Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Živě: Přímý přenos debaty kandidátů na post šéfa EK

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová
ČTK
Komerční spolupráce

V Evropě vrcholí kampaň před červnovými volbami do Evropského parlamentu. V bruselském plenárním sále této instituce se uskuteční diskuze mezi hlavními kandidáty na post předsedy/předsedkyně Evropské komise. Přímý přenos z celé akce můžete sledovat níže.

Reklama

Obsazení vrcholného postu v komisi, jež má v EU zákonodárnou iniciativu, odráží volební výsledek v Evropském parlamentu. Kandidáta navrhuje parlamentu Evropská rada (hlavy států a předsedové vlád EU) s tím, že nominovaný adept obvykle pochází z největší politické skupiny v EP.

Parlament musí schválit nového předsedu komise absolutní většinou hlasů (což je o jeden hlas více, než je polovina všech poslanců). Po tomto kroku Rada EU oficiálně jmenuje nového předsedu. Pokud si uchazeč nezajistí schválení Evropským parlamentem, musí Rada EU do jednoho měsíce navrhnout nového kandidáta.            

Kdo bude debatovat?

Účast v debatě potvrdili (v abecedním pořadí) Walter Baier (Rakousko) za Stranu evropské levice, Sandro Gozi (Itálie) za Renew Europe Now, Ursula von der Leyenová (Německo) za Evropskou lidovou stranu (EPP), Terry Reintkeová (Německo) za Evropské zelené a Nicolas Schmit ( Lucembursko) za Stranu evropských socialistů (PES). Největší šance se dávají Ursule von der Leynové, která vedla komisi v končícím období 2019 až 2024.

Pro volby do Evropského parlamentu byl vypsán termín od 6. do 9. června, v tuzemsku se uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června. Odhady volební účasti se pohybují těsně nad 30 procenty.

Reklama

Kromě předsedy/předsedkyně musí EP schválit každého kandidáta na eurokomisaře. Adepti musí předstoupit před parlamentní výbory, které se zabývají jejich budoucími oblastmi působnosti. Negativní hodnocení může vést k tomu, že kandidát bude z výběrového řízení vyřazen. Poté musí být k prověření navržen nový kandidát na komisaře.

Zahájení kampaně koalice Přísaha a Motoristé sobě k volbám do Evropského parlamentu. Vpředu zleva předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta, dvojka na kandidátce Nikola Bartůšek, lídr kandidátky Filip Turek a předseda strany Motoristé sobě Petr Macinka

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu. Nad Piráty zvítězil Turek se Šlachtou

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů. Před pěti lety u studentů nejvíce uspěli Piráti, tentokrát byli třetí za Přísahou s Motoristy. Výsledky dvoudenní akce dnes na webu zveřejnila společnost Člověk v tísni, která volby nanečisto pro středoškoláky pořádala. Zúčastnilo se 265 škol.

Přečíst článek

Lídr koalice SPD a Trikolory Petr Mach

Mach: Rád bych viděl Evropu jako společenství spolupracujících suverénních národů

V Evropském parlamentu budu hlasovat proti všemu, co omezuje naši svrchovanost nebo svobodu a naopak, pokud by tam byla nějaká dílčí věc, která půjde ve směru mé vize, tak ji podpořím, i kdyby to nebyla úplná cesta k ideálu, ujišťuje lídr koalice SPD a Trikolory Petr Mach.

Přečíst článek

Vladimír Dlouhý: V Evropě budou vítězové a poražení. Bojím se, že Česko bude patřit mezi ty poražené

Vladimír Dlouhý: V Evropě budou vítězové a poražení. Bojím se, že Česko bude patřit mezi ty poražené

Hned po sametové revoluci se stal federálním ministrem hospodářství, od roku 1992 byl pět let ministrem průmyslu ve vládě Václava Klause. Od roku 2014 byl Vladimír Dlouhý devět let prezidentem Hospodářské komory. Až do loňského května, kdy se rozhodl už dál svůj mandát neobhajovat. Z očí české veřejnosti potom tak trochu zmizel. Nicméně, ve skutečnosti povýšil. Stal se prezidentem celoevropské hospodářské komory, Eurochambres, a v Bruselu lobbuje za evropské firmy. Potkává se s klíčovými evropskými politiky, české politice už se nehodlá věnovat. A už moc nechce chodit ani do médií, je jich přesycen. Pro Newstream udělal výjimku.   

Přečíst článek

Reklama

Související

Nicolas Schmit

Kdo se uchází o místo šéfa Evropské komise? Zatím víme jen jméno nevýrazného socialisty Schmita

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme