Reklama

Nedostali jsme odpovídající nabídku. Piloti ze společnosti Lufthansa jdou do stávky

Lufthansa
ČTK
 ČTK

Odborová organizace pilotů Vereinigung Cockpit v německé letecké společnosti Lufthansa vyzvala k celodenní stávce v pátek. Podle prohlášení odborů byla jednání s vedením firmy o zvýšení mezd pilotů neúspěšná.

Reklama

„Nedostali jsme odpovídající nabídku,“ uvedl mluvčí odborové organizace Matthias Baier po posledním jednáním s vedením firmy ve středu. Odbory proto vyzvaly piloty k celodenní stávce v pátek 2. září od 00:01 do 23:59.

Odborová organizace je však ochotná kolektivní akci odvolat, pokud vedení předloží „výrazně zlepšenou nabídku“. Podle vedoucího vyjednávacího týmu Marcela Grölse odbory žádají nejen dorovnání ztrát v reálném výdělku, kterou způsobuje vysoká inflace, ale také mechanismus, který by zaručil „udržitelné odměňování“ i v budoucnosti. Podle agentury DPA odbory žádají pro letošní rok navýšení mezd o 5,5 procenta a pak vytvoření mechanismu, díky kterému by se mzdy zvyšovaly s ohledem na inflaci i v příštích letech.

Letadlo Aeroflotu

Letenky jsou skoro jednou tak dražší. Zlevňovat by mohly začít na podzim

Doba ultralevných letenek je pryč. Meziročně letenky v Česku zdražují o zhruba 40 procent, v porovnání s dobou před pandemií jsou výše o bezmála 30 procent.

Přečíst článek

Stávku schválili v hlasování piloti v osobní i nákladní přepravě. V osobní dopravě ji podpořilo zhruba 98 procent pilotů a v nákladní přes 99 procent pilotů. Účast v hlasování činila 93 procent.

Podle agentury Bloomberg si stávku ve středu odhlasovali také piloti nízkonákladové společnosti Eurowings, která je součástí skupiny Lufthansa. Podle agentura DPA ale datum stávky v této firmě nebylo ještě vyhlášeno.

Reklama

Na začátku srpna se vedení Luftahansy dohodlo s odbory na růstu mezd pozemního personálu. Dohoda se týká 20 tisíc zaměstnanců, kterým aerolinky ve třech krocích zvýší platy. Po nárůstu o 200 eur (přes 4900 korun) měsíčně v letošním roce budou následovat dvě zvýšení o 2,5 procenta v příštím roce.

Letiště, ilustrační foto

Chaos na letištích. Lufthansa ruší tisíce letů kvůli nedostatku personálu, další aerolinky kvůli stávkám

Místo očekávaného letního oživení čelí letecká doprava v Evropě stále dalším potížím – nedostatku personálu a narůstajícímu tlaku svých zaměstnanců hrozících stávkami. Důsledkem jsou tisíce zrušených letů, několikahodinová zpoždění a nekonečné fronty, upozorňuje agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Lufthansa je ve druhém čtvrtletí v zisku, i přes rušení stovek letů

Lufthansa je ve druhém čtvrtletí v zisku, i přes rušení stovek letů

Německá letecká společnost Lufthansa se ve druhém čtvrtletí vrátila k zisku a díky příznivým výsledkům zlepšila výhled na celý letošní rok. Očištěný zisk před zdaněním a odpisy činil 393 milionů eur (9,7 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 827 milionů eur ve stejném období loni. Vyšší ceny letenek a pokračující růst v nákladní divizi vykompenzovaly růst cen pohonných hmot, uvedly aerolinky.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme