Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nový americký balík pomoci Ukrajině poskytne jen dočasnou úlevu

Nový americký balík pomoci Ukrajině poskytne jen dočasnou úlevu
Profimedia
 ČTK

V prvních dvou měsících letošního roku evropské země vyčlenily na pomoc Ukrajině napadené ruskou armádou celkem asi šest miliard eur (přes 150 miliard korun), téměř celá suma se týká vojenského vybavení. Uvedl to výzkumný Kielský institut pro světové hospodářství (IfW), jenž sleduje podporu Kyjevu.

Reklama

Evropská pomoc přitom v posledních měsících podle institutu zdaleka nestačila na to, aby zaplnila mezeru, která vznikla kvůli výpadku americké podpory.

Nový balíček pomoci Spojených států, který o víkendu schválil Kongres, je proto klíčový, ale ve zveřejněných číslech zatím není zahrnut, napsal institut a poznamenal, že jeho zjištění zahrnují pomoc oznámenou k 29. únoru letošního roku. K tomuto datu od začátku ruské invaze podle něj vyčlenili evropští dárci a Evropská unie celkem 89,9 miliardy eur na vojenskou, humanitární a finanční podporu Ukrajiny. USA na ni vydaly 67 miliard eur.

Od léta 2023 evropské příspěvky na pomoc Ukrajině trvale převyšovaly ty od Spojených států, neboť Kongres - až do posledního víkendu - neschválil více než rok žádnou novou pomoc Ukrajině, konstatoval Kielský institut pro světové hospodářství. Zároveň upozornil, že nová evropská pomoc Ukrajině v posledních měsících nezaznamenala nárůst.

„Evropa zjevně nebyla schopna zaplnit mezeru, která vznikla v důsledku slábnoucí americké pomoci. Platí to zejména pro munici, protože evropský obranný sektor buduje výrobní kapacity velmi pomalu,“ uvedl Christoph Trebesch, jenž vede v IfW projekt mapující mezinárodní pomoc Ukrajině. Nový americký balík pomoci podle předběžného odhadu institutu obsahuje vojenskou pomoc pro Ukrajinu ve výši přibližně 23 miliard eur.

„Je to tuze potřebná podpora, ale ve velkém měřítku nezmění hru a poskytne pouze dočasnou úlevu. Pokud USA neschválí koncem roku 2024 nebo v roce 2025 žádné další podpůrné balíčky, bude Ukrajina s velkou pravděpodobností čelit stejnému výpadku podpory i v roce 2025,“ míní Trebesch.

Kielský institut pro světové hospodářství došel k závěru, že celková evropská vojenská pomoc Kyjevu dosud činí 42 miliard eur, a je tudíž srovnatelná s americkou, která odpovídá 43,1 miliardě eur. Dohromady na tyto dva ekonomické bloky připadá více než 95 procent veškeré vojenské pomoci Ukrajině, která činí přibližně 88 miliard eur, uvedl IfW.

Evropa se v posledních měsících podle Trebesche vyrovnala Spojeným státům, pokud jde o vojenskou pomoc Kyjevu. „Nedokázala však zaplnit velkou mezeru po USA, zejména pokud jde o munici,“ uvedl Trebesch. Munici do těžkých zbraní podle IfW dosud poskytovaly Ukrajině hlavně Spojené státy, EU ji vybavuje především systémy protivzdušné obrany, houfnicemi a bojovými vozidly, jako jsou tanky.

Česko dokázalo, co ani EU nezvládla, hodnotí ZDF zásobování Ukrajiny municí

Fiala: První munice pořízená z české iniciativy by mohla na Ukrajinu dorazit v červnu

První munici pořízenou v rámci české iniciativy by mohla Ukrajina získat v červnu, uvedl ve středu po jednání v sídle NATO český premiér Petr Fiala.

Přečíst článek

Montáž houfnice na podvozek Tatra

Ukrajina začne vyrábět houfnice. V dubnu jich má být deset na podvozcích Tatra

Ukrajinské zbrojovky tento měsíc poprvé vyrobí deset ukrajinských samohybných houfnic Bohdana a v následujících měsících toto množství ještě vzroste, uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, citovaný médii.

Přečíst článek

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden

Biden: Kyjev může počítat se „silnou“ dodávkou vojenského vybavení

Spojené státy urychleně poskytnou Ukrajině významné balíky vojenské pomoci, jakmile americký Senát po Sněmovně reprezentantů schválí uvolnění dodatečných peněz na tento účel.

Přečíst článek

Tomáš Kopečný, zmocněnec pro obnovu Ukrajiny

Český obranný průmysl nikdy neměl lepší reputaci než teď, říká zmocněnec pro Ukrajinu Kopečný

V Česku máme po právu pocit, že naše dodávky vojenského materiálu, které byly z drtivé většiny ze soukromých výrobních kapacit, jsou významným příspěvkem pro Ukrajinu. Jiné státy tam ale dodávaly ještě větší objemy, připomněl v rozhovoru pro Export.cz vládní zmocněnec pro obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný. Teď český leadership v rámci muniční iniciativy vidí a sleduje každý Ukrajinec. „Nyní jsme se z hlediska reputace českého obranného průmyslu na mezinárodní scéně dostali do první světové ligy. A z ukrajinského pohledu jsme tam dokonce v čele tabulky,“ dodal Tomáš Kopečný.

Přečíst článek

Reklama

Související

Rusko spouští výrobu raket středního a krátkého doletu, uvedla Moskva

Americké zbraně jsou již na Ukrajině. Další vojenská pomoc bude rychlejší, uvedl poradce Bílého domu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme