Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Názory

Elekroměry

Tomáš Prouza: Šmejdi se pokusí na poslední chvíli urvat si co nejvíc

Jestli něco skutečně trefně charakterizuje český trh s elektřinou a plynem posledních let, tak je to řádění takzvaných energošmejdů. Nyní to však konečně vypadá, že už za pár měsíců budou mít všichni tito nepoctiví zprostředkovatelé utrum.

Přečíst článek
Volební koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL)

Viliam Buchert: Opoziční koalice si slibují věčnou lásku, volby to mohou změnit

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD)

Lukáš Kovanda: Důchody budou ještě vyšší, v průměru o 800 korun

Důchody budou zase ještě vyšší. Valorizovaná složka se kvůli inflaci zvyšuje ze 460 na 500 korun, důchodci si v průměru tedy polepší o 800 korun.

Přečíst článek
Stánek se zmrzlinou Andreje Babiše

Babiš se chce k vítězství ve volbách „prolízat“. Opozice mezitím spí

Sociální sítě vybouchly posměchem, když marketéři premiéra Babiše přišli se zmrzlinovou akcí „Lízejte, než to zakážou“. Ano, směšné to je, ale všichni to zaregistrovali. Zatímco opozice jako by pořád spí. A to je chyba.

Přečíst článek
Lionel Messi, FC Barcelona

Lukáš Kovanda: Proč Messi musí skončit v Barceloně

FC Barcelona představuje nejbohatší klub nejen fotbalový, ale obecně sportovní. V roce 2018 se jako první sportovní klub dějin přehoupla svými tržbami přes miliardu dolarů. Jak je tedy možné, že nemá na to, aby si udržela svoji největší hvězdu, Lionela Messiho? Důvod je, jak jinak, převážně ekonomický.

Přečíst článek
Premiér Andrej Babiš (ANO)

Komentář Jany Havligerové: Rozděl a panuj

Průzkumy volebních preferencí předpovídají, že na podzim bude panovat příznivé politické klima. Pro Miloše Zemana. Prezidentův chráněnec Babiš se svým hnutím po jarním poklesu voličské přízně se znovu drží na čele žebříčku.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Lukáš Kovanda: Pro ČNB je větší strašák inflace než mutace delta covidu

Česká národní banka bojuje s dopady růstu cen stavebnin, ojetin či jídel v restauracích - letos podruhé proto zvyšuje základní úrokovou sazbu. Bojí se více inflace než delta mutace covidu.

Přečíst článek
Elektromobil, ilustrační foto

Dalibor Martínek: Elektroauta. Kdo za ně bude potrestán?

V Česku je registrováno 6,2 milionu aut, to je aktuální číslo, které nepřetržitě roste. Před půl rokem to bylo jen 6,1 milionu. Od začátku roku si lidé koupili téměř sto tisíc aut.

Přečíst článek
Češi jsou se svojí ekonomickou situací navzdory covidu nejspokojenější v historii

Lukáš Kovanda: Dluh dělá divy, Češi jsou nejspokojenější v historii

Češi jsou teď, v době vůbec nejzávažnější ekonomické krize, historicky nejspokojenější se svojí ekonomickou situací. Dluh dělá divy. K nevíře.

Přečíst článek
Volební urna, ilustrační foto

Viliam Buchert: Pořád není líp. S politiky je spokojeno jen 13 procent lidí

Kolik lidí je spokojených s dálnicí D1? Asi zbytečná otázka, protože to bude jen minimum jejích uživatelů. Podobně tragicky nízká je i současná spokojenost s politickou situací v zemi.

Přečíst článek
Dovolená s rouškami? Letos nejspíš ještě stále obličejové masky nesundáme.

Stanislav Šulc: Tak kdy ty hranice zase zavřou?

Přituhuje. Je teprve polovina léta a mnozí mají nejspíš ještě dovolenou v cizině před sebou. Zřejmě by si měli pospíšit, protože je zcela zjevné, že pohoda s covid pasem pomalu končí a vrátí se rutina ve formě testů a karantén.

Přečíst článek
Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Rébus Nord Stream 2. I kdyby Moskva vydírala Ukrajinu, Berlín kohouty nezavře

Pokud by se Rusko rozhodlo plynovod Nord Strem 2 využít jako geopolitickou zbraň, samo Německo nejspíše nic neudělá, píše agentura Bloomberg. Celou věc bude chtít řešit sankcemi na úrovni EU. Jenže sankce proti Moskvě EU uplatňuje už sedm let, od doby ruské anexe Krymu, a nijak zásadně nezabírají.  

Přečíst článek

News box

Kárný senát olomouckého vrchního soudu 📉 snížil za pracovní pochybení plat státnímu zástupci z Okresního státního zastupitelství Brno venkov Pavlu Petrovi o 15 procent po dobu 1,5 roku. Kárného provinění se dopustil ve dvou ze tří bodů kárného návrhu. Podle senátu jako dozorový státní zástupce v rozporu s povinnostmi při výkonu své funkce postupoval věcně nesprávně a ve zřejmém rozporu se zákonem, řekl mluvčí soudu Stanislav Cik.
Španělská banka BBVA posiluje svoji snahu o vytvoření druhé největší banky v zemi podle aktiv. Zvýšila proto svoji nabídku na převzetí menšího konkurenta Sabadell o deset procent na 1️⃣7️⃣ miliard eur (412,6 miliardy korun). 

Majitelem jindřichohradecké úzkokolejky se stane společnost Gepard Express, věřitelský výbor na dnešní schůzi souhlasil s prominutím zmeškání lhůty k uhrazení 83 milionů korun. Majitel Gepard Expressu, Albert Fikáček, by tak mohl podnik převzít na začátku října. Řekl to insolvenční správce David Jánošík.

Zlínský podnikatel Michal Redl u Obvodního soudu pro Prahu 9  odmítl vinu v kauze Dozimetr. Uvedl, že nezaložil organizovanou skupinu a nebyl její hlavou. Zopakoval, že bylo porušeno jeho právo na obhajobu. V případu rozsáhlé korupce v pražském dopravním podniku (DPP) je Redl jedním z hlavních obžalovaných. 
Zlínský podnikatel Michal Redl u Obvodního soudu pro Prahu 9 odmítl vinu v kauze Dozimetr. Uvedl, že nezaložil organizovanou skupinu a nebyl její hlavou. Zopakoval, že bylo porušeno jeho právo na obhajobu. V případu rozsáhlé korupce v pražském dopravním podniku (DPP) je Redl jedním z hlavních obžalovaných. Spolu s ním se u soudu zpovídá mimo jiné bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN).
Pařížské muzeum moderního umění Centre Pompidou přivítalo poslední návštěvníky před začínající pětiletou renovací. Plán, jehož realizace má do roku 2030 stát 460 milionů eur (11,2 miliardy korun), počítá mimo jiné s úsporami energie či jednodušším přístupem a vynutil si přesun části sbírek do jiných muzeí.
Rusko je připraveno dodržovat omezení odzbrojovací smlouvy Nový START i rok po jejím vypršení, pokud Spojené státy učiní totéž, prohlásil dnes podle agentur ruský prezident 👴 Vladimir Putin. V únoru příštího roku má skončit platnost dohody Nový START, kterou prezidenti USA a Ruska podepsali v roce 2010 v Praze a která je poslední zbývající dohodou o snižování počtu jaderných zbraní mezi dvěma největšími jadernými mocnostmi. 

Kreml  obvinil Estonsko, že falešně nařklo piloty tří ruských stíhaček MiG-31 z pátečního narušení estonského vzdušného prostoru. Tallinn se jen snaží vyhrotit napětí, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Estonsko je členem Evropské unie a Severoatlantické aliance a jeho tvrzení o narušení vzdušného prostoru už dříve odmítlo i ruské ministerstvo obrany.

Oblast San Franciska dnes zasáhlo zemětřesení o síle 4️⃣,3️⃣ stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Zda si otřesy v Kalifornii vyžádaly zraněné či způsobily rozsáhlé škody, není v tuto chvíli podle agentury AP jasné.
Razantní celní politika amerického prezidenta 👴 Donalda Trumpa výrazně ovlivňuje nákupní zvyklosti evropských spotřebitelů. Někteří v reakci na americká cla omezují své celkové výdaje, další se vyhýbají zboží pocházejícímu ze Spojených států.
Doporučujeme