Ruské vítězství ve válce by zdaleka neušetřilo peníze za americké zbraně, které jsou nyní poskytovány Ukrajině. Naopak by nová situace vyžadovala prudký nárůst výdajů Pentagonu o více než 800 miliard dolarů do roku 2029. Uvádí konzervativní think tank American Enterprise Institute v nové zprávě.
Leden letošního a minulého roku jsou jako den a noc. Zatímco loni se touto dobou očekával poměrně dynamický pokles úrokových sazeb u hypoték (realita však byla výrazně odlišná), letos odborníci vývoj moc růžově nevidí. Úroky u hypoték by v roce 2025 měly nadále klesat, ale jen velmi pozvolna. A to navzdory lednovému vývoji, kdy úrokové sazby hypoték podle Swiss Life Hypoindexu zaznamenaly poměrně výrazné snížení o necelou desetinu procentního bodu. Index se však stále drží nad úrovní 5 procent.
Skepse ohledně budoucí obnovy Ukrajiny je sice v současné situaci pochopitelná, ale západní podpora napadené zemi určitě neskončí. Náměstek ministra zahraničí Jan Marian nepochybuje, že na Ukrajinu bude dál proudit pomoc západních zemí i mezinárodních finančních institucí. „Je hodně důležité, abychom se nepoddávali ruským narativům typu, že Rusko není možné porazit,“ řekl dále v rozhovoru pro Export.cz.
Rok 2025 přinesl do finančního světa v Česku daňovou novinku, která se dotýká vybraných finančních společností. Nově se totiž některé tyto firmy stávají podle novely zákona nyní také plátci DPH a některé prý kvůli tomu zdražují i své poplatky. Zeptali jsme se proto daňového experta Jana Kotaly z EKP Advisory na to, kterých společností se to týká a jaký dopad to může případně mít na vaše investice.
Češi si už zase berou větší hypotéky. A zatímco jejich objemy v roce 2024 úspěšně rostly, počty smluv vloni ale ještě stále nedosáhly ani na předcovidová čísla. Rostoucí trend je však podle šéfa Hypoteční banky a ČSOB stavební spořitelny Martina Vaška zřejmý a dá se očekávat, že rok 2025 by měl loňská čísla překonat, pokud se nestane něco neočekávaného, jak dnes uvedl v exkluzivním rozhovoru pro Newstream.
Česká národní banka (ČNB) v čele s guvernérem Michlem loni nakoupila 20,5 tuny zlata. Ke konci prosince se objem žlutého kovu v rezervách centrální banky zvýšil na 1,645 milionu troyských uncí, což odpovídá 51,2 tuny. Vyplývá to z údajů o struktuře devizových rezerv ČNB. Guvernér centrální banky Aleš Michl v neděli na CNN Prima News řekl, že chce do konce svého mandátu v červnu 2028 zvýšit objem zlata v rezervách na sto tun, tedy na dvojnásobek současného objemu.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos otevře 74,1 kilometru nových dálnic a 25,2 kilometru silnic první třídy. Hotová bude dálnice D1 a výrazně se rozšíří severní propojení Čech a Moravy po dálnici D35. Dalších 64,4 kilometru dálnic a 45,4 kilometru silnic první třídy se začne stavět, oznámilo ŘSD.
V kauze kolem společnosti J.O. Investment dnes Městský soud v Praze potrestal majitele firmy Jakuba Ortinského trestem vězení v délce devíti let a jednoho měsíce. Uložil mu navíc peněžitý trest 7,5 milionu korun. Dalším dvěma obžalovaným soud uložil pětileté vězení a peněžitý trest 4,5 milionu korun. Muži podle nepravomocného rozsudku podvedli více než 3700 klientů a 160 firem, způsobili škodu téměř 2,4 miliardy korun.
Za prvních jedenáct měsíců loňského roku se přebytek zahraničního obchodu vyšplhal už na 219 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo jen 117 miliard korun. Zlepšení o více než 101 miliard korun jde na vrub pokračujícímu růstu exportu, o který se zasloužil vývoz automobilů. Vyplývá to z předběžných výsledků Českého statistického úřadu.
Evropa ztrácí, říká Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér ČNB a současný šéf Národní rozpočtové rady, která sleduje útraty státu. „Evropa se z hlediska svého světového významu zmenšuje,“ říká Hampl. Zatím se neprobudila, a nezjistila, že se směr vývoje dramaticky změnil.
Indonésie se stala novým členem skupiny rozvíjejících se ekonomik BRICS. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení brazilské vlády, která uskupení letos předsedá. Minulý týden se k této organizaci připojila také Bolívie. Obě země dostaly pozvánku na říjnovém summitu v Kazani.
Středeční zemětřesení připravila ve Venezuele o život 5️⃣8️⃣9️⃣ lidí, zraněných jsou skoro 3000, uvedla prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová. Počet mrtvých se ve srovnání s předchozí bilancí více než zdvojnásobil. Pátrací a záchranné akce v zemi pokračují.
Ministerstvo vnitra porušilo práva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), když ho zařadilo do 📜 zprávy o extremismu za rok 2022. Dnes o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Omluvu hnutí ale nepřiznal. Dnešní rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k Městskému soudu v Praze.
Usnadnit výměnu státních úředníků a pravidla jejich zaměstnávání přiblížit zákoníku práce má zákon, který dnes Sněmovna 👍 schválila hlasy vládních poslanců. Koalice ANO, SPD a Motoristů chce touto normou nahradit od letošního listopadu zákon o státní službě.
Žalobce Nejvyššího státního zastupitelství ❌ zamítl stížnosti exministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve ODS), jeho někdejšího náměstka Radomíra Daňhela a advokáta Kárima Titze proti usnesení o zahájení trestního stíhání v tzv. bitcoinové kauze. Podle něj jsou stížnosti nedůvodné, informoval první náměstek nejvyšší státní zástupkyně Zdeněk Kasal.
Moskvou dosazený šéf anektovaného poloostrova Krym Sergej Aksjonov oznámil vyhlášení ⚠️ nouzového režimu, který má podle něj pomoci řešit otázky ekonomického charakteru. Konkrétní důvody nesdělil, stanice BBC na svém ruskojazyčném webu připomněla, že Krym po útocích ukrajinských dronů zažívá palivovou krizi, kterou v posledních dnech prohloubily výpadky v dodávkách proudu.
Letošní komunální volby se uskuteční podle očekávání 9. a 10. října společně s prvním kolem senátních voleb. Předpokládané druhé kolo senátních voleb tak bude 16. a 17. října. Termín voleb stanovil prezident 👨 Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.
Šéf automobilového koncernu Volkswagen Oliver Blume chce výrazně zesílit propouštění a v příštích letech celosvětově ❌ zrušit až 100 tisíc pracovních míst. Píše o tom web listu Manager Magazin, na který se odvolává agentura Reuters. Blume plánuje také snižování investic a kompletní přestavbu koncernu.
Dočasná ochrana pro ukrajinské uprchlíky v zemích Evropské unie by měla být prodloužena o další rok do 4. března 2028, nicméně s omezeními pro 👨 muže, na které se vztahuje branná povinnost. Návrh Evropské komise dnes představil komisař pro vnitřní záležitosti Magnus Brunner.
Realitní fond ze skupiny Amundi, s nímž investují klienti Komerční banky, koupil 🏢 kancelářskou budovu Riverview na pražském Smíchově od americké společnosti Invesco Real Estate. Amundi to oznámila na webu. Hodnotu transakce nezveřejnila, podle dnešních Hospodářských novin je ale zřejmé, že byla v řádu stovek milionů korun.
Britský král Karel III. nebude ani po dokončení nákladné desetileté rekonstrukce v příštím roce žít v Buckinghamském paláci. Oznámili to podle tiskových agentur zástupci panovnické rodiny. Ti také poprvé zveřejnili, kolik král Karel odvedl státu na daních v uplynulých letech. Od nástupu na trůn v roce 2022 britský panovník zaplatil na daních celkem přes 3️⃣0️⃣ milionů liber (845 milionů korun).