Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Putin chce na Ukrajině použit chemické a biologické zbraně, tvrdí Biden

Joe Biden, americký prezident
ČTK
 ČTK

Falešná obvinění Ruska, že Kyjev má biologické a chemické zbraně, ukazují, že ruský prezident Vladimir Putin zvažuje jejich použití na Ukrajině. V pondělí to prohlásil americký prezident Joe Biden, aniž by pro svá tvrzení předložil důkazy. Biden také potvrdil, že ruská armáda v sobotu použila hypersonické střely Kinžal.

Reklama

„Putin je přitlačený ke zdi. V současné době mluví o nových operacích pod falešnou vlajkou, které připravuje, včetně tvrzení, že my v Americe máme v Evropě biologické i chemické zbraně, což prostě není pravda,“ prohlásil šéf Bílého domu.

„Naznačují také, že Ukrajina má na svém území biologické a chemické zbraně. To je jasné znamení, že uvažuje o použití obou těchto zbraní,“ dodal Biden.

Roman Abramovič

V USA si brousí zuby na Abramovičovu megavilu za 50 milionů dolarů, začínají se rojit zájemci

Ruský miliardář a stále ještě majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič nemá chvíli klidu. Poté, co na něj uvalila sankce Evropská unie a Velká Británie, se nad jeho bohatstvím stahují mračna i ve Spojených státech. A pokud by na něj americká vláda sankce v podobě zmrazení majetku uvalila, v prvé řadě by v sankčních sítích skončila jeho megavila za 50 milionů dolarů ve vyhlášeném horském středisku Aspen v Coloradu.

Přečíst článek

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu na žádost o komentář bezprostředně nereagovalo.

Reklama

Putin se chystá na Ukrajině využit chemické zbraně, trvdí Biden

Výroky amerického prezidenta se shodují s dřívějšími komentáři představitelů Washingtonu a západních spojenců, kteří Moskvu obvinili z šíření falešných zbraní. Kreml podle nich opakuje neprokázaná tvrzení, že Ukrajina má program biologických zbraní, a připravuje si tak půdu k tomu, aby je sám použil.

Bezpečností poradce amerického prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan v pondělí hovořil se svým ruským protějškem Nikolajem Patruševem. Varoval ho před důsledky „případného ruského rozhodnutí použít na Ukrajině chemické nebo biologické zbraně“. Bílý dům neupřesnil, o jaké důsledky by se mělo jednat.

Jan Palaščák

Jan Palaščák: Nikdo pro Putina neudělal tolik, jako spekulanti na trhu s energiemi

V energetice se pohybuje již 15 let. Je dlouhodobým odpůrcem spekulací na trzích s energiemi. V současnosti se Jan Palaščák věnuje budování skupiny Amper, v níž mimo jiné vyvíjí fintechové energetické start-upy CO2IN či Amper Meteo. V roli poradce je členem klimatické komise hlavního města Prahy, které se nyní potýká s problémy při nákupu energií. „Už je to téměř rok, co začaly dramaticky růst ceny plynu. Kdo neměl nakoupeno 90 až 100 procent budoucí spotřeby dopředu, má dneska velký problém,“ upozorňuje Palaščák.

Přečíst článek

Biden také potvrdil, že Rusko v sobotu použilo hypersonické střely Kinžal ke zničení velkého podzemního skladu ukrajinských raket a munice v Ivano-Frankivské oblasti na jihozápadě země. Jeden z členů Bidenovy administrativy dodal, že dopad útoku ale není znám.

Ruské armádě se za téměř čtyři týdny invaze Ukrajinu, kterou Kreml označuje jako „speciální vojenskou operaci“, nepodařilo dobýt větší město. Podle některých analytiků proto ruské jednotky pokračují v chaotickém ostřelování, aby vyvinuly na Ukrajince psychologický tlak. Podle britského ministerstva obrany se zastavil i postup ruských vojsk ke Kyjevu. Ukrajina v pondělí prohlásila, že se nebude řídit ultimáty Ruska poté, co Moskva požadovala, aby Kyjev přestal bránit obléhaný Mariupol, kde kvůli ruskému bombardování trpí statisíce civilistů.

Karel Komárek

Miliardář Komárek se chce vyvázat z byznysu s Gazpromem

Český miliardář a majitel investiční společnosti KKCG Karel Komárek usiluje o přerušení vazeb na ruský energetický gigant Gazprom. Pomoci by mu v tom mohla vláda.

Přečíst článek

Sklad oceli

Ocel je nejdražší v historii. Může za to zákaz dovozu suroviny z Ruska

Evropské ceny oceli dosáhly nového rekordu, a to v důsledku zákazu dovozu z Ruska, který je součástí nedávno přijatého čtvrtého balíku sankcí vůči Kremlu za jeho invazi na Ukrajinu. Evropská unie je pro ruské výrobce hlavním trhem s ocelí, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme