Reklama

Vietnam chce nahradit starou ruskou výzbroj. Zájem má o české letouny

Vietnam chce nahradit starou ruskou výzbroj. Zájem má o české letouny
ČTK
 ČTK

Vietnam jedná s Českou republikou o vojenských dodávkách včetně letadel a radarů, a také o modernizaci obrněných vozidel a střelných zbraní. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj české vlády. Hanoj usiluje o diverzifikaci svého převážně ruského arzenálu.

Reklama

Bezpečnost patřila mezi hlavní témata, o kterých vietnamští představitelé jednali minulý týden s českým premiérem Petrem Fialou při jeho třídenní návštěvě v zemi, dodal zdroj, podle nějž tvořily bezpečnostní firmy největší část obchodní delegace, která Fialu doprovázela.

Češi vynikají v modernizaci ruské techniky

Česká republika je považována za zemi, která má dobré předpoklady pro uspokojení některých rostoucích bezpečnostních potřeb Vietnamu. České vojenské firmy vynikají v modernizaci ruské techniky a často vyrábějí nové vybavení, které je kompatibilní se sovětskými zbraněmi - což je podle Reuters dovednost, která je ve Vietnamu, kde pochází z Ruska podle odhadů 80 procent místního arzenálu, obzvláště ceněna.

Tanky Leopard 2A4 ve výzbroji polské armády na snímku z roku 2015.

Evropa loni vydala na vojenské účely nejvíce peněz za třicet let

Vojenské výdaje ve světě loni stouply po očištění o inflaci o 3,7 procenta na 2,24 bilionu dolarů (47,9 bilionu korun), rostou už osmý rok v řadě. Výdaje v Evropě zaznamenaly nejprudší meziroční nárůst za posledních nejméně 30 let, zejména kvůli válce na Ukrajině stouply loni o 13 procent. Více než polovina výdajů, 56 procent, připadá na tři země - Spojené státy, Čínu a Rusko. Ve své nejnovější zprávě o tom informoval Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Přečíst článek

Podle odhadů stockholmské expertní skupiny SIPRI se Praha v posledních dvou desetiletích stala hlavním dodavatelem zbraní do Vietnamu z Evropské unie.

Hanoj si v roce 2021 objednala u českého výrobce Aero Vodochody desítku lehkých bojových letounů L-39NG, jejichž dodávky mají začít letos. Pokračují jednání o dodávce dalších letounů, dodal zdroj, který se účastnil jednání na vysoké úrovni a s ohledem na jejich interní povahu si nepřál být jmenován.

Státní podnik LOM Praha a společnost Aero Vodochody podepsaly smlouvu na dodávku čtyř podzvukových letounů L-39NG. LOM Praha zaplatí 2,1 miliardy korun.

Sbohem Albatrosům. Obrana nakoupí nové stíhačky L-39NG za dvě miliardy

Státní podnik LOM Praha a společnost Aero Vodochody podepsaly na ministerstvu obrany smlouvu na dodávku čtyř podzvukových letounů L-39NG. Stroje budou sloužit k výcviku vojenských pilotů. Podle dřívějších informací za ně včetně například pozáruční podpory nebo vybavení LOM Praha zaplatí 2,1 miliardy korun. O podepsání smlouvy informovaly ministerstvo obrany a Aero Vodochody. První letadlo bude dodáno 27 měsíců od začátku účinnosti kontraktu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Po 45 letech končí armáda s používáním vrtulníků sovětské provenience Mi-24/35 Praha 6. června (ČTK) - Po 45 letech končí česká armáda s používáním vrtulníků sovětské provenience Mi-24/35.

Sbohem “ďáblovým kočárům”. Armáda se po půl století rozloučila se sovětskými vrtulníky

Přečíst článek
Obrněnec CV90 ze Švédska na snímku pořízeném 27. května 2021 na mediálním dnu při testování bojových vozidel pěchoty (BVP) z tendru pro českou armádu ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku.

AKTUALIZOVÁNO: Jedna z největších státních zakázek. Armáda nakoupí bojová vozidla za desítky miliard

Přečíst článek
Armáda 24. května 2023 na obranném a bezpečnostním veletrhu IDET v Brně slavnostně převzala nové obrněné vozidlo Titus. V

FOTOGALERIE: Titus v českých službách. Armáda převzala první z obrněnců za miliardy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme