Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

energie - informace o tématu

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Síkela zvažuje rozšíření opatření EU na boj s drahými energiemi

Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt prodloužení dočasného krizového rámce pro velké firmy a jednat se ještě bude i o změně způsobu stanovení cen elektřiny V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). O návrhu opatření mají v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku. Podle Síkely by se do něj do té doby mohla ještě některá opatření zapracovat.

Přečíst článek

Trh s elektromobily míří k rekordu, každé osmé prodané auto bude letos na elektřinu

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Kateřina Morrisová

Plyn neodepisujme. Je potřeba získat ho z bezpečných zdrojů, tvrdí Kateřina Morrisová z GasNet

Dnešní i budoucí poptávku po energiích není Česká republika schopna uspokojit bez plynu, tvrdí manažerka společnosti GasNet. „Čísla mluví jasně. Zatímco v minulém roce činila spotřeba elektřiny ČR necelých 74 TWh, plynu jsme potřebovali okolo 100 TWh. Takové množství energie nelze jednoduše nahradit. Domácnosti, průmysl, firmy a celá společnost potřebují spolehlivé a stabilní dodávky v průběhu celého roku,“ dodává Kateřina Morrisová.

Přečíst článek
Elektřina, ilustrační foto

Čekání na přímý úder. Ceny elektřiny a plynu má na příští rok zafixovány jen pětina firem

Na příští rok má zafixované ceny elektřiny asi pětina firem, u plynu má zajištěn kontrakt 22 procent společností. Přes dvě třetiny podniků zaznamenaly problémy při vyjednávání smluv na dodávku energie na příští rok. Řada firem dostala násobně vyšší cenovou nabídku, než na jakou byly dosud zvyklé. Ukázal to zářijový průzkum Svazu průmyslu a dopravy mezi 114 hlavně průmyslovými podniky. Už letos platily firmy za elektřinu i plyn průměrně více než dvojnásobek proti loňskému roku.

Přečíst článek
Elektrické vedení, ilustrační foto

Česko je v pomoci s drahými energiemi až sedmnácté v Evropě

Vlády v Evropě za poslední rok vyčlenily asi 500 miliard eur (12,3 bilionu korun) na programy, které mají ochránit domácnosti a firmy před vysokými cenami energií. Uvádí to dnes aktualizovaná analýza bruselského výzkumného institutu Bruegel. Česko se řadí ke konzervativnějším zemím, neboť plánuje výdaje na úrovni 1,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což jej řadí na 17. místo v EU. Podle jednoho z autorů přehledu je aktuální přístup vlád zjevně neudržitelný.

Přečíst článek
Uniper

Potvrzeno. Německá vláda znárodní energetický Uniper, zaplatí půl miliardy eur

Německá vláda se dohodla na převzetí společnosti Uniper, která je v Německu největším dovozcem ruského plynu a která se dostala do existenčních problémů kvůli omezení dodávek ruského plynu a výraznému zvýšení ceny této energetické suroviny. Vláda odkoupí podíl od mateřského podniku – finské společnosti Fortum – a posílí kapitál. Po dokončení transakce by vláda měla vlastnit v Uniperu 98,5 procenta. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Výstavba bytů, ilustrační foto

Stavební firmy nemají zakázky, šetří i kutilové. A všichni věří v obrat

Rostoucí ceny energií, materiálů, prací i hypotečních sazeb poslaly tuzemské stavebnictví do útlumu, stavební výroba v červenci meziročně klesla o téměř tři procenta. Útlum stále nekončí – stavební firmy včetně těch menších hlásí propad zájmu o zakázky a co víc, podle firem v září ještě více ochladl zájem i ze strany koncových zákazníků a nižší tržby hlásí i hobbymarkety, vyplývá z vyjádření zástupců trhu.

Přečíst článek
Uniper

Německo se předběžně dohodlo na podmínkách znárodnění Uniperu

Znárodnění plynárenské firmy Uniper nabývá reálnějších obrysů. Německá vláda se měla předběžně dohodnout s finskou společností Fortrum na odkupu podílu. Zdroje z vládního prostředí uvádí, že převzetí Uniperu vyjde Německo na více než 30 miliard eur.

Přečíst článek
Elektřina, ilustrační foto

Legislativní sprint k zastropování cen energií finišuje, čeká se na podpis Zemana

Vláda bude moci nařízením stanovit maximální ceny elektřiny a plynu. Novelu energetického zákona, která jí to umožní, přijal Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Cenu elektřiny chce vláda omezit na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu včetně daně z přidané hodnoty pro maloodběratele. Vláda návrhem reaguje na růst cen energií z poslední doby. Novela zákona má také více chránit spotřebitele, kteří mají ve smlouvě ceny odvozené od cen na burzách.

Přečíst článek
Závod Arcelor Mittalu v německém Eisenhüttenstadtu

Drahé energie devastují evropský průmysl. Továrny omezují výrobu, bojují o přežití

Výrobci skla, hutnických produktů, papíru, hnojiv a dalších, kteří jsou bytostně závislí na plynu a elektřině, oznámili utahování opasků, či spíše výrobních pásů. Největší producent užitého skla na světě, francouzská skupina Arc International, poslala třetinu zaměstnanců na dovolenou, německá společnost Hakle, jeden z největších výrobců toaletního papíru, oznámila, že se kvůli „historické energetické krizi“ dostala do platební neschopnosti. Takových případů je mnohem, mnohem víc, píše deník The New York Times.

Přečíst článek

Americký jih. Kolébka někdejší hypoteční krize je nyní inflačním epicentrem

Na americkém jihu to opět vře. Tentokrát nejsou důvodem rasové nepokoje ani kolabující nemovitostní trh, ale inflace. Ta se v jižních státech pohybuje výrazně nad průměrem zemí USA. Důvodů je hned několik, třeba i horší veřejná dopravní infrastruktura.

Přečíst článek
Český premiér Petr Fiala

Fiala vyzval k rozumnému hospodaření s energiemi, stát půjde příkladem

K rozumnému hospodaření s plynem a elektřinou vyzval v dnešním mimořádném projevu premiér Petr Fiala (ODS). Vláda, státní organizace, firmy i domácnosti podle něj mají zvážit, zda s energiemi zacházejí správně a jak jimi neplýtvat. Rozumné hospodaření s energiemi uspoří každému vlastní peníze, ale také sníží výdaje státního rozpočtu, řekl. Pomůže to podle něj také průmyslu i celé české ekonomice. Fiala bude důsledně trvat na tom, aby stát se svými institucemi šel v šetření příkladem.

Přečíst článek

News box

Zatímco Ukrajina je připravena k úplnému příměří, ruský prezident Vladimír Putin hledá způsoby jak se mu vyhnout. 👊👊👊Tlak na Rusko musí pokračovat. Proto Česko pokračuje také v muniční iniciativě. Tvrdí to premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Putinovy návrhy na uspořádání jednání v Istanbulu.
Prodej nových 🚗🚗🚗osobních automobilů v Číně se v dubnu meziročně zvýšil o téměř 15 procent na 1,78 milionu vozů. Nárůst tak vykázal již třetí měsíc za sebou. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů, které zveřejnila Čínská asociace osobních automobilů. Čína je největším automobilovým trhem na světě.
Do rozvoje přenosové soustavy bude státní⚡⚡⚡ ČEPS v nejbližších deseti letech investovat zhruba 84 miliard korun. Peníze půjdou do rozvoden i sítí, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi předseda představenstva ČEPS Martin Durčák. V následujících letech bude ČEPS podle Durčáka investovat až trojnásobek částky, kterou průměrně investoval v minulosti.
Saúdskoarabskému🛢️🛢️🛢️ ropnému gigantu Saudi Aramco v letošním prvním čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o 4,6 procenta na 97,54 miliardy rijálů (zhruba 576 miliard korun). Na hospodaření podniku měly negativní vliv nižší ceny ropy a vyšší provozní náklady, napsaly agentury AP a Reuters. "Na trhy s energií měl v prvním čtvrtletí dopad vývoj světového obchodu, ekonomická nejistota ovlivňuje ceny ropy," uvedl šéf společnosti Amín Násir.
Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat☢️☢️☢️ uran. Podle agentury AFP to řekl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí před dalším nepřímým jednáním se Spojenými státy o íránském jaderném programu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého dosáhl íránský lid.
Posunem v 🤝🏻🤝🏻🤝🏻návrhu ruského prezidenta Vladimira Putina na jednání s Ukrajinou jsou bezpodmínečná jednání. Je otázka, jestli to není jen zdržovací taktika, řekl  v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Uvedl rovněž, že má tendenci souhlasit s názorem francouzského prezidenta Emanuela Macrona, který Putinův návrh označil za první krok, který ale nestačí. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka by se měl návrh hodnotit kladně. Spíše by se soustředil na to, že Putin chce trvalý mír a ne přestávku k dozbrojování, řekl. Číst více
Hnutí ANO by nyní ve 🗳️🗳️🗳️volbách získalo 30,7 procenta hlasů, jeho podpora tak opět klesla a dostala se na nejnižší úroveň od začátku roku, tedy od počátku pravidelného sledování agenturou STEM. Naopak v pořadí druhá koalice Spolu od minulého týdne mírně posílila na 20,2 procenta, podpora třetí SPD stagnovala na 12,6 procenta. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí STAN s deseti procenty, Piráti s 6,6 procenta a Stačilo! s 6,5 procenta. Vyplývá to z volebního modelu STEM.
Turecko je připraveno hostit 🕊️🕊️🕊️mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskem. Sdělil to podle tiskových agentur turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Přímé rusko-ukrajinské rozhovory by mohly začít 15. května v Istanbulu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
V Ženevě v neděli druhým dnem jednají zástupci Spojených států a Číny o vzájemných 🧾🧾🧾obchodních sporech, píší světové tiskové agentury. Tyto rozhovory jsou prvním setkáním představitelů obou zemí poté, co americký prezident Donald Trump zavedl vysoká cla, která v případě čínského zboží výrazně přesahují 100 procent. Čína reagovala uvalením recipročních cel. Rozhovory začaly v sobotu ráno; žádná strana však zatím neposkytla podrobnosti o jejich průběhu.
Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí 30denní☮️☮️☮️ příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu.
Doporučujeme