Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Názory

Black Friday

Lukáš Kovanda: Black Friday se blíží, pozor na podvody

Už za necelých čtrnáct dní, 26. listopadu, nastane letošní Black Friday. Den plný slev, importovaný z USA, se v Česku uchytil v necelém posledním desetiletí zejména v oblasti internetového nakupování. Letos však nebude, jak tomu bývalo, tolik ve znamení zlevněné elektroniky, jako spíše zlevněného oblečení či kosmetiky. Elektronika totiž v některých případech dokonce i zdraží. Důvodem je především světová čipová krize.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

vládní koalice

Dalibor Martínek: Rok 2022, boj o přežití a vláda sebevrahů

Všechno se skládá jako puzzle. Z postupně se vynořujících informací se rýsuje jasný, a dost děsivý obrázek české ekonomiky v příštím roce. Hlavně pro chudé. A také pro vládu.

Přečíst článek
Politický diář Jany Havligerové

Politický diář Jany Havligerové: Starý dobrý Zeman je znovu na scéně

Prezident Zeman přijal přes videohovor předsedu vítězné koalice SPOLU Fialu. Podle něj hlava státu vyslovila přání, aby k sestavení nové vlády došlo co nejrychleji: „Byl to starý dobrý Miloš Zeman, jak ho znám,“ řekl poté kandidát na premiéra. V tom případě se tedy má na co těšit.

Přečíst článek
Letošní léto vrátilo Čechy ke kempingu. Hitem byly obytňáky

Chcete vyšší penzi? Jde to úplně jednoduše

Posunutím odchodu do důchodu o pár dní či týdnů lze letos navýšit měsíční penzi až o tisíce, a to až do konce života

Přečíst článek
Peníze, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Zvýšení minimální mzdy o 1000 korun je chybou

Minimální mzda stoupne od příštího roku o tisíc korun na 16 200 korun. Tedy o osm procent. Průměrná mzda přitom poroste jen tempem pěti procent, jak vyplývá z říjnového šetření České národní banky mezi tuzemskými i zahraničními analytiky.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

elektroměr, elektřina

Kolik bude dalších „Bohemia Energy”? Klíč drží Kreml

Zhruba 2,5 milionu odběratelů elektřiny od společnosti ČEZ, jejího největšího dodavatele v ČR, si od Nového roku pořádně připlatí. Elektřina v nejběžnější sazbě D02 totiž zdraží z 1700 na 3120 korun bez DPH za jednu megawatthodinu, tedy o takřka 84 procent. Sazba D02 je určena pro domácnosti, které elektřinu využívají ke svícení nebo pro provoz běžných spotřebičů, jako je lednička, pračka nebo myčka.  

Přečíst článek
Svatý Václav, dvacetikoruna, česká koruna, Praha

Česká národní banka sundala nohu z plynu

Česká národní banka nečekaně razantně zvyšuje základní úrokovou sazbu. Hypotéky prudce zdraží, v průměru až nad čtyři procenta 

Přečíst článek

Tereza Zavadilová: Bankovní identita v kryptopeněžence

Stalo se takovou módou, že čím pochybnější investici někdo nabízí, tím halasněji se zaštiťuje pojmy jako „garantovaná investice”, „dozor České národní banky” či nově „bankovní identita”.  A tato móda je úřady podivně tolerována, ačkoli se množí zprávy o tom, kolik Čechů v pochybných investičních schématech přišlo o peníze. 

Přečíst článek
barel ropy

Washington vede „ropnou válku“ s Moskvou i Rijádem. Nadějí je iránská ropa

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují, benzín ke 37 korunám za litr. Na vině je drahá ropa. V šachu trh drží ropný kartel OPEC spolu se spojenci v čele s Ruskem. Naději pro řidiče by mohlo přinést oteplení vztahů mezi Washingtonem a Teheránem, na světový trh by se díky tomu dostala nyní sankcionovaná íránská ropa.

Přečíst článek
Petr Fiala, ODS

Fialova vláda sleví z předvolebních slibů ohledně osekání dluhu, euro nepřijme

Uniklé fragmenty programového prohlášení vlády v ekonomické oblasti naznačují, že pravděpodobná Fialova vláda poněkud sleví z razance předvolebních slibů obou koalic, které ji tvoří, a to přímo v klíčové oblasti veřejných financí.  

Přečíst článek
Ivan Bartoš a Vít Rakušan

Jana Havligerová: Nová vláda se rýsuje, Piráti maximalizují zisk

Dohodnuto. Budoucí kabinet budoucího premiéra Petra Fialy bude mít osmnáct členů. Zbrusu nová v něm budou tři křesla. Zasednout v nich mají ministři pro legislativu, pro EU a pro vědu, výzkum a inovace. 

Přečíst článek

News box

Šéf americké diplomacie Marco Rubio  vyzval k zastavení dodávek zbraní súdánským polovojenským Jednotkám rychlé podpory. Napsala to agentura AFP, podle níž podobný postoj dříve vyjádřila i francouzská diplomacie. Východoafrická země se přes dva a půl roku zmítá v občanské válce, která si vyžádala desetitisíce obětí a způsobila nejhorší humanitární krizi na světě.

Americký prezident 👴 Donald Trump ve středu večer místního času (v noci na dnešek středoevropského času) podepsal návrh zákona, který po bezmála 43 dnech plně obnovuje financování vládních úřadů. Napsaly to zpravodajské weby. Návrh dříve schválila republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů.

Ministři zahraničí zemí skupiny G7 dnes ve 📜 společném prohlášení uvedli, že jejich země navyšují ekonomické náklady, kterým musí čelit Rusko kvůli své pokračující válce proti Ukrajině. Odsoudili také útoky na ukrajinskou energetiku a uvedli, že současná frontová linie má představovat začátek pro jednání o míru. 
Doporučujeme