Nadnárodní energetické společnosti jako BP, TotalEnergies či Chevron se v posledních letech ocitly pod tlakem svých akcionářů a ekologických aktivistů, aby více a více opouštěly životní prostředí znečišťující a riskantní projekty po celém světě. Svět však o moc čistší nebude. Mnoho menších, lokálních a neznámých společností se totiž předhání, aby získaly co nejvíce uvolněného prostoru ve „špinavém“ byznysu v Africe i jinde, protože nejsou pod takovým tlakem světového mínění, napsal deník The Wall Street Journal.
K Novému roku míváme často předsevzetí typu „změníme něco, co se nám ještě nikdy změnit nepovedlo“. Mladá americká společnost Make Sunsets si v tom klade vysoké cíle – nabízí, že ochladí Zemi, na níž se už kvůli oteplování mění klima. A už si za to chce nechat platit. Nejlepší však v tuto chvíli spíše bude zchladit horké hlavy.
Německo má na konci letošního roku podle svého závazku ukončit provoz všech tří dosud fungujících jaderných reaktorů. Jestli k tomu dojde bude ještě otázkou pro německé politiky a celou tamní společnost. Vyděšenou představou, že nebude mít v zimě ruský plyn.
Londýn a spolu s ním celá Velká Británie má za sebou rekordně horké dny. Naštěstí pro celou zemi vlna veder netrvala příliš dlouho. Ostrovní království prostě extrémní teploty nezvládá. „Na tohle nejsme vůbec připraveni,“ přiznal i bývalý premiér Ed Milliband, který má nyní na starost boj s klimatickými změnami.
Hned na úvod řekněme to nejpodstatnější. Ani úplné vymýcení aut se spalovacími motory v EU nemá samo o sobě šanci zpomalit, natož zvrátit proces klimatických změn.
Chladná letní noc na francouzském pobřeží Středozemního moře, se změnila v „klimatické peklo“, když silný poryv horkého větru způsobil, že teploty vystoupaly na 37 stupňů Celsia z 22 stupňů během tří hodin. Tento vzácný atmosférický jev je známý jako heat burst (tepelný výbuch), který se projevuje krátkým, ale silným nárazem větru a náhlým zvýšením teploty.
Porota dospěla k verdiktu. Závěr je zdrcující. Nová zpráva Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu je litanií nedodržených klimatických slibů. Je to spis plný hanby, zaznamenávající prázdné sliby, které nás pevně usazují na cestu ke světu, kde se nedá žít. Tak komentoval zjištění týmu více než 200 vědců generální tajemník OSN António Guterres.
Aljaška se ve srovnání se zbytkem světa nadprůměrně otepluje. Už v roce 2019 v největším městě Anchorage padl rekord 32 stupňů Celsia. Průměrné teploty se v největším státě USA od poloviny minulého století zvýšily o dva stupně Celsia.
Miliardář Karel Komárek zavětřil velkou příležitost. Jeho energetická společnost MND zkoumá možnosti ukládání zkapalněného oxidu uhličitého hluboko pod zem.
Nobelovu cenu za fyziku v letošním roce získali Američan japonského původu Syukuro Manabe, Němec Klaus Hasselmann a Ital Giorgio Parisi. První dva vědci byli vyznamenáni za svou práci na vytváření fyzikálních modelů zemského klimatu a za to, že spolehlivě předpověděli globální oteplování. Třetí z vědců prestižní cenu dostal za svůj příspěvek k teorii náhodných fyzikálních procesů.
V Česku je největší oteplení za posledních 2100 let. Tedy od doby, kdy tady místo lidí pobíhali vlci a medvědi. Od doby, kdy se ještě nenarodil Ježíš Kristus, až do současnosti. To je sdělení expertů na klima z České Akademie věd. Údaje prý vyčetli z letokruhů stromů. Odborně řečeno, data vyplynula z dendrochronologických záznamů.
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Írán, aby přestal podporovat Rusko ve válce na Ukrajině svými dodávkami dronů. Macron to řekl během telefonátu s íránským prezidentem Ebráhímem Raísím, informoval podle agentury AFP Elysejský palác.
Předsedou Sociální demokracie zvolili dnes delegáti sjezdu opět starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. V tajné volbě porazil místopředsedu Břetislava Štefana, který je starostou městské části Brno-Líšeň, a někdejšího stranického místopředsedu Lubomíra Zaorálka, který v byl minulosti také ministrem zahraničí i kultury.
Při lesních požárech na východě Kazachstánu zemřelo 14 lidí, uvedlo dnes podle tiskové agentury TASS ministerstvo pro mimořádné situace středoasijské země. Plameny se rozšířily na 60 tisíc hektarů, hoří na devíti místech.
Reuters: Britský konzervativní poslanec Nigel Adams, který byl vždy blízkým spojencem Borise Johnsona, se dnes s okamžitou platností vzdal poslaneckého mandátu.
Stovky lidí se dnes sešly na demonstraci před základnou Wunstorf u německého Hannoveru, kde má v pondělí začít největší letecké cvičení v historii NATO. Požadují příměří a diplomatické řešení války na Ukrajině, informovala agentura DPA.
Další balík vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů kanadských dolarů (asi 8,2 miliardy korun) během dnešní návštěvy Kyjeva slíbil ukrajinské armádě kanadský premiér Justin Trudeau.
Rozhodnutí Islandu pozastavit činnost svého velvyslanectví v Moskvě je nikoliv přátelské a má zničující dopad na vzájemné vztahy. Ruská diplomacie na něj bude patřičným způsobem reagovat. Podle agentury TASS to v prohlášení uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
V Plzni začal 45. sjezd ČSSD. Bývalá vládní strana, která se po posledních volbách nedostala do Sněmovny, si na sjezdu zvolí nové vedení. Chce také představit zásadní změny v komunikaci, jež by měly zahrnovat i změnu loga a názvu strany. Sjezdu se účastní zhruba 300 delegátů, kteří reprezentují přibližně 7500 současných členů ČSSD.
Na neohlášenou návštěvu dnes do Kyjeva přijel kanadský premiér Justin Trudeau. Podle agentury Reuters chce dát Ukrajině najevo podporu v době, kdy podle západních zdrojů zahájila očekávanou protiofenzivu a kdy i místa vzdálená stovky kilometrů od frontové linie jsou terčem ruských vzdušných úderů.
Německý kancléř Olaf Scholz se chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Scholz to prohlásil v projevu na sjezdu německé protestantské církve v Norimberku. Putina chce vyzvat ke stažení ruských vojsk z Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters.