Reklama

Ruský vývoz ropy v březnu trhnul tříletý rekord. Kvůli sankcím ale příjmy rapidně klesly

Ruský vývoz ropy v březnu trhnul tříletý rekord. Kvůli sankcím ale příjmy rapidně klesly
ČTK

Vývoz ruské ropy navzdory západním sankcím dosáhl v březnu maxima za poslední tři roky, respektive od dubna 2020. Tržby, které Moskva z prodeje suroviny získává, ale zůstávají mnohem nižší než loni. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu o tom dnes informovala Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Reklama

Celkový objem dodávek ruské ropy se v březnu zvýšil o 0,6 milionu barelů denně na 8,1 milionu barelů denně. Tržby z prodeje ropy se pak meziměsíčně zvýšily zhruba o jednu miliardu na 12,7 miliardy dolarů (267,8 miliardy korun), což je o 43 procent méně než loni v březnu.

Těžba ropy - ilustrační snímek

Rusko šetří ropou. Denně těží o 700 tisíc barelů méně

Kvůli sankcím a klesající ceně ropy se Rusko rozhodlo od března omezit těžbu ropy o půl milionu barelů denně. Reálné úspory jsou však podle dat, která získala agentura Bloomberg, ještě vyšší. Již v květnu se přitom mají výrazně snížit dodávky ropy ze zemí OPEC, které chtějí denní produkci omezit o 1,6 milionů barelů denně.

Přečíst článek

Agentura také uvedla, že do konce roku očekává pokles celosvětových dodávek ropy o 400 tisíc barelů denně. Poukázala přitom na očekávaný nárůst produkce mimo skupinu OPEC+ o jeden milion barelů denně počínaje březnem, zatímco ve skupině OPEC+ produkce klesne o 1,4 milionu barelů denně. OPEC+ zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.

Poptávku potáhne Čína

Světová poptávka po ropě se v letošním roce zvýší asi o dva miliony barelů denně na rekordních 101,9 milionu barelů denně, předpovídá IEA. „Vzhledem k prohlubujícím se rozdílům mezi regiony budou země mimo OECD, podporované oživující se Čínou, tvořit 90 procent růstu,“ uvedla IEA.

Top 5 největších producentů ropy v březnu 2023 (v mil. barelů denně):

1. Saúdská Arábie 10,43
2. Rusko 8,10
3. Irák 4,35
4. Kuvajt 2,68
5. Írán 2,65

zdroj: IEA

tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty po Velikonocích zdraží. Nad 40 korun za litr ale nepůjdou

Hrozí výrazné zdražení pohonných hmot, kartel OPEC+ nečekaně sráží svoji těžbu. Oživí tak širší inflační tlaky na Západě. Už nyní kvůli růstu cen ropy citelně zdražuje třeba palmový olej.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Ropa, ilustrační foto

Saúdové zvýší těžbu ropy, pokud by její cena měla pod tíhou ruských sankcí výrazně růst

Přečíst článek
Ropa, ilustrační foto

Biden a spojenci šponují „ropnou válku“ se Saúdy a Rusy. Těžit z toho mohou čeští řidiči

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme