Odejděte dobrovolně a dáme vám tisíc dolarů, motivuje Trump migranty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nabídne migrantům, kteří ve Spojených státech pobývají nelegálně a rozhodnout se dobrovolně „sami deportovat“ ze země, výplatu ve výši 1000 dolarů (22 tisíc korun) plus cestovní asistenci. Informovaly o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti.
Uvedená platba plus případná letenka pro migranty, kteří odejdou z USA dobrovolně, vyjdou podle ministerstva levněji než běžná deportace. Průměrné náklady na zatčení, zadržování a deportaci jedné osoby bez legálního statusu v současné době podle Washingtonu činí přibližně 17 tisíc dolarů.
„Pokud zde pobýváte nelegálně, je sebedeportace nejlepší, nejbezpečnější a nejúspornější způsob, jak opustit Spojené státy a vyhnout se zatčení. Ministerstvo nyní nabízí nelegálním cizincům finanční pomoc při cestování a příspěvek na návrat do jejich domovské země prostřednictvím aplikace CBP Home,“ uvedla šéfka resortu Kristi Noemová.
Trumpova administrativa v březnu přepracovala původní aplikaci CBP One, která byla zavedena za předchozího prezidenta Joea Bidena a běžencům umožňovala navázat kontakt s imigračními úřady a legálně vstoupit na americké území, a přejmenovala ji na CBP Home -migranti ji tak nyní mohou využívat naopak k nahlášení odchodu z USA. Americká média tuto funkci označují jako sebedeportaci.
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti v dnešním oznámení také uvedlo, že lidem, kteří odejdou z USA dobrovolně, může jejich rozhodnutí "pomoci zachovat" možnost legálního návratu. Nespecifikovalo však v tomto ohledu žádný konkrétní postup, píše Reuters.
Trump zaostává za Bidenem
Republikán Trump se v lednu vrátil do Bílého domu mimo jiné s příslibem deportovat z USA miliony lidí. V praxi však přes silná veřejná vyjádření v tomto směru zatím zaostává za svým demokratickým předchůdcem, upozorňuje Reuters. Podle údajů DHS vyhostila Trumpova administrativa od 20. ledna 152 tisíc osob ve srovnání s 195 tisíci deportovanými od února do dubna loňského roku za Bidena. Trumpova vláda se snaží migranty přimět k dobrovolnému odchodu pod hrozbou vysokých pokut, snahou o odebrání legálního statusu či deportacemi do nechvalně známých věznic v Guantánamu a Salvadoru.
Americký prezident Donald Trump nařídil znovu otevřít věznici Alcatraz, do které chce poslat ty nejhorší zločince. Informoval o tom na své sociální síti Truth Social. Nechvalně proslulá káznice na malém ostrůvku ležícím asi dva kilometry od pobřeží San Franciska sloužila do března 1963, nyní je historickou památkou a hojně navštěvovanou turistickou atrakcí.
Trump nařídil znovu otevřít věznici Alcatraz
Politika
Donald Trump tento týden dovršil sto dní ve funkci prezidenta USA a končí mu příslovečná doba hájení. Sliboval revoluci a snad věřil, že ji uskuteční. Avšak hájení končí a dosavadní výsledky jsou – eufemisticky řečeno – rozpačité.
Sto dní Trumpa prezidenta – chaos, nebo plán?
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.