Ve světě fotbalu se ve spojitosti s hlavním městem Francie většině fanoušků okamžitě vybaví Paris Saint-Germain. Gigant, který vlastní bohatí investoři z Kataru, patří mezi nejbohatší a nejhodnotnější fotbalové týmy světa. V následujících letech by mu však mohl postupně vyrůst městský rival, který nyní získává významnou podporu od bohaté rodiny Arnaultů. A nejen ti mají přinést Paris FC, týmu z druhé francouzské ligy, zářnou budoucnost.
Čisté jmění francouzského módního a designového magnáta Bernarda Arnaulta letos v Bloomberg indexu miliardářů propadlo nejvíce ze všech. Poptávka po luxusním zboží totiž stále klesá.
Některé firmy ze skupiny Armani a některé firmy ze skupiny Dior ovládané koncernem LVMH vyšetřuje italský antimonopolní úřad kvůli možnému vykořisťování zaměstnanců v dodavatelském řetězci.
Šampaňské pro vítěze a VIP, medaile od Maison Chaumet, obleky pro personál od Louis Vuittona. Největším sponzorem pařížské olympiády bude král luxusu Bernard Arnault a jeho impérium. Olympiáda se v Paříži koná po sto letech a takovou parádu sport asi ještě nezažil.
Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví. Dokončil převzetí slavné pařížské restaurace Chez l'Ami Louis, která vznikla před 100 lety. S odkazem na sdělení firmy to napsala agentura Reuters.
Arnault a Pinault, dva francouzští rivalové, vlastníci domů s nejvyšší módou. Jednomu patří Louis Vuitton a Dior, druhému Gucci a Balenciaga. Leckdo si je plete. Nápověda: Pinault mladší má za ženu Salmu Hayek. Arnault je ale větší a úspěšnější, zvlášť v posledních letech.
V létě oslaví Giorgio Armani 90. narozeniny a jeho impérium příští rok 50 let ve světě luxusní módy. Spekulace o nástupnictví krále Giorgia, jak mu Italové přezdívají, se přiostřují. Na rozdíl od řady jiných módních domů si Armani udržel nezávislost na velkých skupinách, které spolkly klany Gucci, Fendi či Valentina i klenotníka Bulgariho. A na rozdíl od návrhářky Miuccii Prady nemá Armani přímé dědice, jimž by předal otěže.
Značka luxusního zboží Hermès má potenciál překonat v příštích letech značku Louis Vuitton ze skupiny LVMH a stát se největší luxusní značkou podle tržeb. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na zprávu analytiků banky Citigroup.
Čím větší jsou obavy ze zpomalování trhu s luxusním zbožím, tím větší boj se odehrává mezi módními domy o sídla na těch nejdražších adresách. Francouzský gigant Kering, do jehož impéria spadají Gucci či Balenciaga, se postaral o vůbec největší investici na italském realitním trhu. V Miláně koupil historickou budovu za 1,3 miliardy eur, tedy téměř 33 miliard korun. A skupina LVMH a Chanel právě soupeří o prestižní dům na newyorském Manhattanu.
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes opět Bernard Arnault. List majetek majitele podniku prodávajícího luxusní zboží LVMH vyčíslil na 233 miliard dolarů (5,5 bilionu korun). To je o 22 miliard dolarů více, než kolik měl tento Francouz podle Forbesu loni.
Takovou revoluci italské módní domy dlouho nezažily. Návrhář Alessando Michele, který v uplynulém desetiletí dostal značku Gucci zpět do záře reflektorů a přitáhl jí nové, mladší zákazníky, nastupuje po roční pauze k Valentinovi, další italské značce haute couture. Oznámení následuje poté, co u Valentina minulý týden po 25 letech skončil kreativní šéf Pierpaolo Piccioli. Pro Gucci, kde se teprve zabydluje návrhář Sabato de Sarno, to znamená hozenou rukavici.
Prodejci zbraní a střeliva dostanou na přelomu roku zákonnou povinnost hlásit policii podezřelé nákupy tohoto zboží. Počítá s tím novela zbraňového zákona, kterou dnes schválil Senát. Navzdory doporučení svého ústavně-právního výboru v předloze neupřesnil, jaké zbraně by mohla policie zajistit jejich držiteli při upozornění na jeho podezřelé chování.
Německý kancléř Olaf Scholz vyzval německé podniky, aby investovaly na Ukrajině. Po válce podle něj totiž nabídne šance růstu jako kdysi střední Evropa. Prohlásil to na německo-ukrajinském hospodářském fóru, které se konalo v Berlíně. Cesta do Evropské unie, na kterou se Ukrajina vydala, je podle něj nezvratná.
Bývalému hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi, který se podle obžaloby v souvislosti se stavbou penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku dopustil podvodu, navrhl dnes státní zástupce tříletou až čtyřletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun. Obhajoba žádá zproštění obžaloby, skutek obsažený v obžalobě podle ní není trestným činem. Rozsudek by měl u zlínského krajského soudu zaznít 15. ledna. Za dotační podvod a poškozování finančních zájmů EU hrozí Mynářovi až osm let vězení. Vinu odmítl.
Inflace v USA v listopadu podle očekávání zrychlila na 2,7 procenta z říjnových 2,6 procenta. Vyplývá to z údajů amerického ministerstvo práce. Výsledky jsou v souladu s očekáváním analytiků. Takzvané jádrové ceny, tedy bez zahrnutí nestabilních cen potravin a energií, se zvýšily o 3,3 procenta, stejně jako v předchozím měsíci.
Německý kancléř Olaf Scholz požádal Spolkový sněm o hlasování o důvěře. Učinil tak s vědomím, že jeho vláda nemá ve sněmu většinu, a on tak důvěru pravděpodobně nedostane. To umožní, aby prezident Frank-Walter Steinmeier parlament rozpustil a vypsal předčasné parlamentní volby. Hlasovat se o Scholzově žádosti bude příští pondělí, volby by se měly konat 23. února. Původně byly naplánované až na konec září.
Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její čínský partner BAIC Motor investují 1,1 miliardy dolarů 💲(přes 26 miliard korun) do svého společného podniku, který vyrábí a prodává automobily značky Hyundai v Číně. Investice má urychlit přechod společného podniku k elektromobilům a podpořit jeho export v době klesajícího prodeje na čínském trhu, píše Bloomberg.
Hamé loni zaznamenalo čistý obrat přes 3,097 miliardy korun. Meziročně byl zhruba o 1,019 miliardy korun nižší. Zatímco předloni však skončil podnik ve ztrátě přesahující 340,3 milionu korun, loni vykázal čistý zisk téměř 168,8 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy založené ve Sbírce listin.
Podílové fondy v listopadu zvýšily 💪 své letošní zisky 💰. Akciové fondy od začátku roku do konce listopadu vynesly 17,3 procenta, dluhopisové fondy 4,1 procenta a smíšené fondy 9,3 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů. Fondy byly převážně v plusu i za celý rok 2023.
Sněmovna nedokončila ani na třetí pokus závěrečné schvalování novely o dalším prodlužování dočasné ochrany pro Ukrajince, kteří do Česka uprchli před ruskou vojenskou agresí. Asi polovinu času určeného pro dnešek k projednání novely takzvaného lex Ukrajina vyplnilo vystoupení Radka Kotena (SPD), jenž rozebíral pozměňovací návrh bezpečnostního výboru o zpřísnění podmínek nabývání dvojího občanství pro občany Ruské federace. Dolní komora by se mohla k předloze vrátit za týden.
Česku po schválení novely energetického zákona hrozí podle solárníků miliardové škody a arbitráže. Změny, které mají omezit některé výdaje na podporu obnovitelných zdrojů energie, podle nich zcela mění zavedená pravidla a mohou mít likvidační důsledky pro obor. Uvedla to dnes Solární asociace.
Číst více