Trump chce Američanům zlevnit léky. Zaplatí to Evropané

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie ale podle Trumpa bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak EU, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, neučiní, projeví se to na clech.
„Dělám to pro Američany a proti nejmocnější lobby na světě... je to jeden z nejdůležitějších exekutivních příkazů..., který byl kdy podepsaný,“ vyjádřil v Bílém domě své přesvědčení americký prezident.
„Evropa musí platit více“
Američané podle Trumpa dosud dopláceli na to, že v jiných částech světa - především v dnes opakovaně zmiňované EU - lidé za léky platí i několikanásobně méně než obyvatelé USA, na nichž farmaceutické firmy vydělávají velkou část svých zisků. „Evropa musí platit více, zbytek světa o něco více a USA výrazně méně,“ narýsoval Trump svou představu o dopadech dalšího z mnoha exekutivních příkazů.
Farmaceutické firmy, z nichž mezi ty největší patří i některé americké společnosti, by si podle něj měly ve výsledku přijít na prakticky stejné zisky jako dosud, pouze jinak rozložené. „Vyrovnáme to,“ podotkl o srovnání nákladů na léky v USA a dalších rozvinutých částech světa.
Konkrétně to má podle Trumpa vypadat tak, že lidé ve Spojených státech budou za léky platit tolik, kolik bude nejnižší cena za daný lék v některé z rozvinutých zemí. Agentura AP podotýká, že tomu bude předcházet 30denní období určené pro vyjednávání s farmaceutickými společnostmi o snížení cen.
Washington je podle Trumpa také připraven otevřít americký trh dovozcům bezpečných léků z jiných zemí a zahájit vyšetřování zahraničních států, pokud jde o platby za léky. Země, které nebudou spolupracovat, je Trump připraven potrestat dalšími cly.
Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním pozastavení většiny cel, uvedl po víkendovém jednání v Ženevě americký ministr financí Scott Bessent.
Klid mezi USA a Čínou? Země si dají pauzu ve výběru cel
Money
Donald Trump opakovaně prohlásil, že „obchodní války jsou dobré a snadno se vyhrávají“. Jenže přesný opak ukazuje historie i data. Autoři studie z Kielského institutu tak bijí na poplach.
Trump opakuje kritickou chybu USA z 30. let, varuje renomovaný německý institut
Názory