Dlouho očekávané oživení německé ekonomiky by se mohlo ještě více opozdit. Ke konci roku by se mohla zvýšit inflace, píše v vydané pravidelné měsíční zprávě německá centrální banka.
Červencová inflace je opět nad cílem ČNB. V červenci zrychlila na 2,2 procenta, zmírnilo totiž zlevňování potravin. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Výrobci tvárnic Ytong, společnosti Xella CZ z Hrušovan u Brna, v loňském roce poprvé od roku 2013 meziročně klesly tržby i zisk po zdanění. Tržby firmy se snížily o 40 procent na 1,82 miliardy korun, zisk po zdanění klesl o 67,5 procenta na 293 milionů korun. Důvodem byl pokles výkonu stavebnictví i inflace a růst úrokových sazeb. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.
Cenová stabilita byla v Česku obnovena, konstatoval guvernér České národní banky Aleš Michl. Přesto měnová politika zůstane zpřísněná, protože v ekonomice dále existují proinflační tlaky, dodal. Nová makroekonomická prognóza potvrzuje očekávání spojená s inflací, zároveň ale snižuje odhady růstu české ekonomiky. Ekonomika je pod potenciálem, stojí za tím zejména utlumená důvěra spotřebitelů i firem v pozitivní vývoj, dodal guvernér. Sazby tak dál budou klesat, ale spíš opatrně, což se projeví také na velmi pozvolném poklesu hypoték.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta. Sazba se dostala na nejnižší úroveň od počátku února 2022. Zpomalení uvolňování měnové politiky po čtyřech předchozích sníženích sazby o půl procenta odpovídá očekávání finančního trhu.
Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Poukázala nicméně na pokrok při snižování inflace ve Spojených státech. Naznačila tak, že se blíží snížení úrokových sazeb, napsala agentura AP.
Už za několik hodin budou čeští centrální bankéři zvažovat, jak nastaví měnovou politiku na další období. Po dvou letech budou mít na stole úplně novou situaci. Zdánlivě zkrocenou inflaci a mírně přidušenou ekonomiku. Jak budou rozhodovat?
Akcie zažily volatilní týden. Investoři začínají vnímat více rizika pro světovou ekonomiku a mění strategii ve svých portfoliích. Začíná být navíc patrná rotace do menších společností, index Russell 2000 (index menších společností, takzvaných small-midcaps) tak za několik dní přidal 12 procent. Z technologických společností byl naopak patrný výrazný odtok prostředků. A jaké byly klíčové události uplynulého období?
Reálné mzdy v Česku stále výrazně padají, bez zrušení superhrubé mzdy by to ale bylo ještě horší. V ostatních zemích Visegrádské čtyřky (V4) přitom reálné mzdy rostou, zvláštně markantně v Maďarsku a Polsku.
Zemím Západu se ani za současné napjaté geopolitické situace nedaří snižovat svoji ekonomickou závislost na státech, jejichž postoj k válce na Ukrajině je neutrální, obojaký, ba které se dokonce tak či onak kloní spíše na stranu Ruska. Příkladem je Čína.
Americký dolar 📈 posiluje. Investoři čekají na údaje o vývoji listopadové inflace ve Spojených státech, které by mohly naznačit další vývoj měnové politiky v zemi, a analytici také hodnotí pravděpodobný dopad politiky zvoleného prezidenta Donalda Trumpa po nástupu do funkce.
Jihokorejské úřady formálně zatkly exministra obrany Kim Jong-hjona, který minulý týden rezignoval kvůli své účasti na ☝ vyhlášení stanného práva, napsala dnes agentura AP. Kim se stal první osobou v zemi zatčenou v tomto případu, úřady nyní vyšetřují, zda se jeho činy rovnají vzpouře. Za tu hrozí až trest smrti.
Pražská burza pokračovala v posilování, index PX 📈 stoupl o 0,46 procenta na 1722 bodu. K růstu nejvíc přispěly akcie polostátní energetické společnosti ČEZ, dařilo se také Erste Bank, zatímco cenné papíry Monety nebo Komerční banky ztrácely. Vyplývá to z informací na webu burzy. Koruna dnes stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru.
Prezidenti a premiéři na prosincovém summitu Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské pomoci Ukrajině, zejména pokud jde o protivzdušnou obranu, munici, ale i 🚀 rakety. Podle předběžných závěrů Evropské rady rovněž zdůrazní důležitost další podpory a rozvoje ukrajinského obranného průmyslu a prohloubení jeho spolupráce s obranným průmyslem EU.
Rusko míří k vyřazení afghánského radikálního islamistického hnutí Tálibán ze svého 📜 seznamu teroristických organizací. Příslušnou novelu zákona dnes podle státní tiskové agentury TASS v prvním z celkových tří čtení schválila Státní duma, dolní komora ruského parlamentu.
Německo bude pokračovat v ☝ kontrolách na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem i po neděli, kdy vyprší platnost jejich posledního prodloužení. Německé ministerstvo vnitra sdělilo, že se rozhodlo kontroly prodlužit do 15. března. Ministryně Nancy Faeserová už nicméně avizovala, že kvůli boji s nelegální migrací budou kontroly na hranicích pokračovat i po tomto datu.
Budovy Empresa Media a Barrandov Televizní studio vlastněné firmou J.S.P. Jaromíra Soukupa se v dražbách prodaly dohromady za 7️⃣5️⃣9️⃣ milionů korun, což je trojnásobek vyvolávacích cen. Objekt v areálu Barrandovských studií získala společnost vlastníka areálu Tomáše Chrenka za 110 milionů korun.
Novým syrským premiérem byl ☝ jmenován Muhammad Bašír, podle agentury Reuters to dnes oznámil v televizním projevu. Vedením přechodné vlády byl pověřen až do 1. března 2025.
Akademický sněm zvolil novým předsedou Akademie věd ČR 👨 Radomíra Pánka. Do funkce má nastoupit v březnu 2025 a AV ČR povede do roku 2029. Volbu musí ještě schválit vláda a poté ho do funkce jmenuje prezident. Pánek zvítězil v prvním kole, když získal nadpoloviční většinu hlasů, a to 128 z 242 hlasovacích lístků. Ve funkci vystřídá Evu Zažímalovou, které končí druhé volební období.
Světové aerolinky zvýšily výhled zisku na příští rok, a to navzdory problémům s dodávkami nových letadel. Očekávají, že tržby poprvé přesáhnou bilion dolarů (23,8 bilionu korun) a že celosvětově přepraví rekordních 5️⃣,2️⃣ miliardy cestujících. Ve svém výhledu to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).