Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Posílají nás na jatka. Vězni najatí ruskou armádou popsali její praktiky, stěžují si na plat i tlak od velitelů

Ruští vězni najatí do bojů na Ukrajině kritizují podmínky v ruské armádě
Profimedia
 ČTK

Ruští vězni najatí do bojů na ukrajinské frontě popsali listu The New York Times, jaké panují podmínky v ruské armádě, včetně nepravidelného vyplácení mezd v menší výši, než jakou jim ruský stát slíbil ve smlouvách. V obsáhlém materiálu mimo jiné vypověděli, že nemají možnost odškodnění v případě zranění, velitelé jim brání odnášet těla mrtvých z bojiště a armáda na ně vyvíjí tlak, aby na frontě zůstali i poté, co jim vyprší kontrakt.

Reklama

Ruské ministerstvo obrany začalo letos v únoru do armády verbovat tisíce vězňů. Inspirovalo se přitom modelem náboru soukromé Wagnerovy skupiny, která takto získávala nové žoldnéře v prvním roce ruské invaze na Ukrajinu. Žoldnéřská skupina kvůli mocenským sporům s velením ruské armády o přístup do věznic přišla letos v únoru, připomíná list The New York Times.

Jeden z bývalých vězňů, představený jako Alexandr, listu řekl, že jeho narychlo zformovaná jednotka, složená převážně z vězňů, byla vyslána na jih Ukrajiny, aby střežila břeh řeky pro případ, že se přes ni pokusí přejít ukrajinská armáda. Po ostřelování a střetech s Ukrajinci zůstalo ze 120 mužů v ruském oddíle naživu jen asi 40, tvrdí Alexandr. Na tyto přeživší nyní ruská armáda vyvíjí silný tlak, aby zůstali na bojišti i poté, co jim vyprší půlroční smlouva, uvádí Alexandr a další dva ruští vězni bojující na frontě.

FOTOGALERIE: Počátek války a obálky zahraničních listů

List The New York Times totožnost bojovníků, s nimiž se spojil mimo jiné přes ruské lidskoprávní aktivisty, ověřil. S některými z nich hovořil přes hlasové zprávy, s dalšími vedl přímé rozhovory a o jiných dostal zprávy od jejich rodin. Osobní údaje bývalých vězňů ale nezveřejňuje, aby jim nehrozil ze strany Moskvy postih.

Za měsíc strávený na frontě neviděl Alexandr jediného ukrajinského vojáka a sotva vystřelil. List upozorňuje, že jeho tvrzení nelze nezávisle ověřit, shodují se však s výpověďmi ukrajinských vojáků a ruských válečných zajatců.

Stávky v Austrálii vyvolávají obavy o globální dodávky plynu

Obavy o cenu plynu. Stávky v Austrálii mohou ohrozit globální dodávky, Evropa je v ohrožení

Hrozba stávek v Austrálii, která patří mezi přední producenty zemního plynu, by mola narušit křehkou rovnováhu globálních dodávek a opět lidem zvýšit účty za odběr, uvádí agentura Bloomberg. Plyn se tak podle ní opět stává rizikem pro světovou ekonomiku.

Přečíst článek

„Posílají nás na jatka. Nejsme pro ně lidé, protože jsme zločinci," řekl Alexandr The New York Times v sérii hlasových zpráv zaslaných z Chersonské oblasti. Stejně jako ostatním vězňům mu Moskva slíbila měsíční plat ve výši zhruba 200 tisíc rublů (asi 44 tisíc korun) a svobodu, když na frontě stráví šest měsíců. Je to uvedeno ve smlouvě, jejíž kopii má americký list k dispozici.

Ve smlouvě jiného vězně přímo stojí, že má povinnost zůstat na Ukrajině ještě rok po omilostnění, a to jako profesionální voják.

Dotazovaní vězni si stěžovali, že od ruského ministerstva obrany dostávají výplaty nepravidelně, a navíc mnohem nižší, než byl původní slib. Někteří uvedli, že jim velitelé nařídili nechat těla mrtvých na bojišti, aby byli tito bojovníci vedeni jako nezvěstní a nebylo tak potřeba vyplácet jejich rodinám odškodnění.

Dovolená v Thajsku

Kde Rusové tráví léto? V Turecku, v Thajsku i na Ukrajině

Přestože na Ukrajině zuří válka, statisíce Rusů si vybírají z oblíbených prázdninových destinací, kde by mohli strávit letní dovolenou. Jiní hledají dokonce bezpečné útočiště, kde by přečkali celý konflikt. Protiruské sankce, slabý rubl a zákazy vydávání víz Rusům zajistily, že ruští turisté mohou své peníze utrácet jen v několika málo destinacích. Ty na tom sice dost vydělávají, ale tamní obyvatelé to ne vždy schvalují, píše bruselský server Politico.

Přečíst článek

Není jasné, kolik vězňů na ruské straně bojuje, ani jak velké jsou jejich ztráty. Neoficiální součet ruských obětí během války proti Ukrajině, který shromažďuje BBC a nezávislý server Mediazona, ale ukazuje, že od letošního jara jsou ruští vězni nejčastějšími oběťmi bojů.

Všichni vězni oslovení The New York Times uvedli, že jejich jednotky měly obrovské ztráty. Velitelé těchto jednotek podle nich neměli žádnou úctu k životům vězňů.

„Každý den je jako žít na sudu se střelným prachem. Říkají nám, 'Jste nuly a vaše jméno nic neznamená'," říká Alexandr.

Reklama

Související

Ruský prezident Vladimir Putin

Kreml dává miliardy rublů na šíření fake news. Po covidu se zprávy přeorientovaly na válku

Přečíst článek
NATO příští rok uskuteční největší vojenské cvičení od studené války

NATO otestuje připravenost vojáků. Aliance uspořádá největší cvičení od studené války, Češi účast zvažují

Přečíst článek
Musk podle nové biografie loni vypnul Starlink u Krymu, Ukrajinci nemohli útočit

Musk loni vypnul Starlink u Krymu, chtěl zabránit útoku na ruskou flotilu, píše se v jeho nové biografii

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme