostatečně silným tlakem na ruské elity, na ruského prezidenta Vladimira Putina jej tak podle všeho nepřenesou. Ruští oligarchové totiž nadále přesouvají svoje majetkové podíly tak, aby o ně nepřišli.
Británie rozšiřuje seznam občanů Ruské federace, na které se vztahují sankce. Nově na něj přibylo 386 poslanců ruské Státní dumy, kteří hlasovali pro nezávislost samozvaných separatistických útvarů v Luhansku a Doněcku a podpořili invazi na Ukrajinu. Oznámila to britská ministryně zahraničí Liz Trussová.
Známí ruští oligarchové mají zmrazená britská aktiva, nesmějí obchodovat s britskými společnostmi ani jedinci, mají zakázáno cestovat, píše agentura Bloomberg.
Británie ve středu oznámila nový balík sankcí namířených proti Rusku kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Chystá se mimo jiné zabavovat letadla užívaná ruskými oligarchy, která jsou zaparkovaná na britských letištích.
Pražská burza dnes podruhé po sobě vzrostla↗. Vzhůru ji táhly akcie bank a energetické⚡ společnosti ČEZ, která dnes zveřejnila loňské hospodářské výsledky. Index PX dnes přidal 1️⃣,5️⃣1️⃣ procenta na 1344,60 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa opět čelí insolvenčnímu návrhu. Podaly ho Česká televize (ČT) a firma Media Club z mediální skupiny Prima, kterým podle návrhu Médea dluží zhruba 3️⃣0️⃣ milionů korun za poskytnutí reklamního prostoru. Vyplývá to z informací, které byly zveřejněny v insolvenčním rejstříku. Upozornil na to server Mediaguru.cz. Podle ČT a Media Clubu je Médea v úpadku. Médea ve vyjádření v rejstříku označila postup ČT a Media Clubu za šikanu.
Zástupci hospodářských komor sdružených v evropské asociaci Eurochambres vybrali během jednání ve Stockholmu do svého čela prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého. Stal se tak vůbec prvním Čechem, který jako prezident povede evropskou komorovou síť, která zastupuje 2️⃣0️⃣ milionů podniků ze 4️⃣3️⃣ zemí.
Číst více
Koruna dnes posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru zpevnila o 17 haléřů na 2️⃣3️⃣,8️⃣1️⃣ koruny za euro💶, k dolaru oproti poslednímu závěru posílila o 27 haléřů na 2️⃣2️⃣,1️⃣0️⃣ koruny za dolar💲. Vyplývá to z údajů, které dnes kolem 17:00 zveřejnil server Patria Online.
Končí první konkurz v rámci insolvence investiční skupiny Arca Investments, který se týkal společnosti Františkovy Lázně Savoy (FLS). Insolvenční správci se dohodli s fondem IFIS, který byl největším věřitelem IFS, na vypořádání pohledávek. Část výtěžku z prodeje majetku FLS se přesune i do majetkové podstaty Arca Investments, sdělili zástupci fondu IFIS. Majetek FLS se loni podařilo prodat ve výběrovém řízení za 1️⃣5️⃣3️⃣ milionů korun. Následné vypořádání ale komplikovalo vzájemné rozporování přihlášených pohledávek.
Rusko hodlá zvýšit export plynu do Číny a dodat jí do roku 2030 nejméně 9️⃣8️⃣ miliard metrů krychlových zemního plynu plus 1️⃣0️⃣0️⃣ milionů tun zkapalněného plynu. Prohlásil to podle tiskových agentur ruský prezident Vladimir Putin, který v Moskvě druhým dnem jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Moskva už několik let usiluje o zvýšení dodávek plynu do Číny. Jeho vývoz do západních zemí prudce klesl po loňské ruské invazi na Ukrajinu, po které Západ uvalil na Rusko sérii obchodních i diplomatických sankcí.
Evropská komise (EK) provedla v několika členských zemích Evropské unie neohlášené kontroly v prostorách firmy působící v sektoru energetických nápojů. Má podezření, že tato firma porušuje antimonopolní pravidla EU, která zakazují kartelové dohody a zneužívání dominantního postavení na trhu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě, název podniku však nesdělila. Rakouský výrobce energetických nápojů Red Bull později oznámil, že EK učinila neohlášenou kontrolu v jeho provozovnách.Číst více
Ministerstvo zemědělství podalo další podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS) kvůli cenám vajec🥚. Novinářům to řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) po jednání se zástupci ministerstva financí a obchodu. Zdražení📈 v obchodech podle něj naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantní postavení na trhu. Skupina se také podle Nekuly shodla na tom, že dozorové orgány jako například Česká obchodní inspekce (ČOI) mají zintenzivnit svou činnost a postupovat koordinovaně.
Podněcovač Patrik Tušl si ve vězení odpyká celkem 1️⃣5️⃣ měsíců vězení. Souhrnný trest mu pravomocně potvrdil✅ odvolací senát. Tušl telefonicky vydíral ženu, která spravovala facebookovou skupinu namířenou proti dezinformátorům, a vyhrožoval strážníkovi, který po něm v autobuse vyžadoval nošení respirátoru. Trest zahrnuje i mužovo předchozí odsouzení za nenávistné výroky o Ukrajincích. Zasedání soudu narušovaly hlasité projevy Tušlových příznivců.
Novým generálním ředitelem České tiskové kanceláře bude v příštím šestiletém období dosavadní ředitel strategie a rozvoje agentury Jaroslav Kábele. Do funkce jej po veřejném slyšení kandidátů zvolila Rada ČTK. Funkční období současného generálního ředitele Jiřího Majstra končí 10. června. Majstr stál v čele ČTK 12 let.