Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Leyenová nejspíš ustojí hlasování o nedůvěře. Podpoří ji čtyři frakce

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová
ČTK
 ČTK

Europoslanci z frakce Evropské lidové strany (EPP), která je největší v Evropském parlamentu, nepodpoří vyslovení nedůvěry Ursule von der Leyenové a její Evropské komisi, uvedl jejich mluvčí. Podobně se vyjádřili i mluvčí frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), liberální frakce Obnova Evropy (Renew Europe) a frakce Zelených. Prohlášení naznačují, že hlasování o nedůvěře, které se uskuteční příští čtvrtek na plenárním zasedání ve Štrasburku, neprojde. Pro vyslovení nedůvěry by totiž museli zvednout ruku dvě třetiny přítomných europoslanců a zároveň většina všech europoslanců, kterých je dohromady 720.

„Když se podíváte na seznam těch, kteří návrh podpořili, tak to jsou Putinovi přátelé, kteří vystupují proti Ukrajině a proti EU,“ uvedl mluvčí lidovecké frakce Daniel Köster. „EPP bude hlasovat proti,“ dodal s tím, že v současné době plné geopolitických krizí přijde lidovcům „krajně nezodpovědné podobné kroky, jako je vyslovení nedůvěry, podnikat“. Z frakce EPP pochází i šéfka Evropské komise.

S návrhem na vyslovení nedůvěry přišel rumunský europoslanec Gheorghe Piperea z frakce ECR a získal pro něj dostatečný počet podpisů. Europoslanci, kteří Pipereův návrh podporují, tvrdí, že by von der Leyenová měla přijmout odpovědnost například za kauzu Pfizergate. Unijní soud v květnu rozhodl, že EK pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám mezi von der Leyenovou a šéfem Pfizeru Albertem Bourlou o vakcínách.

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová vykuchává Green Deal. Nic jiného jí nezbývá

Předsedkyně Evropské komise už není „vládkyní“, ale spíše rukojmí konzervativních europoslanců. V ambiciózní klimatické politice jí nepodpoří ani její „vlastní lidé“. Proto se nejspíš bude snažit zachránit alespoň základní kontury. Velké reformy už asi nečekejme.

Přečíst článek

Podporu současné komisi ale na dnešní tiskové konferenci, která shrnovala témata plenárního zasedání, vyjádřili i mluvčí frakce socialistů a demokratů (S&D), frakce Obnova Evropy i frakce Zelených.

„Za situaci, ve které se nacházíme, může ale Evropská lidová strana a její dvojí hry,“ zmínila nicméně mluvčí socialistů Utta Tuttliesová. Socialisté a liberálové lidovcům vyčítají, že v některých hlasováních z poslední doby nevytvořili většinu s nimi, ale naopak s europoslanci z frakce ECR či populistických Patriotů pro Evropu. „Je na EPP, aby se rozhodla, s kým naváže vztahy, zda s námi, nebo s těmi, kteří předložili tento návrh na vyslovení nedůvěry,“ dodala. Podobně se vyjádřil i mluvčí liberální frakce.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová: Chceme se Trumpem domluvit, ale připravujeme se i na neúspěch

Evropská unie je připravena na obchodní dohodu se Spojenými státy, uvedla při návštěvě Dánska předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Sedmadvacítka se nicméně připravuje i na možnost, že k žádné dohodě nedojde. Právě nyní je v USA eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič, který má v plánu další jednání se zástupci americké administrativy. Evropská unie usiluje o uzavření dohody o clech s USA do 9. července.

Přečíst článek

Všechny čtyři tyto frakce mají přitom v Evropském parlamentu dohromady 454 hlasů, což je výrazná většina.

Samotnému hlasování bude předcházet debata, která se uskuteční v pondělí odpoledne krátce po zahájení plenárního zasedání. Nejprve na ní vystoupí předkladatel návrhu, europoslanec Piperea, a následně šéfka Evropské komise. Dále budou pokračovat s prohlášeními zástupci všech europarlamentních frakcí. Jestliže bude von der Leyenová chtít, může ještě nakonec na jejich slova reagovat. Hlasovat se pak bude až ve čtvrtek v poledne.

Související

Doporučujeme