Král Karel III. podnikl dlouho očekávanou cestu do Austrálie. Návštěvu provázely incidenty a protesty proti monarchii, ale na druhé straně i vřelá přijetí. Panovník má navzdory neshodám ohledně politického zřízení v australské společnosti mimořádnou pozici, popularitu mu mohou závidět i všichni politici.
Když někdo zemře bez dědice, nastoupí citlivá otázka, co bude s jeho majetkem. Obvykle ho získá stát, ale třeba v anglickém Manchesteru nebo Liverpoolu s nadsázkou pomůže králi zaplatit výměnu kotle nebo nová okna. Může za to stovky let stará praxe.
Král Karel III. je trochu někým jiným, než býval aktivistický a pokrokový princ Charles. Nový britský panovník je po roce na trůnu velmi opatrným reformátorem, který spíše navazuje odkaz své matky Alžběty II.
Před 30 lety byl Buckinghamský palác v Londýně, sídlo britských monarchů, poprvé zpřístupněn veřejnosti, byť vždy jen přes léto do konce října. Monumentální objekt považovaný experty za nejdražší soukromý dům na světě od té doby navštěvují stovky tisíc zájemců ročně. A možná jich přibude – nástupník Alžběty II. a nynější král Karel III. po svém nástupu na trůn slíbil, že palác bude otevřen celoročně. Podívejte se, jak to v paláci dříve vypadalo.
Finance britské královské rodiny povzbudily zisky z větrných elektráren na moři. Firma Crown Estate, která spravuje veřejný majetek britského krále Karla III., v uplynulém finančním roce vykázala rekordní zisk. Král Karel III., známý propagátor udržitelnosti, s financemi zrovna nehýří. Palác například nechává vytápět jen na 19 stupňů, což je určitě méně, než některé britské domácnosti.
Miliony lidí na celé planetě o víkendu sledovaly nevídanou korunovaci. Mě na této unikátní parádě samozřejmě zajímá pohled gastronomický. Co asi po těch únavných hodinách čekání, mávání, modlení, zpívání a provolávání slávy nakonec měli k jídlu? Jak vypadal korunovační oběd? Co jedli a pili nejprestižnější aristokraté světa? Kdo měl tu čest a pochopitelně i nejvyšší prověrku, aby mohl potěšit vyprahlá hrdla králů, ministrů, princezen, vévodů, knížat, slovutných lordů a prezidentů?
Jako dokonale nacvičenou, ale zároveň tajuplnou a dojemnou podívanou hodnotí korunovaci krále Karla III. britský tisk. Vyzdvihuje spojení tisíc let starých tradic s novinkami, které odrážejí současnou Británii, například zastoupení několika náboženství a jazyků na obřadu ve Westminsterském opatství. I díky nim se Karel stal panovníkem 21. století navzdory historickému ceremoniálu, napsala média.
Korunovace Karla III. zajistí britské ekonomice „čistý zisk“ v přepočtu zhruba 20 miliard korun, plyne z výpočtu Brand Finance. Každý Brit vydělává na monarchii 80 korun čistého ročně. Včerejší organizačně dobře zvládnutá, úspěšná korunovace krále Karla III. upevnila reputaci britské monarchie. A to v době, kdy se stále vyrovnává s loňským skonem královny Alžběty II. a aktuálními kontroverzemi kolem princů Andrewa a Harryho, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Statisíce lidí se shromáždily v centru Londýna, aby přihlížely korunovaci krále Karla III. Ačkoli nový panovník oslavy v mnohých ohledech zmodernizoval a zeštíhlil, jednalo se i tak podle odborníků o největší operaci od státního pohřbu Winstona Churchilla, míní zvláštní zpravodaj serveru Newstream Karel Pučelík, který oslavám přihlížel přímo na místě.
Čerstvě korunovaný britský král Karel III. a jeho manželka královna Camilla z balkónu Buckinghamského paláce zamávali po třetí hodině odpoledne tisícům lidí, kteří se zde navzdory dešti sešli, aby přihlíželi jejich slavnostnímu dni. Při tradičním výstupu na balkón Karla a Camillu doprovázeli další členové královské rodiny, včetně prince Williama, jeho manželky Kate a jejich dětí prince George, princezny Charlotte a prince Louise.
Český prezidentský pár je v Londýně na slavnostní korunovaci nového britského panovníka. Před ní Petr a Eva Pavlovi navštívili například české velvyslanectví v britské metropoli. Podívejte se, jak návštěva Londýna probíhá.
Hotelová síť Czech Inn Hotels za stovky milionů korun ovládla pražský Wellness Hotel Step. Původní majitel si ponechal deset procent. Napsal to dnes server Seznam Zprávy, kterému to řekl zakladatel Czech Inn Hotels Jaroslav Svoboda. Hotel Step nabízí 160 pokojů, vodní a saunový svět, sportovní centrum i konferenční prostory.
Skupina PPF bude usilovat o další akvizice, aby rozšířila své portfolio. Usilovat bude o růst v telekomunikacích a dalších důležitých oblastech, včetně médií 📰, finančních služeb a elektronického obchodu. Zájem by mohla mít o některá aktiva telekomunikační a mediální firmy United Group v jihovýchodní Evropě. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl generální ředitel PPF Jiří Šmejc.
Pražská burza v závěru týdne oslabila, index PX klesl o 0,46 procenta na 1665,10 bodu. Dolů 📉 ho táhly především Erste Bank a Komerční banka, jejichž akcie odepsaly shodně přes 1,3 procenta. Naopak se ziskem kolem tři čtvrtě procenta končil dnešní obchodování energetický ČEZ⚡ a mírně v plusu skončila i Moneta Money Bank.
Rakouská společnost Strabag Property and Facility Services ze skupiny Strabag kupuje pražskou firmu B2 Assets, která se věnuje správě budov 🏨. Jejich spojení posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Lukrativní trasy přes Atlantik pomohly ve 3. čtvrtletí britsko-španělské skupině IAG, majiteli aerolinek ✈ British Airways či Iberia, k růstu provozního zisku o 15 procent na dvě miliardy eur (50,4 miliardy korun). Firma si vedla lépe než konkurenční evropské aerolinky a její výsledky překonaly očekávání.
Francouzský start-up LightOn zaměřený na generativní umělou inteligenci (AI) zahájil primární veřejnou nabídku akcií (IPO), obchodovat na burze se s nimi začne zřejmě 26. listopadu. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. LightOn se tak v Evropě stane prvním start-upem zaměřeným na generativní AI, který bude mít akcie na burze.
Prodej osobních elektromobilů 🚘 na českém trhu se díky dotacím pro firmy za deset měsíců zvýšil ↗ o 62 procent na 8706 vozů. Trh s hybridními vozy 🚗 rostl o 26 procent na 42 270 aut. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. Na celkovém počtu registrovaných aut se čistě elektrické vozy podílejí 4,5 procenta a hybridní 21,9 procenta.
Poslanecká sněmovna schválila důchodovou reformu s pomalejším růstem věku pro odchod do penze o měsíc ročně místo až dvou měsíců a s věkovou hranicí 67 let. Zároveň v reformě omezila asi na desetinu původně navrhovaný okruh pracovníků v náročných profesích s nárokem na dřívější odchod do penze.
Světové ceny potravin v říjnu pokračovaly v růstu 📈, s výjimkou masa zdražily všechny základní položky, uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Její cenový index, který sleduje ceny obilovin 🌾, rostlinných olejů, mléčných výrobků 🥛, masa 🍖 a cukru na mezinárodních trzích, vzrostl na 127,4 bodu ze zpřesněné hodnoty 124,9 bodu v září. Dostal se tak na maximum od dubna 2023.
Celkové škody po zářijových 🌧 povodních odhaduje vláda na 45 až 50 miliard korun. Více než polovina veškerých škod je na státním majetku, řekl dnes novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Vláda kvůli povodním zvýšila ⬆ schodek letošního státního rozpočtu o 30 miliard korun a plánovaný schodek rozpočtu na příští rok o deset miliard korun.