Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fico jednal s ukrajinským premiérem Šmyhalem. Vyslovil se pro územní celistvost země a slíbil pomoc

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal a slovenský premiér Robert Fico
ČTK
 ČTK

Zástupci slovenské a ukrajinské vlády se na společném jednání na Slovensku dohodli na posílení energetických propojení obou zemí, novém železničním spojení i modernizaci společného hraničního přechodu, uvedl slovenský premiér Robert Fico, jehož nynější vláda po nástupu do úřadu loni na podzim zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob.

Reklama

Fico rovněž podpořil ambice Kyjeva na vstup do Evropské unie. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal po jednání s kolegy na Slovensku ocenil pomoc a podporu Bratislavy.

Slovenský ministerský předseda na rozdíl od minulosti tentokráte nekritizoval východního souseda Slovenska a ani spojence své země v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, byť zopakoval volání po mírovém řešení konfliktu.

„Slovensko chce být dobrým, přátelským a solidárním sousedem Ukrajiny. Chceme vám projevit solidaritu v neštěstí, kterému čelíte,“ řekl na tiskové konferenci Fico.

Je po volbách. Premiér Robert Fico mluví o zvyšování daní

Je po volbách. Slováci musí šetřit, Fico ohlásil zvýšení daní

Slovensko bude muset příští rok kvůli ozdravení veřejných financí ušetřit podle premiéra Roberta Fica zhruba 1,4 miliardy eur, tedy přes 35 miliard korun. Na společné tiskové konferenci s ministrem financí Ladislavem Kamenickým ohlásil Fico zvýšení daně z cigaret a zdanění slazených nápojů, z obou ale stát získá jen zlomek zmíněné částky. Fico se rovněž vyslovil pro propouštění ve státní správě a zároveň proti zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH).

Přečíst článek

Podle Fica použití ruské vojenské síly na Ukrajině bylo hrubým porušením mezinárodního práva. Vyslovil se pro územní celistvost Ukrajiny.

Slovenský premiér uvedl, že Bratislava je připravena poskytovat zdravotní péči Ukrajincům, které postihla válka. Slovensko rovněž nabídlo pomoc Ukrajině při odminovaní. Na Slovensku se vyrábí odminovací systémy; například loni v prosinci šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár schválil finanční příspěvek 750 tisíc eur (19 milionů korun) na nákup dvou těchto systémů pro Ukrajinu.

„Uvědomujeme si, jak důležité je energetické propojení. Energetická infrastruktura je častým terčem útoků během tohoto konfliktu,“ řekl Fico, když ohlásil záměr posílit energetická propojení obou zemí. Šmyhal připomněl, že Rusko v noci na dnešek raketami a drony opět útočilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Fico po schůzce v Michalovcích na východním Slovensku potvrdil, že jeho vláda je nadále připravena podpořit komerční kontrakty v oblasti dodávek zbraní na Ukrajinu. Šmyhal spolupráci v této oblasti podpořil. Bratislava už za své předchozí vlády dohodla s Kyjevem prodej svých samohybných houfnic, výrobu dalších slovenských houfnic pro Ukrajinu zase platí Dánsko, Norsko a Německo.

Na dnešním jednání se obě strany dohodly na vytvoření vlakového propojení Kyjeva a východního Slovenska. Už v březnu slovenská vláda schválila projekt nové vlakové linky po stávající širokorozchodné trati, která spojuje obě země a která končí nedaleko Košic; na košické letiště nebo vlakové nádraží by pak cestující pokračovali autobusy.

Peter Pellegrini

Karel Pučelík: Slovenské prezidentské volby ovládlo strašení válkou

Slovenské prezidentské volby vyhrál vládní kandidát Peter Pellegrini. Diplomata Ivana Korčoka, ze kterého odpůrci udělali „kandidáta války“, porazil s nečekaně velkým náskokem. I když Pellegrini působí umírněněji než Fico, premiérova koalice konsoliduje svou moc.

Přečíst článek

Fico řekl, že podporuje tranzit ukrajinských zemědělských produktů přes Slovensko na jiné trhy. Jednostranný slovenský zákaz dovozu vybraného agrárního zboží či potravin bude podle něj pokračovat, dokud se nepodaří najít nový mechanismus.

Slovenské ministerstvo vnitra informovalo, že během společného jednání vlád podepsalo s ukrajinskou stranou dohodu o spolupráci v oblasti předcházení a boje proti nelegálnímu pohybu zbraní hromadného ničení a zajišťování nebezpečných materiálů na ukrajinsko-slovenské hranici.

Fico před novináři hovořil zejména o společných projektech či zintenzivnění spolupráce mezi Slovenskem a Ukrajinou. V minulosti opakovaně označil Ukrajinu za jednu z nejvíce zkorumpovaných zemí a odmítl její ambice na vstup do NATO. V minulosti také tvrdil, že rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské řešení a že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny selhala. Letos v lednu zase Fico zpochybnil, že by v Kyjevě byla válka.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme