Reklama

Migranti musí v Itálii zaplatit tisíce eur, aby se vyhnuli detenci. Je to nelidský úplatek, zní od opozice

Itálie začala požadovat 5000 eur po migrantech
ČTK
 ČTK

Itálie začala požadovat zhruba 5000 eur, tedy přibližně 120 tisíc korun, po žadatelích o azyl, kteří chtějí zůstat na svobodě během konečné fáze řízení o své žádosti. Hrozí jim umístění do detenčního zařízení CPR pokud tuto částku nezaplatí. Dekret byl vydán v oficiálním věstníku a je tudíž platný, informovala v pátek agentura ANSA. Opatření vyvolalo silnou kritiku ze strany opozice.

Reklama

Právě posílení sítě detenčních zařízení pro migranty CPR je jedním z klíčových opatření, které tento týden představila vláda Giorgie Meloniové. Reagovala tak na výrazný růst počtu migrantů, kteří v uplynulých dvou týdnech připluli ze severu Afriky do Itálie, hlavně na ostrov Lampedusa. Vláda chce prodloužit maximální dobu zadržení migrantů až na 18 měsíců a současně zvýšit počet detenčních center.

čerpací stanice (ilustrační foto)

Lukáš Kovanda: Benzín už je zase za čtyřicet. A Kreml si libuje

Česko dováží nejvíce ruské ropy od roku 2010. Ruská ropa z Dálného východu už je přitom dražší než ropa Brent, i když sankce měly vést k tomu, že bude naopak levnější.

Přečíst článek

Nový dekret vytváří možnost, jak se detenci vyhnout v době, kdy úřady rozhodují o odvolání ohledně žádosti o azyl. Při složení „finanční garance“ ve výši 4938 eur úřady migranta nenechají v zařízení CPR. To se týká lidí, kteří na italské území přišli z bezpečné země, například z Tuniska. V případě, že se migrant vzdálí z italského území či si nepřevezme konečné zamítavé rozhodnutí o řízení o azylu, částka propadne státu.

Tvrdá kritika od opozice

Vláda ani ministerstva vnitra, spravedlnosti a financí, která nařízení vydala, opatření nekomentovala. Silná kritika naopak zaznívá od opozice. Šéfka opoziční Demokratické strany Elly Schleinová označila opatření za „poslední krutost“ vlády premiérky Meloniové. „Je to diskriminační, třídní a nelidský úplatek, který se požaduje od těch, kdo utíkají před hladem a válkou,“ uvedl poslanec z opozičního uskupeni +Europa Riccardo Magi.

Zakladatel a CEO Tesly Elon Musk

Musk se setkal s Macronem či Módím. Naštval Tchaj-wan a vyvolává kontroverze, píše BBC

Americký miliardář Elon Musk se v posledních týdnech setkal s několika významnými světovými lídry - například o francouzském prezidentovi Emmanueli Macronovi řekl, že na něj velmi zapůsobil, indický premiér Naréndra Módí ho může počítat mezi své fanoušky, zatímco izraelský premiér Benjamin Netanjahu si cestou do Spojených států na Muska rovnou udělal čas. Tyto schůzky ale vyvolávají kontroverze, napsala na svém webu stanice BBC.

Přečíst článek

Opatření kritizují i organizace pomáhající migrantům, které se však domnívají, že dekret bude mít velmi omezený dopad. Nejde jen o výši částky, kterou často migranti nedisponují. Počítá se také s tím, že částku je nutné složit jako bankovní či pojišťovací garanci, což je administrativně náročné.

Letos do Itálie přijelo na 130 tisíc migrantů, což je zhruba dvojnásobné množství než ve stejném období loňského roku. Kritici premiérky Meloniové často uvádějí, že tato krajně pravicová politička ostře kritizovala předchozí vlády i při výrazně nižších počtech migrantů a svým voličům slibovala vytvoření „námořní blokády“, což se ukazuje jako nerealizovatelné opatření.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme