Reklama

Zaskočilo mě to. Němci jsou překvapení ze skokového zdražení benzinu, přestala platit nižší daň

V Německu od 1. září přestala platit nižší daň na pohonné hmoty, ceny benzinu i dieselu se tak přes noc skokově zvýšily.
ČTK
 ČTK

Cenový šok a nepříjemné překvapení ve čtvrtek ráno čekalo na německých čerpacích stanicích na řidiče, kteří přijeli natankovat. Od září totiž po třech měsících přestala platit nižší daň na pohonné hmoty, cena benzinu se tak přes noc skokově zvýšila i o více než 40 centů (10 korun) za litr. Nakoupit benzin odpovídající naturalu 95 pod dvě eura (49 korun) za litr je tak už prakticky nemožné.

Reklama

„Ceny vzrostly opravdu velmi rychle, docela mě to zaskočilo,“ řekl řidič, který dnes dopoledne tankoval u čerpací stanice nedaleko prezidentského zámku Bellevue. Že výhoda nižšího zdanění pohonných hmot od září skončí, věděl, ale nečekal, že se ceny rychle vrátí na úroveň z května. „Počítal jsem s pomalejším růstem,“ uvedl.

Nehledě na vyšší ceny, zájem o paliva se na první pohled nijak nezměnil. „Tankovat zkrátka musím,“ řekl další z řidičů. Někteří motoristé se snažili ještě krátce před skončením tankovací slevy, jak se opatření v Německu říkalo, natankovat plné nádrže. Kdo ale nechal tankování na středu, tedy na poslední den platnosti slevy, tak si mohl všimnout pomalého zdražování.

Ještě na začátku týdne stál benzin odpovídající naturalu 95 v Berlině méně než 1,70 eura (41,60 Kč) za litr, ve středu už byla běžná cena kolem 1,75 eura (42,80 Kč), což je v přepočtu více než korunový rozdíl. Ode dneška v Berlíně stojí benzin nejčastěji kolem 2,15 eura (52,60 Kč) za litr.

U dieselu nebylo zdražení tak razantní, v průměru činí asi 20 centů (4,90 Kč). Nyní řidiči v Berlíně platí za litr asi 2,20 eura (53,80 Kč), v týdnu to ještě byla méně než dvě eura (49 Kč).

tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Nafta je rekordně drahá oproti benzínu. Nahrazuje totiž drahý plyn

Po letním cenovém poklesu začaly pohonné hmoty u českých čerpacích stanic v uplynulém týdnu viditelně zdražovat, nafta pak poměrně dramaticky.

Přečíst článek

Reklama

Za rozdílem ve zdražení benzinu a dieselu je odlišná daňová úleva. Vláda snížila daň u benzinu o 29,55 centu (7,20 Kč) a u nafty o 14,04 centu (3,40 Kč). Se snížením daně z pohonných hmot se automaticky snížila i daň z přidané hodnoty (DPH), což znamenalo dalších zhruba pět centů na litr.

Díky snížení daně z pohonných hmot v červnu poprvé po několika týdnech klesla cena benzinu pod dvě eura, už několik dní poté se ale opět nad tuto hranici k nelibosti vlády a motoristů vrátila. Německý autoklub ADAC tehdy uvedl, že důvod pro vyšší ceny není a že petrochemický průmysl využil tankovací slevu ke zvyšování zisků. ADAC rovněž vyzval kartelový úřad a politiky k zásahu.

Společně s nižším zdaněním pohonných hmot dnes přestala platit další úleva, kterou byla celoněmecká měsíční jízdenka na regionální a městskou dopravu za devět eur (220 korun). Z lístku, který využily desítky milionů lidí, se stal hit. Teď se jedná o náhradním řešení. Jak bude takový lístek vypadat a kolik bude stát, jasné dosud není.

Tankovací slevu a levnou jízdenku vláda dočasně zavedla jako úlevu pro obyvatele od vysokých cen energií a paliv, což se podle ekonomů příznivě odrazilo ve zpomalení inflace. Odborníci nevylučují, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen se může v Německu vyšplhat na deset procent. 

Lufthansa

Nedostali jsme odpovídající nabídku. Piloti ze společnosti Lufthansa jdou do stávky

Odborová organizace pilotů Vereinigung Cockpit v německé letecké společnosti Lufthansa vyzvala k celodenní stávce v pátek. Podle prohlášení odborů byla jednání s vedením firmy o zvýšení mezd pilotů neúspěšná.

Přečíst článek

čipy

Korejští výrobci čipů zaznamenali první pokles dodávek za tři roky

Jihokorejští výrobci čipů zaznamenali v červenci první pokles dodávek za téměř tři roky, což ukazuje na slábnoucí poptávku po polovodičích, které slouží jako barometr pro globální ekonomiku, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Související

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Přečíst článek
tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Ruské hrozby přestávají ovlivňovat cenu českého benzinu. Rostou hrozby čínské

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme