Trumpovo vítězství. Americká Sněmovna schválila jeho velký krásný zákon

Americká Sněmovna reprezentantů po dlouhé rozpravě schválila návrh zákona republikánského prezidenta Donalda Trumpa o daních a výdajích, který obsahuje klíčové priority Trumpovy administrativy. Obsáhlý text takzvaného velkého krásného zákona, jak jej označuje Trump, nyní míří k podpisu prezidenta. Informují o tom tiskové agentury, které relativně těsný výsledek hlasování označují za klíčové vítězství Trumpovy agendy.
Bílý dům krátce nato oznámil, že Trump návrh podepíše v pátek ve 23:00 středoevropského letního času, a zákon tak vstoupí v platnost.
Návrh, který v úterý prošel nejtěsnější možnou většinou v Senátu, horní komoře amerického Kongresu, přijala republikány ovládaná sněmovna poměru 218 ku 214 hlasům, když dva republikáni hlasovali proti.
Redukce zdravotního pojištění
Dokument obsahuje klíčové priority Trumpovy vlády, jako je prodloužení daňových škrtů z roku 2017, nové daňové úlevy, zvýšení výdajů na armádu a zabezpečení hranic. Jeho součástí je ale také zredukování programů potravinové pomoci a zdravotního pojištění Medicaid. Nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) odhaduje, že zákon by mohl v příštích deseti letech zvýšit státní dluh o 3,4 bilionu dolarů ze současných 36,2 bilionu.
Navzdory obavám z dopadu 869stránkového návrhu zákona na federální dluh a na programy zdravotní péče se republikánští zákonodárci nakonec v drtivé většině postavili za jeho přijetí. Tato právní úprava podle nich sníží daně Američanům napříč příjmovými skupinami a podpoří hospodářský růst.
Proti návrhu naopak hlasovali všichni demokraté v Kongresu, kteří jej označili za dar bohatým, který zanechá miliony lidí bez pojištění. „Těžištěm tohoto návrhu zákona, zdůvodněním všech škrtů, které poškodí obyčejné Američany, je poskytnout masivní daňové úlevy miliardářům,“ řekl mimo jiné lídr sněmovních demokratů Hakeem Jeffries ve svém osm hodin a 46 minut dlouhém projevu, nejdelším v historii dolní komory Kongresu.
Trump v průběhu rozpravy na zákonodárce vyvíjel tlak, vyhrožoval jim a nabádal je, aby mu návrh poslali k podpisu do svátku Dne nezávislosti 4. července, podotkla agentura Reuters. „Pro republikány by to mělo být snadné hlasování pro návrh. Směšné!!!“ napsal Trump ještě před hlasováním na sociální síti.
Otevřený dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové proti zavádění obecných pravidel takzvaného AI Actu letos v srpnu podepsalo 44 generálních ředitelů velkých evropských společností včetně Mercedesu nebo BNP Paribas. Regulace je podle nich stále složitější a může ohrozit snahy Evropy zůstat konkurenceschopná v rychle se měnícím technologickém světě.
Šéfové velkých evropských firem kritizují Brusel za regulaci umělé inteligence. Evropa prý může hodně ztratit
Zprávy z firem
Evropská unie je připravena na obchodní dohodu se Spojenými státy, uvedla při návštěvě Dánska předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Sedmadvacítka se nicméně připravuje i na možnost, že k žádné dohodě nedojde. Právě nyní je v USA eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič, který má v plánu další jednání se zástupci americké administrativy. Evropská unie usiluje o uzavření dohody o clech s USA do 9. července.
Von der Leyenová: Chceme se Trumpem domluvit, ale připravujeme se i na neúspěch
Politika