Reklama

Rusko nechalo své speciální síly vykrvácet na Ukrajině, vyplývá z uniklých dokumentů

Ruský voják v Mariupolu, Rusko během invaze na Ukrajinu zničilo své speciální síly.
ČTK/AP
 ČTK

Válka na Ukrajině zdecimovala jednotky ruských speciálních sil a Moskvě bude trvat roky, než je obnoví, domnívají se američtí představitelé. Píše to list The Washington Post (WP) s odkazem na utajené dokumenty, které se po masivním úniku v posledních týdnech rozšířily na internetu. Nejmenovaní představitelé v uniklých hodnoceních uvádějí, že ruští velitelé se příliš spoléhali na speciální síly a nasadili je spolu s pěchotou do přední linie.

Reklama

Příslušníci sil zvláštního určení, kam spadají nejrůznější elitně vycvičené jednotky armády, rozvědek a dalších bezpečnostních služeb, jsou obvykle využíváni k utajovaným či vysoce rizikovým misím. Když ale loni v únoru Moskva zahájila invazi na Ukrajinu, ruští velitelé, skeptičtí ke schopnostem běžných vojáků a toužící po rychlém úspěchu, nařídili speciálním silám nastoupit do přímého boje.

Návštěvníci ve vojenské kamufláži stojí u vchodu do „PMC Wagnerova centra“, které je spojeno s podnikatelem a zakladatelem soukromé vojenské skupiny Wagner Jevgenij Prigožin, během oficiálního otevření kancelářského bloku během Dne národní jednoty v St. Petersburg, Rusko, 4. listopadu 2022.

Brusel si vyšlápl na Wagnerovu armádu miliardáře Prigožina. Uvalil na ni sankce

Evropská unie zařadila na svůj sankční seznam ruskou Wagnerovu (v ruském přepisu Vagnerovu) skupinu kvůli její "aktivní" účasti na ruské agresivní válce proti Ukrajině. Informovala o tom ve čtvrtek večer Rada EU. Činnost žoldnéřské skupiny podle členských zemí unie ohrožuje "územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny".

Přečíst článek

To vedlo k masivním ztrátám v jejich řadách, což podle pozorovatelů změnilo už od počátku dynamiku války a výrazně omezilo schopnosti Moskvy podpořit konvenční bojové operace speciálními a utajenými zásahy.

Američtí představitelé se domnívají, že ohromující ztráty, které jednotky zvláštního určení utrpěly, sníží jejich dosah nejenom na Ukrajině, ale i v dalších částech světa, kde ruské síly působí. Uvádí v hodnoceních v uniklých materiálech, která pochází z konce loňského a začátku letošního roku.

Jen 125

Příslušníci speciálních sil musí podle amerických dokumentů projít nejméně čtyřletým specializovaným výcvikem a Moskvě může trvat až deset let, než je plně obnoví. Dokumenty neuvádějí, kolik bojovníků těchto jednotek v bojích na Ukrajině zahynulo nebo bylo zraněno, ale jeden z materiálů s odvoláním na odposlechy zpravodajských služeb usuzuje, že jen jedna z nich, 346. samostatná brigáda zvláštního určení, přišla o téměř všechny muže. „Z 900 nasazených je jich aktivních jen 125,” stojí v dokumentech.

Utajované americké dokumenty související s citlivými informacemi spojenými s ruskou válkou na Ukrajině minulý týden začala zveřejňovat americká média. Materiály se předtím objevily nejprve na komunikační platformě Discord, odkud se rozšířily na jiné sociální sítě. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v souvislosti s případem ve čtvrtek zatkl 21letého Jacka Teixeiru z letecké složky národní gardy.

Ruský vývoz ropy v březnu trhnul tříletý rekord. Kvůli sankcím ale příjmy rapidně klesly

Ruský vývoz ropy v březnu trhnul tříletý rekord. Kvůli sankcím ale příjmy rapidně klesly

Vývoz ruské ropy navzdory západním sankcím dosáhl v březnu maxima za poslední tři roky, respektive od dubna 2020. Tržby, které Moskva z prodeje suroviny získává, ale zůstávají mnohem nižší než loni. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu o tom dnes informovala Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Přečíst článek

Hodnocení Američanů ohledně stavu jednotek zvláštního určení se podle WP shodují s pozorováním analytiků. Fakt, že se v boji na začátku války neprosadila motorizovaná pěchota, se ruští velitelé snažili kompenzovat nasazením elitních výsadkových jednotek, námořní pěchoty a speciálních sil, uvádí vojenský expert Rob Lee z ústavu Foreign Policy Research Institute. Tato strategie měla vážné následky - ztrátou nejlépe vycvičených bojovníků přišla ruská armáda o cenné schopnosti těchto jednotek včetně získávání zpravodajských a průzkumných informací.

„Ovlivnilo to zbytek války, protože Rusko hned ze začátku přišlo o kapacity, které nelze jednoduše nahradit - jak co se týče vybavení, tak talentu,” uvedl Lee.

Reklama

Související

Ruský prezident Vladimir Putin.

Lukáš Kovanda: Hra o ropná pole v Libyi. Putin upevňuje vliv, Západ povážlivě ztrácí

Přečíst článek
Rusko má na Ukrajině 200 tisíc obětí, tvrdí USA. Rapidně více než při ruském vpádu do Afghánistánu

Rusko má na Ukrajině 200 tisíc obětí, tvrdí USA. Rapidně více než při ruském vpádu do Afghánistánu

Přečíst článek
Terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v přístavu Eemshaven.

Rusko vyklidí pozice. Velkými hráči na trhu se zkapalněným zemním plynem budou Spojené státy a Katar

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme